Fundusz Wsparcia Kultury – program polskiego rządu kierowanym do twórców i ludzi kultury.

0

400 mln zł na walkę ze skutkami pandemii z Funduszu Wsparcia Kultury. Takie środki mają zostać przeznaczone firmom i instytucjom prowadzącym działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca.

Jak czytamy w komunikacie: Celem powoływanego Funduszu Wsparcia Kultury jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii – przychodów w okresie od 12 marca do 30 grudnia br. Fundusz Wsparcia Kultury jest kolejnym działaniem pomocowym polskiego rządu kierowanym do twórców i ludzi kultury.

“Sfera kultury jest jedną z pierwszych, którą dotknęły ograniczenia i najdłużej będzie wracała do stanu sprzed epidemii. Dlatego od razu, już w marcu, wprowadziliśmy szereg konkretnych rozwiązań pomocowych. To oczywiście wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej – m.in. postojowe, zwolnienie z ZUS, mikropożyczka, ale też konkretne programy ministra. W ramach „Kultury w sieci” przekazaliśmy 80 mln zł na organizację wydarzeń online. Wypłaciliśmy już ponad 6 tys. zapomóg na kwotę 11 mln zł, a dziś ogłaszamy kolejną rządową pomoc – Fundusz Wsparcia Kultury z budżetem 400 mln zł. Pieniądze te pozwolą artystom i twórcom dalej pracować i ze spokojem planować zawodowe działania na najbliższe miesiące.” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński.

Minister kultury dodaje, że czas epidemii podkreślił ogromną rolę i znaczenie kultury w życiu społecznym.

“Już od początku epidemii widzieliśmy jak bardzo potrzebujemy kultury – w różnych jej wymiarach. Wspierając twórców dbamy, by mogła się dalej rozwijać.” – podkreślił Piotr Gliński.

O wsparcie będą mogły się ubiegać podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020:

  • samorządowe instytucje kultury w wymiarze do 40% utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej, zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019
  • przedsiębiorcy (w tym firmy zajmujące się organizacją koncertów) i NGO-sy do 50% przychodów utraconych ze sprzedaży biletów zrealizowanych w analogicznym okresie roku 2019.

Źródło: https://www.gov.pl/web/kultura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here