Kilka słów o sprzęcie Depeche Mode na Global Spirit Tour

0

Martin Gore, Dave Gahan i Andy Fletcher czyli Depeche Mode od maja 2017 odbywają trasę koncertową o nazwie Global Spirit Tour. W trakcie aż 150 zaplanowanych koncertów zespół wykorzystuje niezliczone ilości sprzętu, m.in jednej z ulubionych marek – Warm Audio.

Depeche Mode uwielbiani są za swoje niesamowite, klimatyczne utwory i styl, którego nie da się zaszufladkować. Zastanawialiście się kiedyś, jakie instrumenty i sprzęt odpowiadają za brzmienie koncertowe grupy? Depeche Mode nigdy nie bawią się w półśrodki, a ich koncerty organizowane są zawsze na wielką skalę. Wskazuje na to choćby wykorzystanie do nagłośnienia koncertów 54 kolumn K1, 14 K2 i 46 subwooferów KS28 francuskiej firmy L-Acoustics, używanych z powodzeniem podczas imprez na największych stadionach i w największych halach świata.
Do obsługi takich koncertów inżynier FOH Anthony King używa dwóch połączonych stołów SSL L500 Plus, w których wykorzystuje aż 136 wejść. W jego outboardzie znalazły się dwa TC Electronic M6000, które King uważa za bardzo wszechstronne urządzenia z niesamowicie naturalnymi pogłosami.

Do wokalu używa też pary TC D-Two, połączonych z Warm Audio WA76. King nie może się ich nachwalić. Oprócz świetnego brzmienia klasycznych urządzeń, Warm Audio są także niezawodne. Do basu korzysta z EQP-WA i WA2A (dokładnie w tej kolejności), do perkusji – SPL Transient Designer, limiter Chandler TG1 na overheady, systemowy korektor Lake’a oraz kompresor Smart C2 na lewym i prawym kanale.

King przyznaje, że bardzo lubi urządzenia analogowe i znacznie bardziej przekonuje go kręcenie gałkami niż szukanie ustawień wtyczki na ekranie, ale używa także wtyczek UAD. Jego zdaniem znakomicie emulują brzmienie sprzętu, który mógłby nie przeżyć trudów trasy. Akustyk ma kilka ulubionych modeli, np. Galaxy Tape Echo uważa za idealne do wokalu Gahana. EMT Plate zapina na tomach, RMX16 odpowiada za pogłos werbla, z kolei Ampex ATR 102 sprawia, że klawisze dobrze siedzą w miksie.

Nie wiemy, czy wiecie, ale każdy koncert Depeche Mode jest nagrywany. King wykorzystuje do tego oprogramowanie Magix Sequoia współpracującego z kartą MADI RME HDSPe.

Partnerem Kinga podczas koncertów jest odpowiadający za monitory inżynier Sarne Thorogood, współpracujący z Depeche Mode od 20 lat. Obecnie korzysta on ze stołu Midas Pro X. W porównaniu z inżynierem FOH, Thorogood ma niewiele sprzętu w outboardzie. Jego zestaw tworzą dwa zewnętrzne reverby TC M3000 wykorzystywane do wokalu Gahana, które inżynier uznaje, za świetnie brzmiące i bardzo elastyczne. Drugim elementem są dwa kompresory/limitery WA76, które wygładzają wokal Gahana. Resztę w zasadzie obsługuje z konsoli.

Więcej info:
Producent: www.warmaudio.com
Dystrybutor: www.audiostacja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here