Koncert Baltic Academies Orchestra w Akademii Muzycznej w Gdańsku

0

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku to miejsce nie tylko nauki, ale i przenikania kultur, tradycji i narodowości. Jedną z okazji, by przekonać się o tym na żywo będzie koncert Baltic Academies Orchestra.

BAO, czyli Baltic Academies Orchesta to inicjatywa skupiająca najbardziej utalentowanych studentów akademii muzycznych krajów nadbałtyckich oraz innych państw europejskich. Celem BAO jest zapełnienie przestrzeni między edukacją, a praktyką zawodową oraz stworzenie okazji dla promocji muzyki i artystów bałtyckich. Z dumą celebrując 100-lecie niepodległości swoich krajów, utalentowani studenci z Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jāzepsa Vītolsa, Litewskiej Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie oraz młodzi muzycy z innych państw skupionych wokół basenu Morza Bałtyckiego wystąpią razem, promując idee wolności, wspólnoty i współtworzenia bałtyckiej i europejskiej kultury. Młode talenty krajów nadbałtyckich w wyjątkowej, międzynarodowej trasie koncertowej 16 lutego odwiedzą gdańską Akademię Muzyczną.

Program wszystkich koncertów kładzie nacisk na twórczość bałtyckich kompozytorów, podkreślając regionalną tożsamość orkiestry i pogłębiając zainteresowanie słuchaczy tym repertuarem. Podczas występów zabrzmi muzyka kompozytorów takich jak m.in. Arvo Pärt, Pēteris Vasks i Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Orkiestra, prowadzona przez charyzmatycznych dyrygentów — Kristiana Järvi (Estonia), Guntisa Kuźmę (Łotwa) i Modesta Barkauskasa (Litwa), wystąpi w Tartu (Estonia), Cēsis i Rēzekne (Łotwa), Wilnie i Kownie (Litwa), Gdańsku (Polska) ) i Berlinie (Niemcy). W repertuarze koncertów znajduje się także muzyka Czajkowskiego, Elgara i Musorgskiego.

Kristjan Järvi przejął kierownictwo artystyczne BAO wraz z kolegami z innych krajów nadbałtyckich – Guntisem Kuzmą z Łotwy i Modestasem Barkauskasem z Litwy. Na etapie przygotowań do koncertów nauczyciele ze wszystkich trzech akademii muzycznych, we współpracy z wybitnymi muzykami reprezentującymi różne kraje będą współpracować z sekcjami orkiestrowymi i prowadzić kursy mistrzowskie.

Koncert Baltic Academies Orchestra odbędzie się 16 lutego 2018 o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej w budynku żółtym Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Wstęp WOLNY.

Wykonawcy:
Baltic Academies Orchestra
Guntis Kuzma (Łotwa) – dyrygent

W programie:
M.K. Čiurlionis – W lesie
P. Vasks – Lauda
M. Mussorgsky – Noc na Łysej Górze
E. Elgar – Wariacje Enigma 

Więcej informacji na temat koncertu i projektu znajdziecie na www.balticacademies.eu i www.facebook.com/events/191788364721985.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here