Austrian Audio OC16 na testach w Classical Sound Studio

344
Austrian-Audio-OC16-na-testach-w-Classical-Sound-Studio

Austrian Audio OC16 to nowy, wielkomembranowy mikrofon pojemnościowy, w którym wykorzystano znaną już z innych modeli producenta technologię Open Acoustics. Jak wypadł na testach w Classical Sound Studio?

Austrian Audio OC16 to najnowszy wielkomembranowy mikrofon, wyposażony w wysokiej klasy funkcje, w bardzo atrakcyjnej cenie. Podobnie jak docenione przez krytyków modele OC18 i OC818, nowy OC16, jak zapewnia producent, może pochwalić się przejrzystym i naturalnym brzmieniem dzięki połączeniu ręcznie wykonanej w Wiedniu kapsuły CKR oraz opracowanej przez Austrian Audio technologii “Open Acoustics“. Więcej na jego temat pisaliśmy TUTAJ


Właściciel Classical Sound Studio – Paweł Ożga był jedną z pierwszych osób w Polsce, która przetestowała nowy mikrofon Austrian Audio OC16. Oto jego wrażenia:

“Od ponad roku nasze studio korzysta z najbardziej zaawansowanych mikrofonów austriackiej firmy Austrian Audio, tj. OC818. Mikrofony te wykorzystujemy przy znacznej większości nagrań, które realizujemy. Specjalizując się w produkcjach muzyki klasycznej stawiamy bardzo wysoko poprzeczkę w kwestiach sprzętu. O ile w przypadku muzyki rozrywkowej sporo da się poprawić “później” to muzyka klasyczna nie pozwala na żadne kompromisy.

Austrian-Audio-OC16

W zeszłym tygodniu, dzięki uprzejmości ESS AUDIO – polskiego dystrybutora Austrian Audio – mogliśmy przeprowadzić niezależny test najnowszych, budżetowych mikrofonów tej firmy oznaczonych symbolem OC16.

Mikrofony OC16 są prawie w całości produkowane na dalekim wschodzie, dzięki czemu ich cena stała się sporo niższa i bardziej dostępna dla wszelkiego rodzaju nagrań typu homerecording. Jednak serce mikrofonu (kapsuła CKR 6) jest w dalszym ciągu ręcznie wytwarzana w Wiedniu i jest to dokładnie ta sama kapsuła co w hi-endowych mikrofonach OC18 i OC818 (w tych drugich w wersji dwustronnej CKR12). Daje to gwarancję podstawy dobrego brzmienia i jakości, do której ta austiacka firma nas przyzwyczaiła.

Austrian-Audio-OC818-i-OC16
Od lewej: Austrian Audio OC818 i OC16

Choć tę produkcję Austrian Audio określa jako budżetową to jednak nie znajdziemy w niej kiczu, słabego brzmienia czy papierowego etui. Brzmienie mikrofonu jest bardzo zbliżone do OC818 choć z nieco bardziej wyeksponowaną górą, która ostatecznie i tak jest bardziej miękka niż w innych budżetówkach (pamiętajmy, że porównaliśmy OC16 z kilkakrotnie droższym OC818!). Szumy własne mikrofonu są mało zauważalne. Mikrofon sprawia wrażenie solidnego, korpus jest pokryty bardzo miłą w dotyku powłoką typu “soft touch”. Całość dostarczona jest w bardzo dobrym, ochronnym etui wraz z dwoma uchwytami.

Austrian-Audio-OC16

Mikrofon OC16 powinien śmiało sprawdzić się w zastosowaniach amatorskich, zwłaszcza przy nagrywaniu wszelkiego rodzaju podkastów, wokali, gitar oraz innych instrumentów akustycznych. Choć jest to nowa produkcja to już stanowi poważną konkurencję wobec innych mikrofonów ze swojej półki.”

– Paweł Ożga, Classical Sound Studio

Więcej szczegółów
Producent: https://austrian.audio
Dystrybutor: http://www.essaudio.pl

CZYTAJ TAKŻE:

Austrian Audio OC16: nowa, wielkomembranowa konstrukcja pojemnościowa w świetnej cenie?