Lab4Music Sipario. Na ratunek koncertującym klawiszowcom!

3
Lab4Music Sipario

Włosi znają się dobrze na instrumentach klawiszowych i wiedzą także jak poprawić na nich komfort pracy muzyków. Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku jest właśnie tytułowy Router MIDI Sipario od Lab4Music.

Pytanie więc w jaki sposób Sipario może ułatwić życie klawiszowcom i czy każdemu? Na pewno nie każdemu ale z pewnością większości, a zwłaszcza tym, którzy korzystają jednocześnie przynajmniej z dwóch, trzech klawiatur, często koncertują i podczas swoich występów LIVE potrzebują mieć szybki dostęp do zaprogramowanych brzmień, całych scen muzycznych itp. No dobra. Zaraz usłyszymy, że przecież producent zadbał o prosty interfejs, dzięki któremu mogę relatywnie szybko zmieniać wszystkie potrzebne ustawienia w swoim instrumencie. No właśnie! Pytanie czy musimy i możemy zaakceptować to co oferuje nam instrument bądź moduł brzmieniowy czy jednak może być jeszcze lepiej, jeszcze szybciej i prościej?

W Sipario wszystko dzieje się trochę jak za sprawą magicznej różdżki. Jednym kliknięciem zmieniamy wszystko co wcześniej sobie zaprogramujemy! Tą sztuczkę dobrze znają realizatorzy dźwięku ze swojego podwórka 😉

Sipario poprawi komfort pracy z każdym klawiszem, a w wielu przypadkach będzie to nie mały krok, a olbrzymi skok! Zacznijmy zatem od początku…

Jak jest rola routera wie chyba każdy, a jak nie to przypomnijmy. Bez względu na to jaki sygnał przez niego przepuszczamy, pełni on rolę “węzła komunikacyjnego”. Dostaje sygnał z jednego urządzenia bądź kilku i przesyła go do innego lub innych. Znamy to np. z naszych domowych routerów internetowych. Co najważniejsze, urządzenie potrafi ten sygnał rozróżnić i wie skąd sygnał idzie i dokąd ma zmierzać 🙂 Dokładnie tak samo dzieje się właśnie w tym urządzeniu. Sipario steruje sygnałem MIDI, który jest oczywiście standardem we wszystkich już chyba klawiszach czy modułach brzmieniowych.

Tak więc dzięki temu sprytnemu urządzeniu przejmiemy kontrolę nad kilkoma instrumentami jednocześnie. Możemy grać na 3 instrumentach albo używając jednej klawiatury grać brzmieniami z dwóch innych, z podziałem na strefy, warstwy. Możemy tworzyć własne zestawy ścieżek, całych scen, które można personalizować za pomocą grafiki czy tekstu. Tak naprawdę jeśli mamy do zagrania godzinny koncert z 8 kawałkami… Ba… Całą noc i 80 kawałków! To po wcześniejszym zaprogramowaniu kolejnych “scen muzycznych” na Sipario, na live’a wychodzimy zupełnie na luzie i tylko po kolei wciskamy następny, następny, następny i tak aż do bisów 😀

Jak to wygląda w praktyce? Jak zaraz zobaczycie na filmie, programowanie jest bardzo proste.

Budowa

Warto zwrócić także uwagę na wykonanie urządzenia, które z założenia jest nastawione na trudy tras koncertowych i częstej zmiany miejsca. Tak więc producent zadbał o kompaktowe rozmiary i solidną obudowę, wykonaną z metalu. Całość osadzona na gumowych nóżkach, a dodatkowo możemy zamocować go na statywie za pomocą gwintu, który znajduje się na spodzie urządzenia.

Sterowanie

Sterowanie urządzeniem jest bardzo proste. Możliwość szybkiego przechodzenia pomiędzy przygotowanymi scenami odbywa się za pomocą dotykowego ekranu LCD o rozdzielczości 320×240 oraz za pomocą podświetlanego, dużego przycisku z przodu urządzenia (FUN) lub sterownikiem nożnym (pedałem). Na panelu przednim znajduje się także przycisk EXIT oraz potencjometr z naciskiem do zapisywania ustawień.

Podłączymy do niego całkiem sporo: Sipario posiada 4 porty MIDI, 1 port USB (HOST / DEVICE) i może być łączony z syntezatorami, aranżerami, workstation, expanderami, modułami, akordeonami cyfrowymi, efektami, tabletami oraz PC.

Cena

Za komfort pracy trzeba zapłacić. Jednak w tym wypadku wydaje się, że całkiem niewygórowaną cenę. Sugerowana cena detaliczna 1349 zł może okazać się w wielu przypadkach zbawienna!

Czas na praktykę! Włączamy!

Kilka słów i odsyłamy Was do video-poradników. Po włączeniu urządzenia wybieramy napis SCENES czyli scenę bądź kurtynę (z włoskiego SIPARIO 🙂 – już wiadomo o co chodzi! ). Scen do wyboru mamy aż 40, a w każdej aż 30 programów czy presetów jak kto woli je nazwać. Na dzień dobry widzimy ich 6 ale za pomocą enkodera (potencjometru) możemy je przewijać jeśli zajdzie taka potrzeba. W każdym z tych presetów, w zależności ile będziemy ich potrzebować programujemy wszystkie interesujące nas ustawienia za pomocą dość prostego i czytelnego menu. Tyle! Potem już tylko cieszymy się samą grą, a nie ciągłym lataniem po menu naszych instrumentów.

Więcej szczegółów:
Producent: www.lab4music.it
Dystrybutor: https://soundstation.pl

Zapraszamy Was także do obejrzenia ciekawego materiału video, w którym Paweł Lemański zaprezentuje Wam możliwości tego urządzenia:

Obszerny i ciekawy video-test także tutaj:

3 KOMENTARZE

  1. Rzeczywiście urządzenie dla klawiszowców bbbbb pomocne , praktyczne godne polecenia i zastosowania !!! posiadam od 8 miesięcy , zasilanie może być z komputera lub ładowarki od telefonu menu b proste , obsługa min. 3 instrumentów błyskawiczna, jedyna!!!! wada to bbb szybko wycierające się napisy na pulpicie / akurat mnie aż tak bbb to nie przeszkadza ale jednak trochę denerwuje , brak instrukcji w j polskim / chociaż bez instrukcji tez dość szybkie do opanowania/ reszta ?? nie ma się czego czepiać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj