Alan Parsons Live Project Tour z systemem nagłośnieniowym Alcons Audio.

0

Największa legenda świata inżynierii dźwięku, jednocześnie muzyk i producent – Alan Parsons – po latach poszukiwań idealnego brzmienia i najwyższej jakości sprzętu zdecydował się wyruszyć w ośmiodniową trasę koncertową z albumem “The Secret”. Podczas koncertów, artystom towarzyszyły systemy nagłośnieniowe marki Alcons Audio.

Alan Parsons to chyba największa sława w świecie inżynierii dźwięku, mająca na swoim koncie współpracę z takimi gwiazdami, jak The Beatles czy Pink Floyd. Już w pierwszych latach swojej działalności artysta zasłynął z pościgu za niemalże niemożliwą do osiągnięcia w tamtych czasach perfekcją. To właśnie te dążenia do ideału i niewydolność sprzętu estradowego owej epoki były podstawowym powodem niechęci muzyka do koncertowania ze studyjnym materiałem “na żywo”.

Czas jednak mija nieubłaganie, a wraz z nim rozwija się profesjonalna technologia audio, dlatego Alan Parsons odważył się ponownie wyruszyć na podbój sceny ze swoim ostatnim albumem „The Secret”. Trasa koncertowa trwała 8 dni i obejmowała największe miasta w Niemczech.

Oczywiście i tym razem wymagania artysty dotyczące inżynierii dźwięku były szczególnie wysokie, co potwierdzają organizatorzy:

„Ponieważ Alan Parsons był i nadal odnosi sukcesy jako producent i inżynier dźwięku, jego wymagania dotyczące jakości dźwięku są szczególnie wysokie. Ponadto pod względem muzycznym na koncertach Alana i jego siedmioosobowego zespołu dzieje się bardzo wiele. Złożone aranżacje piosenek, w których brzmienia wielu instrumentów nakładają się na siebie, szczególnie w zakresie od 120 Hz do 800 Hz, z jednej strony wymagają dobrego miksu, ale z drugiej strony systemu dźwiękowego o naprawdę wysokiej rozdzielczości.”
– Timo Hille, młodszy kierownik projektu i specjalista ds. Dźwięku w PM Blue

Rozwiązanie tych problemów znaleziono w systemach nagłośnieniowych Alcons Audio z technologią Pro-Ribbon. Podczas Adam Parsons Live Project Tour, system składał się z 30 modułów liniowych LR18, 12 modułów LR7 w bliskim polu, 4 modułów RR12 na zewnętrznej krawędzi sceny i jednego RR12 przemieszczającego się nad sceną od prawej do lewej i z powrotem.
Całości dopełniało 9 sztuk podwójnych 15″ subwooferów BF302 MKII w centrum i 2x po 2 sztuki pojedynczych 21″ subwooferów BQ211 na zewnętrznych krawędziach sceny.

Timo Hille, który towarzyszył trasie jako technik systemów PA, był bardzo zadowolony z wydajności systemów Alcons:

„Miałem do dyspozycji dobre narzędzia, aby odpowiednio dopasować dźwięk do warunków. Wykorzystujące technologię Pro-Ribbon tweetery wysokotonowe nie zawsze są znane technikom FoH, dlatego podczas trasy z Alanem Parsonsem, ja i Tyson (Montgomery Leonard; Inżynier FOH) musieliśmy początkowo zapoznać się z systemem. Jednak już po krótkiej „fazie wprowadzającej” wszyscy przekonaliśmy się, że systemy te oferują czystą zabawę i przyjemność miksowania. Miłą niespodzianką było również procesowanie VHIR we wzmacniaczach Sentinel10 – przejścia między różnymi źródłami dźwięku były wyjątkowo równe i prawie niezauważalne. Ponadto byłem bardzo zaskoczony silnym brzmieniem subwooferów Alcons BQ211. Zwłaszcza połączenie 15-calowego bass-refleksu i 21-calowego subwoofera pasmowego było naprawdę przekonujące.

Jak można było się spodziewać, wiecznie głodny wiedzy o nowoczesnych technologiach Adam Parsons po jednym z koncertów (w Dusseldorfie) spotkał się ze współzałożycielem i dyrektorem zarządzającym Alcons Audio, Tomem Back, który z chęcią udzielił mu szczegółowych informacji m.in. o technologii Pro-Ribbon.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.alconsaudio.com
Dystrybutor: https://aplauzaudio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here