Ableton Live 11: Co nowego?

1

Po przeszło trzech latach od premiery ostatniej edycji, firma Ableton zdecydowała się zaprezentować światu kolejne wydanie Ableton Live. Wersja “11” programu DAW to mieszanka nowych funkcji i udoskonaleń, zaprojektowana, aby pomóc użytkownikom w nagrywaniu, występach i eksperymentach z dźwiękiem.

Na początek warto pochylić się nad tzw. “compingiem”. Funkcja ta umożliwia tworzenie jednej ścieżki z najbardziej nam odpowiadających fragmentów materiału. Co ciekawe, mamy tu możliwość edycji ścieżek zarówno audio, jak i MIDI – comping sam posegreguje nam nagrania, jednocześnie pozwalając wybrać te, które uznamy za najlepsze.

Kolejnym ważnym udoskonaleniem jest wsparcie dla MIDI Polyphonic Expression. Expression View pozwala dostosowywać pitch, slide i nacisk na zasadzie nuta po nucie, podczas gdy Wavetable, Sampler i Arpeggiator zostały zaktualizowane i są teraz w stanie obsługiwać MPE.

Znajdziemy tu także spore usprawnienia w dziedzinie efektów. I tak, Hybrid Reverb daje zarówno opcje splotu, jak i opcje algorytmiczne, podczas gdy Spectral Resonator działa poprzez rozbicie dźwięku na części, a następnie rozciągnięcie, przesunięcie i rozmycie wyniku. Na deser zostaje Spectral Time pobierający składowe i zasilający je opóźnieniem opartym na częstotliwości.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wprowadzenie do Ableton Live 11 kolekcji Inspired by Nature. Jest to zestaw sześciu instrumentów i efektów inspirowanych naturą i fizyką. Kolekcja powstała we współpracy z Dillonem Bastanem, PitchLoop89 oraz Robertem Henke.

Przy tworzeniu nowego softu projektanci zadbali także nieco o tych, którzy programu Ableton Live używają na scenie. Najważniejszym ukłonem w ich kierunku jest wprowadzenie m.in. funkcji “Live Tempo Following”. Jak zapewnia producent Live 11 może teraz “słuchać” dźwięku tworzonego przez innych wykonawców i odpowiednio dostosowywać tempo wykonania.

W Live 11 pojawiły się również nowe kolekcje dźwięków: Voice Box oferuje próbki wokalne, instrumenty i efekty rackowe, natomiast funkcje Mood Reel i Drone Lab odpowiedzialne są za tekstury. Mamy tu także zupełnie nowe, nagrane z bliska brzmienia Upright Piano oraz kwartety smyczkowe i dęte – wszystkie stworzone we współpracy ze Spitfire Audio.

Warto również zauważyć, że kilka istniejących urządzeń Live zostało ulepszonych, a podstawowa biblioteka została zaktualizowana i rozszerzona. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie edycji klipów i pomiaru mocy procesora.

Ableton Live 11 do sprzedaży trafi na początku 2021 roku w różnych wariantach:

  • Live Suite (749 USD / 599 EUR)
  • Live Standard (449 USD / 349 EUR)
  • Intro (99 USD / 79 EUR)

Producent przewiduje także promocje dla obecnych użytkowników, jednaj ich szczegóły, podobnie jak dokładna data premiery oprogramowania nie są jeszcze znane. 

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ableton.com/en/live/

Przy okazji zapraszamy Was do zapoznania się z prezentacjami najnowszego Ableton Live 11 przygotowanymi przez serwis Akademia Dźwięku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj