Heritage Audio Symph EQ – stereofoniczny korektor typu Baxandall

285

Symph EQ to najnowszy rackowy korektor studyjny od firmy Heritage Audio, przeznaczony na szynę sumującą lub do zastosowań masteringowych, wykorzystujący filtry w stylu Baxandall.

Nazwa tego typu filtrów EQ pochodzi od nazwiska Petera Baxandalla, który w roku 1952 opracował układ korekcji o specyficznym kształcie krzywej. Wzorowane na jego konstrukcji korektory Baxandall to korektory półkowe, ale w przeciwieństwie do tradycyjnych korektorów półkowych, dających stromy wzrost lub spadek powyżej ustawionej częstotliwości, krzywa półkowa Baxandall ma wyjątkowo szeroką “dobroć” (Q), która tworzy łagodne nachylenie.

Szeroka krzywa pozwala wpływać na duży zakres spektrum częstotliwości, ale jej łagodne nachylenie zapewnia bardziej naturalny dźwięk i minimalne zniekształcenia fazowe. Minimalne zniekształcenie fazy umożliwia bardziej radykalne podbicia i cięcia bez wprowadzania niepożądanych artefaktów. Korektory typu Baxandall oferują subtelny, ale niezwykle skuteczny sposób kształtowania barwy, dlatego często można je znaleźć na szynie sumującej podczas miksu oraz w studiach masteringowych.

Heritage Audio Symph EQ zawiera osobny filtr górno i dolnoprzepustowy o nachyleniu 12 dB na oktawę i regulacji w zakresie 15 – 160 Hz (HP) oraz 10 – 30 kHz (LP), a także podbicie lub podcięcie niskiego i wysokiego pasma o maksymalnie 10,5 dB w przedziale 20 – 470 Hz (LO) oraz 8 – 24 Hz (HI). Ponadto przełącznik +0.5 dB dla każdego z pasm zmienia skok pozycyjnego potencjometru Boost/Cut z 1 dB do 1,5 dB na jeden “ząbek”.

Urządzenie może działać w trybie stereo L-R lub Mid-Side, oferując także przełącznik Bypass dla każdego z kanałów oddzielnie. Na wyjściach i wejściach zastosowano najwyższej jakości transformatory Carnhill, takie same jak w kompresorze Heritage Audio Successor.

Więcej szczegółów
Producent: http://heritageaudio.net
Dystrybutor: https://audiotechpro.pl