Monitory bliskiego pola KRK GoAux są dosłownie stworzone do pracy w mobilnych warunkach. Łatwy transport, regulowany kąt nachylenia, elastyczność podłączenia źródła dźwięku w tym Bluetooth i wbudowany system kalibracji (GoAux 4) to cechy, które są nie bez znaczenia i na pewno ułatwią pracę w terenie. Zapraszamy do testu!

Zaprezentowane pod koniec ubiegłego roku niezwykle kompaktowe monitory studyjne serii GoAux od KRK to nie tylko znak naszych czasów i chęć miniaturyzacji wszystkiego dookoła ale przede wszystkim potrzeba, będących często w podróży, realizatorów i producentów muzycznych, którzy potrzebują stałego punktu odniesienia dźwiękowego w różnych sytuacjach i są świadomi różnic płynących z pracy między monitorami a słuchawkami.

Czy zatem najnowsze modele KRK GoAux 3 i GoAux 4 są rozwiązaniem, które sprosta postawionym im celom? Zapraszamy do naszej recenzji i materiału video.

Przenośne monitory KRK występują w dwóch konfiguracjach: GoAux 3 – z trzycalową membraną lub GoAux 4 – z czterocalową membraną. Do obydwu zestawów (poza samymi głośnikami) otrzymujemy torbę na wymiar, kabel zasilający, kabel łączącym lewy i prawy monitor, a także podstawki.

KRK_GoAux_3
KRK GoAux 3

Torby są naprawdę solidne i wykonane z wysokiej jakości syntetycznego, usztywnianego i wytrzymałego materiału, do tego wodoodpornego. Dodatkowo wypełniono je gąbkami, które dbają o bezpieczny transport naszych monitorów. W środku znajdziemy odpowiednie przegrody na każdy monitor oddzielnie oraz podstawki. Zadbano także o duży, zasuwany na zamek wewnętrzny schowek, a także dwa mniejsze na zewnątrz, do których to włożymy wszystkie kable i inne niezbędne akcesoria. Torba posiada oczywiście wygodny uchwyt, a także regulowany pasek na ramię.

KRK-GO-AUX-case

Podstawki posiadają antypoślizgowe rogi od spodu, zaś ich górna część pokryta jest specjalnym, antypoślizgowym tworzywem, będącym także przy okazji pewnego rodzaju pochłaniaczem drgań. To co najważniejsze to możliwość regulacji konta ich nachylenia, dzięki czemu możemy być pewni, że głośnik zawsze będzie skierowany w naszą stronę pod odpowiednim kontem. Nie bez znaczenia jest także specjalny zestaw mocujący, którym to możemy na stałe przykręcić monitor do wspomnianego podstawka. Takie rozwiązanie daje nam gwarancję, że monitor się z nich nie zsunie, nawet gdy będzie ustawiony pod ekstremalnie dużym kątem.

KRK-GO-AUX

Same monitory odsłuchowe wykonane zostały z dobrej jakości plastiku i prezentuj się estetycznie. Sprawiają wrażenie bardzo solidnych i gotowych do znoszenia trudów podróży. Bardzo dobrym posunięciem ze strony producenta jest maskownica na głośnikach ze sztywnej, metalowej siatki, która zagwarantuje bezpieczeństwo samym membranom.

KRK-GO-AUX

Na froncie każdego lewego monitora, znajdziemy potencjometr głośności, który pełni również funkcję uśpienia (za pomocą wciśnięcia i przytrzymania potencjometru ok. 3 sekund) i wybudzenia monitorów (za pomocą podwójnego kliknięcia potencjometru). Znajdziemy tu także wejście słuchawkowe i… w przypadku GoAux 4 dodatkowe wejście na oferowany w każdym zestawie mikrofon pomiarowy do kalibracji! Ale o tym za chwilę…

Na panelu tylnym monitorów znajdziemy zestaw niezbędnych połączeń takich jak wejście stereofoniczne typu aux, RCA (“cinch”) oraz Bluetooth. Do tego sekcja filtrów korekcyjnych dla niskich i wysokich częstotliwości oraz port bass reflex o kształcie płaskiego tunelu. Mówimy oczywiście o lewym monitorze. Na prawym znajdziemy jedynie gniazdo do połączenia z prawym.

KRK-GO-AUX

To co wyróżnia większy, choć wciąż ultra-kompaktowy model GoAux 4 to jeszcze większa elastyczność połączeń. Znajdziemy w nim dodatkowo, albo przede wszystkim, wejście symetryczne TRS zrealizowane na gnieździe jack, wejście USB typ B i to co wydaje się najbardziej interesujące, czyli system kalibracji z dołączonym mikrofonem!

Jest to nadzwyczajna jak na monitory bliskiego pola liczba połączeń, którą z pewnością docenimy. Nieraz zdarzają się sytuacje, w których inny typ podłączenia może zaoszczędzić nam trochę czasu i pieniędzy, szczególnie poza ścianami własnego studia.

KRK-GO-AUX-4
KRK GoAux 4

Kalibracja odsłuchu dla każdego!

Kalibracja w kontekście monitorów studyjnych to w zasadzie najważniejsza czynność jaką powinniśmy zrobić przed rozpoczęciem “profesjonalnej” pracy z dźwiękiem. Proces ten wymaga jednak od nas pewnej wiedzy, doświadczenia i oczywiście odpowiedniego oprogramowania i mikrofonu pomiarowego, a to już może być całkiem spory wydatek. Każde szanujące się studio muzyczne dokonuje oczywiście takiej kalibracji wraz z adaptacją akustyczną pomieszczenia. W przypadku domowej produkcji dźwięku, nie wspominając już o sytuacjach w terenie, kiedy pracujemy w trasie czy w hotelowym pokoju temat właściwie leży… I wtedy pojawiają się KRK GoAux 4 z wbudowanym systemem kalibracji i dołączonym mikrofonem w zestawie! Czy to nie wspaniałe?

KRK-GO-AUX-4_ARC-microphone

W praktyce

Niewątpliwie pierwszym parametrem sprawdzanym przez większość potencjalnych użytkowników monitorów jest pasmo przenoszenia. Wedle producenta, obydwie wersje schodzą do 65 Hz, zakładając 3dB spadek skuteczności, zaś górna granica pasma wynosi 20 kHz. Przy 10dB spadku pasmo przenoszenia dla mniejszych monitorów wynosi od 60 Hz do 22 kHz, dla większych odpowiednio od 55 Hz do 22 kHz. Wydaje się, że różnica w dostępnym paśmie nie jest wystarczająca, aby uzasadnić wybór większych głośników, jednak kluczowe znaczenie ma także dostępna moc. GoAux 4 jest w stanie zapewnić nam stałe ciśnienie akustyczne o wartości 98,5 dB SPL, aż o 3 dB więcej niż jego mniejszy odpowiednik. Choć taka moc zazwyczaj nie jest nikomu potrzebna, to warto pamiętać, że od maksymalnej mocy pośrednio zależy też poziom zniekształceń obecnych w odsłuchiwanym sygnale.

Warto przy okazji zaznaczyć, że podczas korzystania z monitorów szumy własne można zauważyć dopiero w momencie, gdy dość mocno pokręcimy gałką głośności, przy typowym lub nawet nieco głośniejszym użytkowaniu szumy są praktycznie niewykrywalne.

KRK-GO-AUX-3_4

Proces kalibracji jest wyjątkowo łatwy i szybki do przeprowadzenia, nawet jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia w tym zakresie. Po rozstawieniu monitorów, dołączony mikrofon pomiarowy należy podpiąć z przodu lewego głośnika i ustawić w miejscu słuchacza, na wysokości uszu. Następnie przytrzymujemy przycisk z tyłu monitora, który uruchamia proces kalibracji. Nie ma potrzeby ustawiania głośności ani żadnych innych parametrów, a koniec procesu jest komunikowany niskim tonem. System dokonuje kalibracji wyłącznie niższych częstotliwości, jednak jest to uzasadnione podejście. Użytkownicy często narzekają, że kalibracja wyższych pasm potrafi brzmieć nienaturalnie. Ponadto, główne problemy niezaadaptowanych pomieszczeń występują w dolnym zakresie pracy głośnika – tam, gdzie znajdują się mody danego pomieszczenia. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest także szybszy proces, przy którym nie musimy się zastanawiać czy mamy na niego czas. Kalibrację można łatwo wyłączyć używając przycisku z tyłu obudowy, dzięki czemu możemy łatwo porównać zmiany jakie wprowadził system.

KRK-GO-AUX-3_4

Osobiście przed kalibracją brzmienie tego zestawu było dla mnie trochę zbyt nieczytelne w dolnym paśmie – ciężko było się skupić na dolnej średnicy czy bardzo niskim basie. Co prawda można było stwierdzić, że „coś” tam się dzieję, ale co – z tym już było ciężej. Po kalibracji odbiór materiału był dużo bardziej klarowny, biorąc pod uwagę prostotę procesu, wręcz zaskakująco dobry, choć i tak skorzystałem z opcji ściszenia dolnych częstotliwości filtrem. Porównując to do powszechnego systemu kalibracji odsłuchu Sonarworks, można powiedzieć, że przy 10% wysiłku uzyskaliśmy 70-80% efektu. Dużo łatwiej można wyobrazić sobie pracę nad materiałem muzycznym w podróży z pomocą takiego systemu.

KRK-GO-AUX-Series_Summary

Podsumowanie

Monitory studyjne KRK GoAux 3 i GoAux 4 są pewnego rodzaju znakiem czasów, choć w bardzo pozytywnym znaczeniu. Ciężko sobie wyobrazić lepiej przystosowany odsłuch do pracy w terenie, szczególnie pracujący z szybkim i skutecznym systemem kalibracji. Różnica w cenie między zestawami jest dość niewielka, w związku z czym GoAux 4 wydaje się być lepszym wyborem, o ile rozmiar nie jest kluczowy przy podróży. KRK stworzyło naprawdę przemyślany produkt z wieloma udogodnieniami i funkcjami niezbędnymi dla pracy w niekontrolowanym środowisku. Dodając do tego świetnie wykonaną torbę transportową, która sama może kosztować ok 300-400 zł i system kalibracyjny z mikrofonem pomiarowym w zestawie w modelu GoAUX 4 (a to kolejne kilkaset złotych!), otrzymujemy na ten moment bezkonkurencyjny zestaw odsłuchowy w swojej klasie.

Przybliżone ceny w sklepach muzycznych:

  • KRK GoAux 4: ok 1.999 PLN
  • KRK GoAux 3: ok 1749 PLN

KRK-GO-AUX-bags

Więcej szczegółów
Producent: https://www.krkmusic.com
Dystrybutor: https://audiotechpro.pl

KRK-GoAux-Series

Specyfikacja techniczna:

GoAux Compared GoAux 3 GoAux 4
WEJŚCIA BLUETOOTH, RCA, 1/8” AUX BLUETOOTH, 1/4” TRS BALANCED, RCA, USB-TYPE B, 1/8” AUX, AUTO ARC MICROPHONE
WYJŚCA 1/8” STEREO HEADPHONE JACK WITH AUTO SPEAKER MUTE 1/8” STEREO HEADPHONE JACK WITH AUTO SPEAKER MUTE
BLUETOOTH VERSION 5.0 AND OLDER COMPATIBILITY VERSION 5.0 AND OLDER COMPATIBILITY
GŁOŚNIK NISKOTONOWY 3” WOVEN GLASS ARAMID 4” WOVEN GLASS ARAMID
GŁOŚNIK WYSOKOTONOWY 1” SOFT TEXTILE DOME 1” SOFT TEXTILE DOME
CZĘSTOTLIWOŚĆ ZWROTNICY 2.5 KHZ 2.5 KHZ
MOC WYJŚCIOWA BI-AMPLIFIED CLASS D (60 WATTS RMS TOTAL SYSTEM POWER; 22 W RMS FOR EACH WOOFER, 8 W RMS FOR EACH TWEETER) BI-AMPLIFIED CLASS D (100 WATTS TOTAL SYSTEM POWER; 33 W RMS FOR EACH WOOFER, 17 W RMS FOR EACH TWEETER)
MAXIMUM CONTINUOUS SPL 95.5 dB SPL 98.5 dB SPL
SYSTEM PEAK SPL 99 dB SPL 102 dB SPL
MAXIMUM SYSTEM SPL, MOMENTARY PEAK 105 dB SPL 108 dB SPL
PASMO PRZENOSZENIA(-3 dB SPL) 65 Hz – 20 kHz 65 Hz – 20 kHz
PASMO PRZENOSZENIA (-10 dB SPL) 60 Hz – 22 kHz 55 Hz – 22 kHz
ZNIEKSZTAŁCENIA < 0.2% THD+N 45 Hz – 20 kHz (-3 dB Max Power) < 0.2% THD+N 45 Hz – 20 kHz (-3 dB Max Power)
STOSUNEK SYGNAŁU DO SZUMU > 95 dB (A-weighted) @ rated output level > 95 dB (A-weighted) @ rated output level
POKRYCIE (POZIOME X PIONOWE) 120 Degrees x 60 Degrees 120 Degrees x 60 Degrees
ZASILANIE AC 100 – 240 V 50/60 Hz AC 100 – 240 V 50/60 Hz
AC POWER CONSUMPTION
Idle 100/240
VAC: 5.57 W
Max Power 100/2400
VAC: 60 W
Standby Mode 100/2400
VAC: 0.475 W
Idle 100/240
VAC: 6.07W
Max Power 100/2400
VAC: 100 W
Standby Mode 100/2400
VAC: 0.475 W
WYMIARY 172 mm x 111 mm x 120 mm 205 mm x 136 mm x 140 mm
WAGA 3,15 kg W tym oba głośniki, podstawki, torba transportowa i dołączone akcesoria

4,3 kg W tym oba głośniki, podstawki, torba transportowa i dołączone akcesoria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj