Akai MPC Studio 2 to najnowszy kontroler do produkcji muzycznej, który wraz z dedykowanym oprogramowaniem MPC2 stanowi kompletny system do tworzenia muzyki. Jak wypada ten najtańszy w rodzinie MPC kontroler MIDI? Zapraszamy do naszego testu!

Rodzina stacji produkcyjnych MPC od Akai Professional rośnie w siłę! Najnowszy MPC Studio 2 jest już piątem urządzeniem tej kultowej serii jednak z ważną różnicą w stosunku do starszych braci, a mianowicie nie jest to samodzielna stacja produkcyjna, a jedynie kontroler, który dopiero wraz z dedykowanym oprogramowaniem MPC Studio stanowi kompletny i mocno rozbudowany system do tworzenia i produkcji muzycznej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego testu wideo, w którym Maciej “Stendek” Wojcieszkiewicz prezentuje możliwości nowego kontrolera:

PADY

Sercem MPC Studio 2 jest 16 pełnowymiarowych, dynamicznych padów z podświetleniem RGB i aftertouch, które pozwalają na precyzyjną grę i nagrywanie rytmów, dźwięków i akordów, wraz z dokładną wizualną prezentacją poziomów velocity oraz grup padów. Wykonane są bardzo dobrze i widać, że użyto do ich produkcji wysokiej jakości materiałów. Odczucia podczas gry na nich są bardzo dobre i to w dużej mierze dla nich właśnie warto zainteresować się tym kontrolerem, zwłaszcza gdy nie chcemy wydawać na MPC-tke np. model ONE, trzech tysięcy złotych.

Akai-MPC-Studio

PASEK DOTYKOWY

Bardzo ciekawym dodatkiem, który zdecydowanie powiększa możliwości kontrolera, zwłaszcza gry na żywo, jest przypisywalny pasek dotykowy. Pozwala dodać artykulację do instrumentów smyczkowych i gitar, dodać modulację lub pitch-bend do syntezatora. Obsługuje Note Repeat dla hi-hatów, werbli, efektów i itp. 

WYŚWIETLACZ LCD

Niewielki wyświetlacz jest najbardziej kontrowersyjnym elementem nowej MPC-etki ze względu na niewielki rozmiar. Należy jednak pamiętać, że w przypadku tego kontrolera naszym głównym ekranem roboczym jest monitor komputera, na którym mamy zainstalowane dedykowane oprogramowanie.

Mimo to, na wyświetlaczu, za pomocą dużego i wygodnego enkodera, szybko przewiniesz nazwy ścieżek, presety instrumentów wtyczkowych, przejrzysz kategorie i będziesz monitorować wartości parametrów podczas ustawiania efektów lub przycinania sampli. 

Akai-MPC-Studio

KLAWISZE FUNKCYJNE

Dzięki wielu klawiszom funkcyjnym, sekcji transportu, bankom, które na początku mogą nieco zniechęcać ze względu na ich ilość, poruszanie się po wielu funkcjach, edycji, praca z urządzenim jest naprawdę szybka, choć nie ukrywam, zajęło mi trochę czasu aby się ich nauczyć.

OPROGRAMOWANIE MPC2

Kontroler sam w sobie nie ma żadnych brzmień, więc by z niego korzystać potrzebujemy dedykowanego oprogramowania, które otrzymujemy w pakiecie razem z urządzeniem. Kontroler podłączamy do komputera za pomocą kabla USB.

Akai-MPC-Studio_uptone
Akai MPC Studio

Sercem systemu MPC Studio jest program DAW dla komputerów z systemem operacyjnym Mac i PC – MPC2. Mimo, że nigdy nie pracowałem na tym systemie, jego obsługa jest na tyle intuicyjna, że już po kilku minutach udało mi się stworzyć beat. Co ważne, system jest stabilny i się nie zawiesza. Jak podaje producent, oprogramowanie MPC2 może być również uruchomione jako wtyczka VST w dowolnym programie DAW, jednak tej opcji nie sprawdziłem, choć niewątpliwie otwiera to dość spore możliwości.

W środowisku MPC Studio możemy również stworzyć cały utwór od początku do końca, potrzebujemy do tego większą ilość sekwencji które będą stanowiły budulec naszego utworu, w tym celu wybieramy tryb SONG MODE i tam tworzymy całą aranżację oraz formę muzyczną naszego kawałka. W mojej opinii ten proces nie jest aż tak wygodny, jak w innych programach, ale myślę że to nie jest główny atut tego kontrolera. Osobiście wolałbym eksportować, zrobione na nim loopy i przenosić do jakiegoś rozbudowanego programu typu DAW.

Akai-MPC-STUDIO-2_software

ZESTAW WTYCZEK I SAMPLI W PAKIECIE

Wraz z kontrolerem i oprogramowaniem dostajemy także pokaźną kolekcję instrumentów MPC w postaci wtyczek, która zawiera 8 silników instrumentów wirtualnych z bardzo dobrej jakości brzmieniami i teksturami. 

PODSUMOWANIE

Akai-MPC-Studio

Akai MPC Studio 2 to przede wszystkim świetne narzędzie do kreowania w wygodny i szybki sposób, bitów oraz loopów, głównie w klimacie muzyki opartej na rytmie, czyli tanecznej elektroniki lub hip-hopu, a także dla osób które uczą się “Finger Drummingu”. Mamy świetne pady które dają nam bardzo dobre odczucia podczas grania, dlatego uważam że głównym odbiorcą będą osoby, które chcą mieć prawdziwe pady z MPC i nie chcą wydawać zbyt dużo kasy. Dorzucając do tego przemyślane i stabilne oprogramowanie MPC2 z bogatym pakietem wtyczek i brzmień w zestawie, otrzymujemy zdecydowanie więcej niż za to płacimy. Sugerowana cena to: 1099 PLN!

Maciej “Stendek” Wojcieszkiewicz
uptone.pl

AKAI MPC Studio 2 w skrócie…

  • Kompletny system MPC z osprzętem i oprogramowaniem MPC2 Desktop DAW dla komputerów Mac i PC,
  • 16 dynamicznych padów RGB MPC z aftertouch,
  • Przypisywalny pasek dotykowy dla dynamicznej ekspresji,
  • Kolorowy ekran LCD zapewniający dynamiczne informacje zwrotne,
  • Kultowy workflow MPC, w tym Quantize, Note Repeat i 16 Levels,
  • Oprogramowanie MPC 2 z pakietem efektów wokalnych, wtyczki instrumentalne MPC i ponad 100 wtyczek od AIR Music Tech.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.akaipro.com
Dystrybutor: https://audiostacja.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj