Roland kończy z atakiem klonów!

0

Roland zamierza skończyć z coraz częstszymi kopiami swoich legendarnych instrumentów. Rejestruje wygląd automatu perkusyjnego TR-808 i monofonicznego syntezatora analogowego TB-303 jako znaki towarowe. Choć te działania, według niektórych, wydają się być nieco spóźnione…

Legendarny wygląd 808 i 303 jest kultowy i natychmiast rozpoznawalny, a projekt ten wykorzystywany jest wszędzie: od t-shirtów i kubków po trampki i tramwaje. Wygląda na to, że Roland postanowił potraktować te sprawy nieco poważniej. Rok lub dwa lata temu Roland cofnął licencję firmie Propellerhead Software, aby zachować swoje emulacje programu komputerowego RB-338 Rebirth. Roland z powodzeniem wykorzystał wspomniany projekt w serii syntezatorów Boutique i wirtualnych wersjach tych instrumentów. Nie udało się mu jednak do tej pory wypuścić analogowych wersji tych produktów, choć presja użytkowników była całkiem spora.

Wydaje się, że kulminacją obecnych decyzji producenta, było wprowadzenie w styczniu przez firmę Behringer modelu RD-808 (pisaliśmy o nim TUTAJ), będący wierną repliką legendarnego Roland TR-808. Nie jest on oczywiście identyczny w 100%, ale podobieństwa są oczywiste 🙂 . Być może Roland doszedł do wniosku, że tego już za wiele. Interesujące jest również to, że Behringer odwrócił kolorystykę przycisków sekwencera krokowego w wersji, którą pokazał ostatecznie i oficjalnie. Jak widać na zdjęciach poniżej, kolorystyka sekwencera zaczyna się od białych po lewej, potem żółtego, pomarańczowego i czerwonego – w oryginalnym TR-808 jest dokładnie odwrotnie. Prawdopodobnie zabieg ten był odpowiedzią na zgłoszenia rejestracyjne.

Więc wygląda to tak…

Jako pierwszy oryginalny Roland TR-808:

Poniżej prototypowa wersji Behringer RD-808:

Ostateczna wersja RD-808 pokazana podczas NAMM Show 2019:

Poniżej rysunek z wniosku o rejestrację znaku towarowego, który nie jest zbyt szczegółowy. Tak naprawdę chodzi tu o przyciski.

Behringer nie wyraził jeszcze chęci klonowania TB-303, chociaż można sobie wyobrazić że bierze to pod uwagę. Jest przecież mnóstwo innych klonów z takich firm jak Cyclone i Din Sync. System 80 niedawno wypuścił swój automat perkusyjny Eurorack 880, który jest zgodny z wyglądem, konstrukcją i brzmieniem modelu TR-808.

W zeszłym roku Roland złożył wniosek o ochronę znaku towarowego w USA dla TR-808 i TR-909. Dodatkowo na stronie producenta znajduje się obszerna informacja na temat własności intelektualnej. Z czego najistotniejszy jest fragment:

“Recently, there has been a significant increase in the infringement of Roland’s IP. This activity has been particularly severe on the internet, and is often present on websites offering counterfeit Roland branded products, products displaying confusingly similar clones of Roland products, those infringing Roland’s trademarks, and those containing unauthorized samples and downloads of Roland’s copyrighted sounds. In addition to misleading consumers, the offering of such potentially inferior products can tarnish Roland’s high quality reputation, and in some cases may lead to the equipment failure from virus infection or computer problems caused by unknown software.”

Czy zatem Behringer będzie w stanie wydać RD-808 w marcu, zgodnie z planem? Zobaczymy… 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj