Najlepsze darmowe syntezatory VST

1

Music Radar opublikował zestawienie najlepszych wtyczek VST z instrumentami syntezatorowymi, które dostępne są całkowicie za darmo. Jeśli jeszcze ich nie próbowaliście, to najwyższa pora!

1. DiscoDSP OB-Xd

Format: VST, AU, standalone; Windows, MacOS, Linux

Bardzo udana emulacja analogowego, polifonicznego syntezatora Oberheim OB-X, zapewniająca zarówno świetnie odwzorowane brzmienia, jak i charakterystyczną dla tych urządzeń, bardzo prostą obsługę. Jeśli potrzebujesz klimatycznego i gęstego soundu w stylu lat 80, tutaj uzyskasz go w bardzo łatwy sposób. Oferowany za darmo wyłącznie do użytku niekomercyjnego. Licencja kosztuje 49 dolarów, a po jej wykupieniu dodatkowo otrzymujemy plugin w formacie AAX.

https://www.discodsp.com/obxd/


2. VCV Rack

Format: tylko standalone; Windows, MacOS, Linux

To jednocześnie wirtualny instrument jak i samodzielna aplikacja do produkcji muzycznej, obsługująca pluginy VST i umożliwiająca miksowanie oraz zgrywanie gotowych utworów (nie działa jako wtyczka w innych DAW-ach!). Jest to komputerowy sumulator modularnego systemu Eurorack, w którym możemy dowolnie mieszać i łączyć ze sobą poszczególne elementy. Doskonały sposób na wejście w świat syntezy modularnej, jak i nieograniczone eksperymenty w poszukiwaniu nieznanych lądów.

https://vcvrack.com/


3. Vital Audio Vital

Format: VST, AU, LV2; Windows, Mac, Linux

Jeden z najnowszych, najnowocześniejszych i najbardziej rozbudowanych syntezatorów w tym zestawieniu. Oferuje bardzo zaawansowane i często unikalne możliwości kreowania dźwięku, jak modulacja stereo, spectral warping czy generowanie mowy z wpisanego ręcznie tekstu! Wersja darmowa jest w pełni funkcjonalna, ale zawiera ograniczoną bibliotekę sampli (25) oraz presetów (75). Pozwala to jednak na uzyskanie bardzo dużej ilości funkcjonalnych brzmień. Aby ją rozszerzyć, można wykupić którąś z wersji płatnych.

https://vital.audio/


4. Newfangled Audio Pendulate

Format: VST, AU, AAX; Windows, Mac

Nowatorski model syntezatora, w którym poszczególne elementy i parametry wpływają na siebie nawzajem, tworząc często nieprzewidywalne, chaotyczne oscylacje, które zdają się żyć własnym życiem! Uzyskamy tu wiele inspirujących dźwięków, przydatnych zarówno do tworzenia muzyki, jak i ciekawych efektów specjalnych.

https://www.eventideaudio.com/promo/pendulate


5. Vember Audio Surge

Format: VST, AU; Windows, Mac, Linux

Początkowo oferowany jako plugin komercyjny, obecnie funkcjonuje jako darmowa wtyczka open source, dzięki czemu nie tylko jest dostępna do użytku dla każdego, ale też regularnie otrzymuje wiele usprawnień i aktualizacji dodawanych przez samych użytkowników. Na pokładzie mamy hybrydowy mechanizm syntezy, łączący elementy wirtualnej symulacji urządzeń analogowych, syntezę tablicową i FM.

https://surge-synthesizer.github.io/


6. Matt Tytel Helm

Format: VST, AU, LV2; Windows, Mac, Linux

Wirtualny syntezator analogowy ubrany w nowoczesną formę sterowania, otwierającą wiele kreatywnych możliwości. Wysokiej jakości brzmienie i dopracowany sposób obsługi wyróżniają ten plugin na tle wielu innych darmowych wtyczek i mogą spokojnie konkurować z niejednym produktem komercyjnym!

https://tytel.org/helm/


7. Digital Suburban Dexed

Format: VST, AU, LV2; Windows, Mac, Linux

Replika syntezatora Yamaha DX7, pozwalająca nie tylko uzyskać wierną reprodukcję brzmień oryginału, ale także zapisywać ustawienia w formacie kompatybilnym z prawdziwym DX7, jak i innymi syntezatorami FM, takimi jak Native Instruments FM8 i Korg Volca FM. Choć nie jest to może wtyczka najprostsza w obsłudze dla początkujących, warto poświęcić jej trochę czasu.

https://asb2m10.github.io/dexed/


8. TAL-NoiseMaker

Format: VST, AU, AAX; Windows, Mac

Jeden z darmowych evergreenów Togu Audio Line (polecamy też inne wtyczki z tej stajni!), zasłużenie cieszący się sympatią zarówno początkujących jak i doświadczonych producentów muzyki elektronicznej. Prosty w obsłudze, intuicyjny interfejs kryje bardzo solidny pakiet oscylatorów, filtrów i efektów oraz mnóstwo dobrej zabawy w klasycznym, analogowym stylu.

https://tal-software.com/products/tal-noisemaker


9. Full Bucket FB-3300

Format: VST, AU; Windows, Mac

Na długiej liście darmowych pluginów Full Bucket znajdziemy świetne emulacje kilku analogowych syntezatorów, spośród których trudno wybrać jedną. Z całą pewnością jednak warto przyjrzeć się bliżej replice modelu Korg PS-3300 z lat 70-tych, który jest jednym ze sprzętów rzadziej branych na warsztat przez producentów wirtualnych pluginów – w tym przypadku znakomicie przeniesionym z domeny analogowej do wirtualnej.

https://www.fullbucket.de/music/fb3300.html


10. u-he Tyrell N6 

Format: VST, AU, AAX; Windows, Mac, Linux

Kolejny klasyk wśród darmówek, nie tracący z biegiem lat na popularności. Mimo iż nie jest specjalnie odkrywczy czy przełomowy, to po prostu sprawdzony koń roboczy, broniący się brzmieniem i prostą funkcjonalnością wzorowaną na oscylatorach, filtrach i obwiedniach z typowych syntezatorów analogowych. Zdecydowanie warto też sprawdzić inne – darmowe i płatne – instrumenty tego producenta.

https://u-he.com/products/tyrelln6/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here