Niedrogie i kompaktowe klawiatury sterujące MiDiPLUS X2, X3, X4, X6 MINI

1

Dzięki firmie SoundStation, dystrybutorowi firmy MiDiPLUS, dostępne są w Polsce, kompaktowe i niedrogie (od 300 do 400 PLN) klawiatury sterujące serii X MINI. W jej skład wchodzą 4 modele: X2, X3, X4, X6. Przyjrzyjmy się im bliżej…

Cała seria charakteryzuje się identycznym panelem sterującym i zakresem regulatorów oraz taką samą ilością złączy. Rożni je jedynie ilość oktaw. W zależności od modelu mamy ich 2, 3, 4 lub 5, na co wskazuje symbol w nazwie z wyjątkiem największego, oznaczonego szóstką. Warto też zaznaczyć, że klawiatury w nich są dynamiczne.

Wszystkie modele zasilane są za pomocą portu USB, który podpinamy bezpośrednio do komputera, bez konieczności używania zewnętrznego zasilacza lub też właśnie za jego pomocą jeśli zajdzie taka potrzeba.

Każdy z kontrolerów posiada oczywiście wyjście MIDI, dzięki któremu bardzo szybko kontroler przeradza się w pełnoprawny instrument. Pomyślicie zaraz, że w takim razie ciężko będzie z ich mobilnością, bo trzeba podpiąć pod kompa lub jakiś moduł brzmieniowy. Nie do końca… Moduły brzmieniowe mamy dzisiaj na rynku przeróżne, a sam producent MIDIPLUS zadbał o bardzo kompaktowy i wyposażony we własny akumulator, moduł dźwiękowy o nazwie miniENGINE PRO, który w prosty sposób podłączacie do klawiatury i macie już pełnoprawny instrument! 🙂 A do tego dodatkowy gratis w postaci gniazda na pedał Sustain!

Wróćmy jednak do samych klawiatur. Ich główną zaletą, poza niską ceną rzecz jasna, jest ich prosta konstrukcja. Na pokładzie każdego z nich znajdziemy 4 dowolnie programowalne potencjometry, które domyślnie odpowiadają za: T1 (Głośność), T2 (Panorama), T3 (Kontroler Ekspresji), T4 (Pogłos). Obok dodatkowo 6 przycisków, które również możemy dowolnie zaprogramować za pomocą przycisku funkcyjnego SHIFT.

W lewej części klawiatury, pod wyświetlaczem LED, znajdują się przyciski do zmiany oktaw i transpozycji, a pod nimi ciekawie rozwiązane panele dotykowe, odpowiadające za kontrolę odstrojenia PITCH oraz MODULACJI. Czyli to co zazwyczaj występuje w formie kół. Ale jak prosto i nowocześnie to czemu właśnie nie tak!? 🙂

Klawiatury są oczywiście kompatybilne z komputerami wyposażonymi w system MacOS oraz Windows. Nie potrzebujemy żadnych sterowników. Podłączamy i gramy, czyli klasyczne Plug & Play!

Czy takie tanie klawiatury są przynajmniej przyzwoitej jakości? Tego nie wiemy, ale jak przekonuje Maciek Polański w poniższej prezentacji video, wszystko jest świetnie spasowane i wykonane z dobrej jakości materiałów, a jemu możemy spokojnie zaufać!

Zatem dla kogo te klawiaturki? Praktycznie dla każdego, no może poza osobami, które ponad wszystko cenią sobie świetnej jakości mechanizm klawiatury w pełnym rozmiarze. Tutaj tego nie uraczycie, ale też nie zostały one stworzone do grania Etiudy Rewolucyjnej Chopina, choć na upartego X6-tka może by ją ogarnęła 😉 Są to niewielkich rozmiarów, klawiatury sterujące, które sprawdzą się wszędzie tam gdzie ogranicza nas przestrzeń lub potrzeba mobilności.

Oczywiście oferta producenta MIDIPLUS jest znacznie szersza, a więcej szczegółów znajdziecie na stronach:

Producent: https://midiplus.pl
Dystrybutor: https://soundstation.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here