Mikrofony pojemnościowe – budowa i charakterystyka

3508
mikrofony-pojemnosciowe-neumann

Niedawno opisywaliśmy jak działa mikrofon dynamiczny i co ma wspólnego z mikrofonem wstęgowym. Tym razem skupimy się więc na drugiej grupie mikrofonów, czyli mikrofonach pojemnościowych: jak są zbudowane i jak brzmią w porównaniu z “dynamikami”?

Zasada działania mikrofonu pojemnościowego

Mikrofony pojemnościowe bywają czasem nazywane “kondensatorowymi” (ang. capacitor microphones) – ma to sens, zważywszy na to, że typowy kondensator składa się z dwóch metalowych płytek ułożonych równolegle blisko siebie, a im bliżej, tym większa pojemność elektryczna kondensatora. Podobnie w mikrofonie pojemnościowym, którego kapsuła zbudowana jest z metalowej płytki i ułożonej bardzo blisko cienkiej membrany z materiału przewodzącego prąd. Najpopularniejsze są membrany wykonane z mylaru pokrytego warstwą złota, natomiast zdarzają się starsze mikrofony, wykorzystujące bardzo cienką folię metalową.

Kapsuła mikrofonu pojemnościowego z membraną wykonaną ze złoconego mylaru.
Tylna płytka wykonana z litego mosiądzu i otworami, które należy nawiercić z niezwykłą precyzją, dla uzyskania spójnego dźwięku.

Pod wpływem fal dźwiękowych membrana wprowadzana jest w drgania, przez co chwilowo zmienia się jej odległość w stosunku do metalowej płytki, a zatem i pojemność elektryczna pomiędzy nimi – w ten sposób dźwięk przetwarzany jest na prąd elektryczny. W samej kapsule jest on jednak stosunkowo słaby (w porównaniu chociażby z mikrofonami dynamicznymi), dlatego zanim zostanie przekazany do kolejnych urządzeń w torze sygnałowym, musi zostać wzmocniony z użyciem tzw. konwertera impedancji, a to z kolei wymaga zewnętrznego zasilania.

Zasilenie mikrofonów pojemnościowych

P48, czyli zasilanie “phantomowe” o napięciu 48 V zostało opracowane przez firmę Neumann w latach 60-tych jako forma zestandaryzowanego zasilania tranzystorowych mikrofonów pojemnościowych prosto z konsoli mikserskiej. Wcześniej mikrofony pojemnościowe o konstrukcji lampowej (produkowane przez firmę Neumann od roku 1928!) były zasilane zewnętrznym zasilaczem sieciowym wielkości cegły. Od tej pory zasilanie “pojemników” mogło być realizowane z użyciem typowego 3-pinowego złącza XLR i wkrótce rozwiązanie to stało się standardem przyjętym przez całą branżą audio i funkcjonującym do dziś – praktycznie każdy współczesny preamp mikrofonowy czy interfejs audio oferuje zasilanie phantom 48 V.

Oczywiście produkowane dziś lampowe mikrofony pojemnościowe wciąż wymagają zewnętrznego zasilacza ze względu na większe potrzebne napięcie.

Neumann U 67 Set

Brzmienie mikrofonów pojemnościowych

Reprodukcja dźwięku przez mikrofony pojemnościowe różni się nieco od tej oferowanej przez mikrofony dynamiczne (mamy tu na myśli mikrofony z ruchomą cewką, bo jak już wiemy, mikrofony o konstrukcji wstęgowej również zaliczają się do dynamicznych, ale brzmią jeszcze inaczej). Z uwagi na niewielką masę membrany w kapsule pojemnościowej, porusza się ona szybciej niż stosunkowo ociężała membrana mikrofonu dynamicznego, a więc oddaje ruchy powietrza bardziej wiernie i precyzyjnie.

Dzięki temu dźwięk przez nie przekazywany jest bardziej subtelny, szczegółowy i naturalny. Mikrofony pojemnościowe generalnie cechują się też szerszym pasmem przenoszenia, lepszym przekazywaniem transjentów, wyższą czułością i niższym poziomem szumów niż mikrofony dynamiczne. Czy oznacza to, że są od nich lepsze? Niezupełnie, są po prostu nieco inne i przez to lepiej przystosowane do pewnych zastosowań, szczególnie jeśli chodzi o nagrania studyjne. Chociaż i tutaj mikrofony dynamiczne mają swoje stałe punkty programu.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak działa mikrofon dynamiczny i co ma wspólnego z mikrofonem wstęgowym?