Popularność syntezatorów trwa nieprzerwanie od kilkudziesięciu już lat. Mimo, że syntezatory w formie oprogramowania komputerowego zyskują coraz większą popularność to jednak nic nie zastąpi ich sprzętowych pierwowzorów.
Dzisiejszy rynek syntezatorów, zresztą jak wszystkich instrumentów elektronicznych, jest potężny i dynamiczny. Oferuje rozwiązania tanie i drogie, kompaktowe i potężne, profesjonalne oraz te skierowane do początkujących fanów modulacji i eksperymentowania z brzmieniem. Do tego dzisiejsze syntezatory, a przynajmniej znaczna ich większość oferuje mnóstwo dodatkowych funkcji bez których ciężko sobie już dzisiaj wyobrazić z nimi pracę.
Jak wybrać coś dla siebie? Moduł czy klawiatura? Mały, kompaktowy z padami czy pełnowymiarowy z klawiaturą? Nie jest łatwo! Dziś wskażemy Wam kilka ciekawych naszych zdaniem propozycji dostępnych i popularnych na naszym “podwórku”.
Od razu zaznaczmy, że poniższe informacje nie są obszernymi i wyczerpującymi testami na temat prezentowanych instrumentów. Stanowią jedynie dla Was drogowskaz w dalszych poszukiwaniach waszego idealnego syntezatora. Kolejność przypadkowa!
Roland Boutique D-05
Na początek może coś nieoczywistego ale bardzo ciekawego. Roland Boutique D-05 to nowoczesne wydanie klasyka! Nawiązuje do debiutującego w 1987 roku modelu Roland D-50 Linear Synthesizer. Nowy D-05 daje Wam legendarną syntezą w nowoczesnym opakowaniu i mnóstwem dodatkowych funkcji. Widoczna na powyższym zdjęciu klawiatura jest dedykowaną małą klawiaturą K-25M, która mieści się do plecaka i pozwala tworzyć brzmienia gdziekolwiek sobie zamarzysz 🙂
Główne cechy syntezatora to:
- Wierne odtworzenie brzmień z oryginału D-50.
- Autentyczny interfejs użytkownika obejmujący kontrolę za pomocą joysticka
- Wszystkie oryginalne presety plus nowe brzmienia
- 64-Krokowy, polifoniczny sekwencer i arpeggiator na podkładzie
- Wytrzymała konstrukcja z metalowym panelem przednim
- Łatwy w przenoszeniu dla mobilnej twórczości
- Możliwość pracy bateryjnej (4 x AA) lub zasilania USB
- Wbudowany mini głośnik dla natychmiastowej radości
- Cena: ok. 1500 PLN
- Więcej szczegółów: www.roland.com/pl/d-05
Korg Minilogue
Na rynku od ponad 2 lat. Bez wątpienia ciekawa propozycja. Instrument został zaprojektowany kapitalnie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów prezentuje się naprawdę zacnie i to z każdej strony ?
Korg Minilogue wyposażono w obwód syntezy analogowej oferujący m.in. 4-głosową polifonię czy możliwość zapisywania presetów. Brzmienia, które oferuje i możliwość ich edycji zaspokoją oczekiwania wielu amatorów tego syntha. Dodatkowo funkcje: polifoniczny step, motion sekwencer, tape-style delay, side chain, filtry i oscyloskop na wyświetlaczu sprawiają, że ten mini-instrument jest naprawdę potężną maszyną do tworzenia. Dodatkowo prosta obsługa może wam sprawić sporo frajdy podczas pracy!
Główne cechy Korg Minilogue to:
- elastyczny, potężny, 4 głosowy analogowy syntezator
- w pełni programowalny, 200 presetów (100 brzmień zapisanych fabrycznie)
- Voice Mode umożliwia elastyczne konfigurowanie 4 głosów
- zautomatyzowany 16 polifoniczny step i motion sekwencer
- oscyloskop przedstawia wizualnie aktualny przebieg fali
- stylowy design z aluminiowym panelem przednim oraz drewnianym panelem tylnym
- MIDI, USB MIDI, oraz Audio Sync dla wszystkich typów połączeń studyjnych i koncertowych, zawiera bezpośrednie wyjście sync dla SQ-1, VOLCA, ELECTRIBE i innych
- Cena ok. 2.100 PLN
- Więcej szczegółów: https://uptone.pl/korg-minilogue
Behringer DeepMind 12
Zaprezentowany podczas NAMM Show 2017, instrument ten zyskuje coraz większą popularność. Jak zapewnia producent, mamy do czynienia z prawdziwym analogowym, 12-głosowym, polifonicznym syntezatorem. Na pokładzie znajdziemy 4-elementowy procesor FX, 2 oscylatory OSC i LFO na brzmienie, 3 generatory obwiedni ADSR, 8-kanałowa matryca modulacyjna, 32 krokowy Control Sequencer oraz możliwość zdalnej kontroli za pomocą tabletu czy poprzez wbudowane WiFi. Jest tego naprawdę sporo, a to dopiero początek… Sugerowana cena ok. 3.200 PLN
Więcej szczegółów: https://uptone.pl/behringer-deepmind12
Roland System-8
Śmiało możemy powiedzieć, że Roland System-8 to jeden z ciekawszych syntezatorów jaki powstał w ostatnim czasie. Wyjątkowa konstrukcja, wygląd i mnogość użytecznych funkcji została doceniona przez wielu muzyków i klawiszowców. Pełnowymiarowa, 4-oktawowa klawiatura, Przejrzysty panel sterowania, wyposażony w bardzo dokładne potencjometry do sterowania wieloma parametrami naszego brzmienia, wokoder, arpegiator to tylko niewielka część możliwości tego instrumentu…
To bez wątpienia potężna maszyna muzyczna, która pozwoli wam tworzyć dźwięki z dużą łatwością zarówna w studio jak i na scenie. Oczywiście nie jest to instrument dla każdego jednak jeśli ktoś wie czego szuka to będzie naprawdę zadowolony!
Główne cechy Roland System-8:
- uniwersalny syntezator wykonawczy z zaawansowaną technologią ACB i pełnowymiarową, 49-klawiszową klawiaturą,
- wewnętrzny moduł brzmieniowy oferuje klasyczne brzmienia analogowe i dynamiczne, nowoczesne brzmienia z analogowym klimatem,
- obsługa do trzech syntezatorów programowych; dołączone wtyczki JUPITER-8 i JUNO-106,
- zaawansowany filtr dolno- i górnoprzepustowy oraz filtr wstęgowy ze sterowaniem o wysokiej rozdzielczości,
- rozległe sterowanie w czasie rzeczywistym za pomocą dedykowanych potencjometrów i przycisków,
- polifoniczny sekwencer krokowy z klasycznym interfejsem w stylu TR-REC,
- arpeggio, wokoder, and polifoniczna funkcja Chord Memory,
- wyjścia CV/Gate do podłączania syntezatorów modularnych i klasycznego sprzętu,
- duży zbiór wbudowanych efektów z praktycznymi elementami sterowania,
- interfejs USB AUDIO i MIDI oraz tryb platformy sterującej.
- Cena ok. 5.200 PLN
- Więcej szczegółów na stronie https://www.roland.com/pl/system-8
Moog Subsequent 37
“Moog Subsequent 37 to instrument skończony, pełny i absolutnie wyjątkowy. W zasadzie jak każdy, który wyjdzie spod rąk inżynierów firmy. Głębokie, mocne brzmienie. Mnogość ustawień i charakter jaki bije z Subsequent 37 są wprost powalające…”
Na bazie cenionego modelu Moog Sub 37, nowa konstrukcja została zbudowana w oparciu o opinie i prośby użytkowników, jak również w oparciu o własne badania. Moog Subsequent 37 wyposażono we wszystkie cechy i funkcje, co jego poprzednik, zawiera także nowe przyporządkowane wyjścia, jak również całkowicie zreformowany silnik dźwiękowy. Utrzymując 37-klawiszową klawiaturę, Subsequent 37 może być używany w trybach Mono lub Duo, a sama klawiatura cechują się szybką akcją oraz funkcją aftertouch. Z dwoma mocnymi oscylatorami analogowymi, Moog Subsequent 37 dostarcza ogromny wachlarz zadziwiających i bogatych dźwięków.
Główne cechy Moog Subsequent 37:
- Moduł brzmieniowy: 100% analogowy,
- Polifonia: Monofoniczny lub parafoniczny,
- Klawiatura: 37 półważonych klawiszy z aftertouch,
- Wyświetlacz: LCD 128 x 64 px z białym podświetleniem,
- Kontrolery: Pitch Bend, Mod Wheel, After Pressure, Velocity,
- Źródła dźwięku: 2 oscylatory wielofalowe, 1 sub oscylator fali o przebiegu kwadratowym, 1 generator analogowego szumu, 1 wejście zewnętrzne/powrót z filtra,
- Zakres kalibracji oscylatora: 22 Hz-6,8 KHz, zakres dźwięków przy 8’ = 18-116,
- Moduł Glide: Przypisywalny do Osc1/Osc2/Obu, typy: LCR, LCT, EXP, Gated, Legato,
- Filtr: Moog Ladder Filter (filtr drabinkowy) z wyborem nachylenia zbocza: 6/12/18/24 dB/oktawę i Multidrive,
- Transpozycja: +/- 2 oktawy,
- Arpreggiator/Sekwencer: Up, Down, Order, Random, Latching, Back/Forth, Invert, +/-2 Range, Tie, Rest, MIDI Sync, sekwencer 64-krokowy.
- Więcej szczegółów: https://audiostacja.pl/moog-subsequent-37
- Cena ok. 6.400 PLN
Arturia MiniBrute 2
Legendarny mono-synth Arturii przybywa nowonarodzony w modularnej odsłonie! Ta informacja z pewnością zadowoli miłośników i poszukiwaczy oryginalnych, analogowych brzmień. Intuicyjny, łatwy w obsłudze i dający wiele radości wydaje się kontynuować dobre imię starszego brata. Dzięki parametrom udostępnionym na przednim panelu z łatwością możemy miksować oscylatory, zmieniać filtr, synchronizować LFO oraz odpowiednio dostosować obwiednie.
Główne cechy:
- Dwa oscylatory z przebiegami i kształtowaniem: Sawtooth, Ultrasaw, Square, Pulse, Triangle, Metalizer, Sine, Szum, Wewnętrzny sygnał, Fine, Coarse
- Multifiltr Steiner-Parker
- Multifunkcyjna ADSR, sterowana napięciowo AD
- Przester Brute Factor™
- Mod matrix z 48 punktami patchowania CV
- Dwa LFO z multiprzebiegami
- Sekwencer i Arpeggiator
- 25 klawiszowa klawiatura z MatrixBrute
- Wyjscie line out, słuchawkowe, MIDI I/O, USB
- Więcej szczegółów: https://uptone.pl/arturia-minibrute-2
- Cena ok. 2.500 PLN
Novation Circuit Mono Station
No i pojawił się także w naszym zestawieniu przedstawiciel syntezatorów typu PAD. Ten bardzo popularny i mobilny syntezator jest poniekąd już kultowym narzędziem pracy producentów muzycznych i dj’ów. Kilka miesięcy temu doczekał się bardzo dużej aktualizacji swojego oprogramowania co ponownie wzbudziło sporo zainteresowania wokół niego.
Novation Circuit Mono Station to analogowy syntezator parafoniczny nowej generacji wyposażony w dwa sekwencery oscylatorów i jeden modulacji. Tak jak Novation Circuit posiada 32 czułych na siłę nacisku padów RGB do grania skal i obsługi sekwencera 16-krokowego. Syntezator ma dwa oscylatory, które mogą być kontrolowane indywidualnie, trzy tryby distortion plus dodatkowo jeden filtr high-pass lub low-pass lub band-pass.
Główne cechy Circuit Mono Station:
- Niezależna kontrola oscylatorów: Dwa oscylatory z indywidualną kontrolą synchronizacji i tuningu.
- Frequency band: Filtry high-pass, low-pass i band-pass z nachyleniem 12dB i 24dB.
- Monofoniczny i parafoniczny: Tryb monofoniczny i parafoniczny z indywidualną kontrolą glide.
- Elastyczny system modulacji: Źródła modulacji w systemie 4 na 8 zapewnia elastyczną zmienność w routingu.
- Szybki dostęp do patchy: Ładuj i zapisuj do 64 patchy w urządzeniu.
- Three sequencer tracks: Dwa sekwencery oscylatorów i jeden modulacji.
- Podłącz hardware i software: CV, Gate i wyjścia modulacj do oddzielnej kontroli hardware’u. Podłącz i zsynchronizuj swój software i hardware po MIDI.
- Zapisz swoje presety: Zrób backup patchy i sesji w monosynth components.
- Trzy tryby distortion: 1, 2 lub 1 + 2.
- Więcej szczegółów: https://uptone.pl/Novation+Circuit+Mono+Station
- Cena: ok. 2.100 PLN
Teenage Engineering PO-33 i PO-35
Nawet jeśli wyglądają jak kalkulatory bez obudowy, zdecydowanie nimi nie są. Zaprezentowane podczas tegorocznych targów Namm Show dwa nowe kieszonkowe syntezatory Teenage Engineering – PO-33 i PO-35 kryją w sobie ciekawe możliwości!
Najnowsze syntezatory razem ze znanym już syntezatorem perkusyjnym PO-32 stanowią zwieńczenie trzeciej generacji Pocket Operatorów z serii Metal. Pierwszy z nich, czyli mikro-sampler PO-33 wyposażono w 40-sekundową pamięć, wbudowany mikrofon i wejście liniowe, za pośrednictwem których będziecie mogli wprowadzić do urządzenia swoje próbki. A to oczywiście dopiero wstęp do zabawy. To małe urządzonko posiada spory zestaw efektów, możliwość modyfikacji brzmień, 16 krokowy sekwencer oraz 16 paternów do zapełnienia. I mieści się w kieszeni;) Drugi sekwencer, to w zasadzie synth z możliwością modyfikacji głosu. Teenage Engineering PO-35 wyposażono w osiem brzmień głosu i wbudowany mikrofon, dzięki któremu nagracie własne próbki głosowe, a następnie nadacie im wybrany charakter, dodacie efekty, perkusję i wiele innych. Ich ceny zaczynają się od ok. 420 PLN.
Więcej szczegółów: https://uptone.pl/tag/teenage-engineering
Roland JUNO-DS61
Na zakończenie jeszcze jeden klasyk z rodziny JUNO-DS od Rolanda. JUNO-DS61 to jeden z 3 reprezentantów tej serii. Ostatnio uzupełnił go model JUNO-DS76. Jest to syntezator poziomu Entry Level oferujący użytkownikom bardzo wiele w swojej klasie cenowej. Syntezatory JUNO znane są na całym świecie za ich brzmienie, prostotę obsługi i wyjątkową wartość. JUNO-DS61 to idealny instrument dla muzyków każdego rodzaju, od profesjonalnych klawiszowców po producentów muzyki i domowych hobbystów.
Główne cechy to:
- Lekki, gotowy na występy instrument z profesjonalnymi brzmieniami, rozbudowanymi możliwościami wykonawczymi i zasilaniem bateryjnym
- 61-nutowa klawiatura z syntezatorową mechaniką , czuła na dynamikę gry
- Zawiera wszystkie brzmienia popularnego modelu JUNO-Di plus nowe, zaktualizowane brzmienie pianin akustycznych i elektrycznych, dodatkowe brzmienia organowe oraz inne rzeczy, niezbędne na estradzie
- Gniazdo na karty rozszerzeń pozwala użytkownikom pobierać próbki nowych brzmień, dostępne bezpłatnie na stronie Axial firmy Roland
- Funkcja importu sampli do odtwarzania plików WAV za pomocą klawiatury syntezatora JUNO-DS61
- Łatwe manipulowanie brzmieniami oraz wygodna edycja za pomocą poręcznych potencjometrów
- Osiem padów do wyzwalania sampli i odtwarzania utworów audio, przechowywanych w pamięci USB
- Wejście mikrofonowe z dedykowanym pogłosem, wokoderem i efektem AUTO PITCH, aby zapewnić
- Intuicyjny, ośmiośladowy sekwencer z funkcją zapisu non-stop do szybkiego rozwijania pomysłów
- Tryb USB AUDIO oraz sterowanie MIDI i programami typu DAW
- Więcej szczegółów: https://www.roland.com/juno-ds61
- Cena: ok. 2.400 PLN