Najnowsza, czwarta już generacja popularnych monitorów KRK Rokit to produkt, na jaki czekało i jakiego potrzebowało bardzo wielu użytkowników – niektórzy być może nawet o tym nie wiedząc! Chcecie dowiedzieć się, dlaczego?

KRK to od ponad 30 lat jedne z najbardziej rozpoznawalnych monitorów studyjnych nie tylko dzięki charakterystycznym, żółtym głośnikom, będącym znakiem rozpoznawczym tej marki, ale też dzięki brzmieniu, któremu od lat ufają dziesiątki tysięcy profesjonalnych realizatorów dźwięku, producentów muzycznych i artystów, a także DJ-ów i domorosłych entuzjastów tworzenia muzyki.

ZOBACZ naszą recenzję wideo KRK Rokit 7 G4 WN:

Oprócz flagowych modeli z górnej półki, na których pracują na co dzień między innymi tacy zawodowcy, jak Аrmin Van Buuren, 1$T, Dave Isaac (Bruno Mars, Prince, Eric Clapton), Jacquire King (Kings of Leon, James Bay, Norah Jones) czy Mark „Spike“ Stent (Ed Sheeran, Madonna, Muse, Coldplay), katalog KRK Systems obejmuje także produkty dostępne w przystępniejszych cenach, aby i mniej zamożny użytkownik mógł skosztować tego profesjonalnego, studyjnego brzmienia, a z czasem być może także zainwestować w wyższą serię.

KRK-ROKIT-G4-Series
KRK ROKIT G4 Series [Black]

Takim stosunkowo niedrogim, a oferującym bardzo dobre właściwości rozwiązaniem jest popularna od wielu lat linia aktywnych monitorów Rokit, która obecnie dostępna jest w czwartej już generacji G4. W jej obrębie mamy do wyboru cztery modele różniące się średnicą woofera i mocą wzmacniacza: dwudrożne RP5, RP7 i RP8 oraz trójdrożny RP10-3.

Spośród wymienionych powyżej modeli KRK Rokit G4, pierwsze trzy oprócz standardowej, klasycznej czerni dostępne są także w białym wykończeniu White Noise, co oznaczono dopiskiem WN w nazwie modelu. Taką właśnie białą wersję Rokit RP7 G4 WN dostarczyła nam do testu firma Audiotech, czyli oficjalny polski dystrybutor KRK Systems.

KRK-Rokit-G4-Series-White-Noise
KRK Rokit G4 Series [White Noise]

BUDOWA

RP7 to środkowy – obok RP5 i RP8 – spośród dwudrożnych modeli KRK Rokit G4, zawierający głośnik średnio-niskotonowy o średnicy 7 cali oraz 1-calowy głośnik wysokotonowy. Tym razem zarówno membranę woofera, jak i kopułkę tweetera wykonano z Kevlaru i w odróżnieniu od wcześniejszych generacji Rokit, oba te elementy są w kolorze żółtym – który nawiasem mówiąc znakomicie komponuje się i z czarną i z białą wersją obudowy.

Całość napędza zintegrowany wzmacniacz (osobny dla każdego monitora) o całkowitej mocy 145 W (97 LF + 48 HF), pracujący w klasie D. Maksymalna wartość SPL wytwarzana przez Rokit RP7 to 110 dB, a układ wyposażono w nowy, specjalnie zaprojektowany limiter, chroniący monitory przed uszkodzeniem przy szczytowych poziomach sygnału wyjściowego.

KRK Rokit 7 G4 WN

Zmianie w stosunku do dwóch poprzednich generacji uległ kształt obudowy, która w G4 jest bardziej płaska od frontu, zmodyfikowano przy tym falowód tweetera oraz port bass reflex dla jak najszerszej, równomiernej projekcji wysokich oraz optymalizacji niskich częstotliwości. Pasmo przenoszenia Rokit RP7 G4 określono w specyfikacji w przedziale od 42 Hz do 40 kHz.

Największą bodaj nowością czwartej generacji KRK Rokit jest wprowadzenie układu DSP, umożliwiającego cyfrową korekcję pasma sygnału wyjściowego monitorów, celem dopasowania ich do warunków w pomieszczeniu odsłuchowym. Obsługa tego systemu odbywa się na ciekłokrystalicznym ekraniku na tylnej ściance obudowy, a nawigować po nim możemy za pomocą znajdującego się obok, wciskanego pokrętła. 

KRK Rokit 7 G4 WN

Oprócz samej korekcji, o której więcej powiemy za chwilę, w menu możemy także dokonać szeregu ustawień systemowych, takich jak jasność i kontrast wyświetlacza, podświetlenie frontowego logotypu KRK, funkcja Standby automatycznie wyciszająca monitory po 30 minutach bezczynności, blokada uniemożliwiająca przypadkową zmianę ustawień oraz reset do ustawień fabrycznych. 

Na tylnej ściance obudowy znajdziemy oczywiście także wejście audio, tym razem zrealizowane w formie gniazda XLR/TRS combo (brak występującego wcześniej złącza RCA), a także włącznik zasilania i gniazdo przewodu sieciowego. Od spodu każdy Rokit 7 G4 podklejony jest miękką podkładką, spełniającą jednocześnie 3 funkcje: amortyzującą drgania, stabilizującą monitor na powierzchni biurka czy statywu, a także chroniącą obudowę przed zarysowaniami powstałymi na skutek jej przesuwania.

BRZMIENIE

Odsłuch testowej pary KRK Rokit RP7 G4 WN przeprowadziliśmy w dwóch pomieszczeniach: w profesjonalnie zaadaptowanej akustycznie reżyserce studyjnej oraz w typowym pokoju mieszkalnym, ze średnią adaptacją w postaci rozstawionych dużych paneli pochłaniająco-rozpraszających dźwięk.

KRK Rokit 7 G4 WN

Punktem wyjścia było domyślne, neutralne ustawienie EQ. W obu wyżej wspomnianych scenariuszach monitory Rokit 7 generacji czwartej odezwały się pełnym, szerokim pasmem, z zaskakująco dużym zakresem basu – szczególnie znamienne było ich porównanie w warunkach studyjnych z lokalnym systemem wyposażonym w subwoofer: KRK obroniły się tutaj znakomicie, nie przejawiając znaczących niedostatków!

Obok głębokiego dołu, który w razie palącej potrzeby można jeszcze podbić i który jest jednym z powodów, dla których KRK szczególnie lubią twórcy muzyki elektronicznej czy hip-hopu, testowane monitory jak na dłoni pokazały nam to, co najważniejsze w pasmach środkowych, zamieszkiwanych przez wokale, gitary elektryczne czy większość instrumentów perkusyjnych. Środek w Rokit RP7 G4 jest doprawdy wyrazisty i pewnie nie każdemu się spodoba, ale to może dlatego, że od razu bez skrupułów wyciągnie nam na wierzch wszystkie błędy w miksie – a to przecież jest głównym zadaniem monitorów studyjnych, prawda?

Do tego wszystkiego góra pasma nie jest twarda i męcząca, a nowe, kevlarowe tweetery zgodnie z zapewnieniami producenta równomiernie wypełniają przestrzeń, także nawet podczas chodzenia we wszystkie strony w dobrze zaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu nie odczuwa się zbyt dużych zmian fazowych; co ma duże znaczenie zarówno dla osoby zasiadającej przy stanowisku pracy (można np. poruszać się po szeroko rozstawionym sprzęcie), jak i dla innych osób przebywających z nami w pomieszczeniu odsłuchowym w czasie produkcji czy finalizacji miksu.

O ile w naszym pomieszczeniu odsłuchowym nie mamy zbyt długiego czasu pogłosu, to bas nie rozlewa się po kątach i pozwala usłyszeć przestrzeń (głębię pogłosu) w samym nagraniu; plany dźwiękowe są dobrze zaznaczone, umożliwiając analityczne spojrzenie na materiał, z którym pracujemy. Świetnie słychać to np. w bardziej subtelnych nagraniach akustycznych, gdzie „powietrze“ pomiędzy instrumentami jest tak samo istotne, jak dźwięk samego źródła.

KOREKCJA PASMA

KRK Rokit 7 G4 WN

KRK Rokit czwartej generacji, w tym nasz testowany model RP7, oferują po 5 z góry przygotowanych ustawień korekcji w zakresie niskich oraz wysokich częstotliwości, co w sumie daje 25 możliwych kombinacji EQ.

W dole do dyspozycji mamy, oprócz pozycji neutralnej (Flat), 3 opcje podcięcia i 1 podbicie:

  • filtr półkowy -3dB od 60 Hz w dół
  • filtr parametryczny -2dB na 200 Hz
  • połączenie obu powyższych filtrów o wartości -2dB każdy
  • filtr półkowy +2dB od 60 Hz w dół

Redukcja niskich pasm przyda się do ich okiełznania w niezbyt korzystnych pod tym względem warunkach lokalowych, ale nie ma się co obawiać, że całkowicie pozbawi nas basu. Z kolei podbicie dołu w większości wypadków będzie raczej zbędne, biorąc pod uwagę jaki zasób basu mają Rokity 7 w wyjściowej pozycji „Flat“; może się ono przydać co najwyżej w przesadnie przegłuszonych pomieszczeniach, gdzie dół wyraźnie wysysany jest przez wyjątkowo mocną adaptację. W normalnych warunkach dodanie basu może zamazać obraz reszty pasma… No chyba, że chcemy w ten sposób sprawdzić najniższe pasmo w utworach EDM o przeznaczeniu stricte klubowym – tutaj przesadne uwypuklenie dołu w monitorach może przydać się do skontrolowania, jak taki utwór zachowa się na rozbisurmanionym systemie w niezbyt dobrze przygotowanym akustycznie klubie.

W górze dla odmiany mamy dwa podcięcia i dwa podbicia:

  • filtr półkowy -2dB od 10 kHz w górę
  • filtr półkowy od 10 kHz w górę i parametryczny na 3,5 kHz, oba o wartości -1dB
  • filtr półkowy +2dB od 10 kHz w górę
  • filtr półkowy od 10 kHz w górę i parametryczny na 3,5 kHz, oba o wartości +1dB

Złagodzenie wysokich pasm szczególnie wskazane będzie w otoczeniu gołych ścian. Z drugiej strony wysokie częstotliwości są najbardziej pochłaniane nawet przez amatorską adaptację, więc czasami może przydać się ich rekompensata, ale – ponownie – w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu nie powinno być to potrzebne: chyba że ktoś ma takie preferencje… lub wyraźny ubytek słuchu w tym zakresie.

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jakie ustawienia EQ będą dla nas najlepsze, możemy skorzystać z pomocy bezpłatnych narzędzi, które oferuje nam specjalnie w tym celu przygotowana…

APLIKACJA MOBILNA

KRK Audio Tools

Aplikację KRK Audio Tools pobierzemy za darmo na telefony i tablety z systemem Android oraz iOS, a w jej ramach otrzymamy szereg przydatnych modułów: analizator widma, miernik poziomu dźwięku, miernik opóźnienia, z jakim sygnał dociera z lewego i prawego monitora, narzędzia służące do ustawienia monitorów pod odpowiednim kątem oraz sprawdzenia ich zgodności fazowej, a także podpowiedzi co do zastosowania odpowiedniej korekcji na bazie pomiaru akustycznego w naszym pomieszczeniu.

Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność tej aplikacji, będziemy musieli podłączyć wyjście audio z naszego urządzenia mobilnego do obu monitorów Rokit za pomocą przewodu typu Y z małego jacka 1/8“ na dwa duże jacki 1/4“. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, aby móc korzystać z całego potencjału monitorów KRK, ale może okazać się pomocne w konfiguracji i kalibracji naszego systemu odsłuchowego, szczególnie jeśli nie mamy w tym większego doświadczenia i nie korzystaliśmy do tej pory z innych tego typu narzędzi.

PODSUMOWANIE

KRK-Rokit-7-G4

Jako osoba nie będąca do tej pory fanem sygnatury brzmieniowej KRK Rokit, muszę w tym miejscu zwrócić honor tej marce i serii produktów: test modelu Rokit RP7 G4 kazał mi zweryfikować swoją opinię na temat tej popularnej linii monitorów, na plus rzecz jasna!

Wbrew obiegowej opinii, jakoby Rokity były skierowane przede wszystkim do twórców elektroniki, popu czy hip-hopu, nasze próby dowiodły, że głośniki te świetnie sprawdzą się również w klimatach akustycznych czy rockowych – jest w nich przestrzeń, głębia, ale i precyzja, pozwalająca ocenić każdy aspekt produkowanego materiału.

Jak zawsze zachęcamy do przesłuchania tych monitorów osobiście, najlepiej we własnym pomieszczeniu, ale obiektywnie jesteśmy w stanie uznać, że KRK Rokit RP7 G4 nie tylko są warte swojej ceny, ale są też jedną z najlepszych propozycji w kategorii około 2 tysięcy złotych za parę.

ROKIT G4 Studio Monitor Grille Covers
ROKIT G4 Studio Monitor Grille Covers

A ponieważ dla wielu z nas estetyka wizualna jest bardzo ważnym elementem także przy pracy z dźwiękiem, dzięki możliwości wyboru pomiędzy standardową czarną i białą wersją wykończenia White Noise, możemy lepiej dobrać monitory do swojej przestrzeni roboczej. Ponadto możemy także dokupić opcjonalne, metalowe maskownice, chroniące głośniki przed uszkodzeniem, idealnie dopasowane do frontów KRK Rokit.

Cena KRK Rokit 7 G4 WN w sklepach muzycznych: ok 1000 PLN za sztukę.

Mikołaj Służewski
uptone.pl

Monitory-KRK-ARTURIA-FX-COLLECTION-3

UWAGA! Do każdej pary monitorów KRK z serii ROKIT G4 lub Classic zakupionej w okresie od 23.06.2022 do 31.08.2022, dystrybutor Audiotech dodaje pakiet wtyczek Arturia FX Collection 3 w wersji NFR (o wartości 1300 zł) na rok za darmo!

SPECYFIKACJA I CECHY KRK ROKIT 7 G4:

  • profesjonalne 2-drożne monitory studyjne zaprojektowane w USA
  • 7-calowy woofer i 1-calowy tweeter z Kevlaru®
  • wbudowany wydajny wzmacniacz klasy D o mocy 145W
  • pasmo przenoszenia: 42 Hz – 40 kHz
  • max SPL: 110 dB
  • cyfrowa korekcja na bazie wbudowanego procesora DSP, obsługiwana na ekranie LCD
  • 25 kombinacji ustawień graficznego EQ dla różnych środowisk odsłuchowych
  • aplikacja KRK z narzędziami do pomiaru i korekcji pomieszczenia oraz kalibracji monitorów
  • obudowa o niskim rezonansie
  • zoptymalizowany falowód wysokich częstotliwości
  • frontowy port basowy, optymalizujący niskie częstotliwości, gwarantujący szerokie dolne pasmo i świetną odpowiedź na transjenty
  • szeroki, głęboki i dynamiczny sweet spot z doskonałą bazą stereo
  • izolacja od powierzchni nośnej za pomocą piankowej podkładki
  • nowy, specjalnie zaprojektowany limiter uaktywniający się przy maksymalnym poziomie sygnału wyjściowego wzmacniacza
  • wymiary: 339 x 225 x 284 cm
  • waga: 7,6 kg (sztuka)

Więcej szczegółów
Producent: https://www.krkmusic.com
Dystrybutor: https://audiotechpro.pl

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
DSP / Sterowanie
Cena / Możliwości
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj