Nord Grand! Premiera wyjątkowego, cyfrowego pianina scenicznego!

1

Podczas trwania targów muzycznych Musikmesse 2019 we Frankfurcie, Nord pokazuje niezwykły instrument o nazwie Grand! Mimo, że duża część specyfikacji zaczerpnięta jest z modelu Nord Piano 4, to zjawiskowa forma i świetna klawiatura od Kawai…. Tak! Dobrze czytacie 🙂 , czyni ten instrument, naprawdę wyjątkowym. Poznajcie nowy Nord Grand!

Jak wspomniałem wyżej, nowe pianino czerpie wiele ze znanego modelu Nord Piano 4. Porównując specyfikacje obu instrumentów widzimy bardzo wiele wspólnego. Fakt ten nie dziwi, bo do tej pory Piano 4 był flagowym modelem tej półki. Czy właśnie się to zmienia? Ciężko jeszcze ocenić. Jednak Nord Grand to z pewnością zupełnie nowy i wyjątkowy instrument.

Przede wszystkim producent zaskakuje nową formą i designem. O ile kolor pozostał czerwony, to kształt instrumentu nawiązuje do bardziej stacjonarnych instrumentów. Cały panel kontrolny jest także mocno rozbudowany, jednak na pierwszy rzut oka, póki co na zdjęciach, wydaje się logiczny i intuicyjny.

Mamy tutaj 120 głosów polifonii na sekcję Piano oraz 46 głosów w sekcji Sample. W Grand mamy 2 GB na fortepiany, a w Piano 4 jest 1 GB. Nowa klawiatura posiada czujniki na młotkach oraz pokrycie klawiszy Ivory Touch, co zapewnia lepszy kontakt i pewne poruszanie się po niej nawet przy spoconych palcach.

Kawai Responsive Hammer!

Klawiaturę RH marki Kawai znam całkiem dobrze. Miałem z nią do czynienia wielokrotnie. Kawai to naprawdę znakomita marka, a ich klawiatury cieszą dużą popularnością i uznaniem profesjonalnych pianistów. Przypomnijmy tylko, że projektując klawiaturę RH, Kawai wykorzystało innowacyjny system klawiszy ważonych. Dolne partie o niższych tonach są cięższe, podczas gdy zdecydowanie łatwiej jest wydobyć z instrumentu wysokie dźwięki. Pozwala to na bardzo realistyczne odwzorowanie gry na klasycznym fortepianie. Klawiatura wzbogacona została o jeszcze jedną cechę, która dodatkowo zbliża ją do oryginału – lekki skok po odpuszczeniu młoteczka.

Zawierający wielokrotnie nagradzane funkcje wykonawcze oraz bezpośredni interfejs użytkownika, stosunkowo lekki Nord Grand (ok. 20 kg) nie tylko zapewnia niezwykłe doświadczenia gry, lecz także stanowi nowe, eleganckie podejście do serii pianin scenicznych oferowanych przez firę Nord Keybords.

Ceny i dostępności jeszcze nie znamy…

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie producenta:
https://www.nordkeyboards.com/nord-grand

Dystrybucja: https://audiostacja.pl

1 KOMENTARZ

  1. Kolejny badziew za duże pieniądze. Mam trzy Nordy i jedyna ich zaleta to mała waga. Dziękuję i pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here