Cavatina Hall z dźwiękowym systemem rozgłaszania od Electro-Voice i Dynacord

565
Cavatina Hall z dźwiękowym systemem rozgłoszania od Electro-Voice i Dynacord

Nowoczesna sala koncertowa Cavatina Hall w Bielsku-Białej dała się już poznać jako świetnie przygotowany obiekt koncertowy oparty na systemie dźwięku immersyjnego L-ISA od L-Acoustics. To jednak nie koniec innowacyjnych rozwiązań…

Firma Audio Plus, której powierzono projekt, dostawę, instalację i integrację technologii scenicznych dla Cavatina Hall [CZYTAJ TUTAJ], zadbała także o doskonały system rozgłoszeniowy oparty na urządzeniach marek Electro-Voice i Dynacord w skład którego weszły:

  • Wzmacniacz mocy Dynacord IPX10:8 i matryca Dynacord MXE5 są bazą systemu rozgłoszeniowego w sali koncertowej Cavatina Hall w Bielsku-Białej
  • Zestawy głośnikowe Electro-Voice EVID uzupełniają bezkompromisową konfigurację, stworzoną przez polskiego dystrybutora, firmę Audio Plus
  • Koncepcja dystrybucji sygnału, kontrolowana przez oprogramowanie SONICUE, pozwala na bezproblemową komunikację w całym wielofunkcyjnym budynku 

Cavatina Hall to potężny, sześciopiętrowy budynek, położony w tętniącym życiem, historycznym mieście pośród Beskidów. Składa się na niego ponad 9000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej najwyższej klasy, nowoczesne studio nagrań [Cavatina Studio], sala kameralna oraz majestatyczna sala koncertowa na 1000 osób. Obiekt jest własnością firmy deweloperskiej Cavatina i jest pierwszą prywatną salą koncertową w Polsce.

Jako duży, wielofunkcyjny obiekt o wielu różnych obszarach, Cavatina Hall wymagała kompleksowego rozwiązania w zakresie nagłośnienia rozgłoszeniowego. Musiało ono być na tyle elastyczne, aby sprostać różnym potrzebom pracowników biurowych i uczestników koncertów, co skłoniło Audio Plus, firmę odpowiedzialną za koordynację i współprojektantów rozwiązania, do sięgnięcia do bogatej oferty Electro-Voice i Dynacord. 

Sercem rozwiązania jest elektronika firmy Dynacord, z matrycą sygnałową MXE5 oraz wzmacniaczem mocy IPX10:8.

Dynacord-IPX10-8-i-Dynacord-MXE5

Wielokanałowe wzmacniacze IPX są dedykowane do instalacji stałych i oferują zaawansowany procesing sygnału głośnikowego. IPX posiada również unikatową technologię opracowaną przez firmę Dynacord: Variable Load Drive (VLD). Dla każdego kanału użytkownik może określić, czy napędzane są głośniki nisko- czy wysokonapięciowe, 70 lub 100 woltów, bez konieczności stosowania transformatora wyjściowego. IPX10:8 był idealnym wyborem dla tego projektu ze względu na możliwość wykorzystania tej technologii w ośmiu kanałach.


„IPX 10:8 jest rdzeniem systemu rozgłoszeniowego – chcieliśmy czegoś, co jest technicznie optymalne pod względem kontroli, a ten wzmacniacz pozwala na indywidualną konfigurację każdego kanału zarówno co do trybu pracy wyjścia, jak i rodzaju wejścia, np. analogowego, Dante lub OMNEO. To dla nas bardzo elastyczne rozwiązanie.”

– wyjaśnia Stanisław Mielczarek, Inżynier wsparcia technicznego Audio Plus

„Matryca MXE5 została wybrana, ponieważ jest to uniwersalny procesor, który uzupełnia inne systemy w Cavatina Hall poprzez oprogramowanie SONICUE Sound System Software. Zapewnia idealną integrację w tego typu projekcie, pozwalając nam na pełną kontrolę nad całym systemem routingu i przetwarzania sygnału dla głośników rozgłoszeniowych.”

– dodaje Tomasz Ibrom, Inżynier działu Projektu i Instalacji Audio Plus, odpowiedzialny za integrację systemów technologii scenicznych w Cavatina Hall


Rozwiązanie Dynacord napędza dużą 100-voltową sieć głośnikową Electro-Voice, łączącą głośniki sufitowe i powierzchniowe z serii EVID.

Electro-Voice EVID series

„Głośniki EVID oferują duże spektrum modeli w serii, przy zachowaniu spójności wizualnej, co jest bardzo ważne przy tak prestiżowej realizacji. Poza tym były idealnym wyborem ze względu na ich możliwości montażowe. Każdy z nich jest dokładnie dopasowany do swojej lokalizacji.”

– wyjaśnia Tomasz Ibrom 

sala koncertowa cavatina-hall

W głównej sali koncertowej para głośników Electro-Voice EVID FM6.2 została ukryta za drewnianymi panelami dźwiękowymi po obu stronach sceny. Są one połączone z systemem interkomowym marki RTS (napiszemy o nim już wkrótce) i służą do podawania komunikatów dla wykonawców na scenie. Poza zleceniami z pulpitów interkomowych, inspicjent lub reżyser wydarzenia może korzystać z tego systemu za pośrednictwem mikrofonu bezprzewodowego Electro-Voice, aby komunikować się z muzykami podczas prób.

„Ten dodatkowy system działa doskonale, ponieważ zapewnia świetną zrozumiałość mowy, a zestawy głośnikowe są całkowicie niewidoczne. Zespół w Cavatina Hall jest z niego naprawdę zadowolony.”

– dodaje Tomasz Ibrom


Electro-Voice także na scenie!

Mikrofony Electro-Voice zostały także wybrane, aby pokryć szeroki zakres potrzeb wokalnych i instrumentalnych. Obejmuje to pełen zakres zastosowań, począwszy od miniaturowych mikrofonów nagłownych RE97Tx, poprzez mikrofony instrumentalne ND44, ND46 i ND66, po kultowe modele RE20 i RE320 Variable-D. 

Cavatina Hall może się pochwalić najwyższą wydajnością w zakresie komunikacji, w czym pomagają systemy Electro-Voice i Dynacord. Ponadto wpisują się one dobrze w niezwykłą estetykę tego wielofunkcyjnego budynku. 

Cavatina Hall-Audio Plus L-Acoustics L-ISA

„Nasza technologia to gratka dla artystów, a dla widza oznacza jakość.”

– Marcin Smolik, Producent i Dyrektor Zarządzający w Cavatina Hall

Więcej szczegółów: audioplus.pl/cavatina-hall