Roland F107 i RP107: nowe pianina cyfrowe klasy entry level!

966
Roland-F-107-i-RP-107

Rynek pianin cyfrowych klasy podstawowej, czyli tzw. entry level jest mocno nasycony i bardzo konkurencyjny. Roland postanawia kolejny raz zachwiać panującym porządkiem prezentując nowe modele F107 i RP107, które mają oferować nową jakość w klasie instrumentów “budżetowych”.

Roland konstruując modele F107 i RP107 skupił się na dwóch kluczowych elementach, które powinny być podstawą każdego dobrego pianina cyfrowego, czyli brzmienie i klawiatura. Oba modele są wyposażone w znany już doskonale świetny silnik brzmieniowy SuperNATURAL Piano, łączący wyrafinowane technologie samplowania i modelowania, które w pełni odtwarzają złożone niuanse fortepianu akustycznego. Brzmienie zmienia się naturalnie w odpowiedzi na dotyk i dynamikę gry, zachęcając uczniów do interakcji z dźwiękiem i podnoszenia swoich umiejętności.

Roland-RP107
Roland RP107

Jednak nawet najlepsze brzmienie fortepianu bez odpowiedniej klawiatury to dopiero połowa sukcesu, dlatego każde z nowych pianin zostało wyposażone w 88-klawiszową klawiaturę PHA-4, która zapewnia “prawdziwą ważoną reakcję” i bardzo dobrą grywalność wraz z subtelnym kliknięciem akcji na wymyku. Do tego białe klawisze pokryte są jest specjalnym tworzywem Ivory Feel, które są imitacją tradycyjnie wykorzystywanej kości słoniowej zapewniającej odpowiedni kontakt palca z klawiszem. Pod stopami oczywiści komplet pedałów: Sustain, Soft i Sostenuto.

Roland-F107
Roland F107

Godna uwagi jest również łączność Bluetooth audio/MIDI, która ułatwia komunikację z urządzeniami mobilnymi, różnego rodzaju aplikacjami muzycznymi czy po prostu do puszczania muzyki przez system głośników pianina. A skoro o aplikacjach mowa to warto zwrócić uwagę na darmową i dedykowaną pianinom Roland aplikacji Roland Piano App, która zapewnia m.in. zdalne sterowanie wyborem dźwięku, ustawieniami metronomu, nagrywaniem, lekcjami, funkcjami automatycznego akompaniamentu i wiele więcej.

Podsumowując… Roland F107 i RP107 to pod względem technologicznym identyczne pianina, a to co je odróżnia od siebie to zewnętrzna konstrukcja/obudowa. Choć oba są niezwykle minimalistyczne to jednak model F107, nazwijmy to “bardziej stylowy” nawiązuje do modelu Roland F701, który zdobył w ubiegły roku nagrodę Red Dot Design Award 2021, zaś w modelu RP107 postawiono na klasyczny wygląd. Wybór zależy więc tylko od Waszego gustu.

Więcej szczegółów: https://www.roland.com/pl