Jak działają pedały ekspresji w naszych pianinach?

1

Wreszcie udało nam się znaleźć materiał video, który bardzo dokładnie i obrazowo tłumaczy zasadę działania pedałów ekspresji w instrumentach klawiszowych!

Wielu z nas doskonale wie i zna zasadę działania, każdego z 3 pedałów, jakie znajdziemy przy pianinie bądź fortepianie pod naszymi stopami. Jednak nie zapominajmy o tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym instrumentem i potrzebują takiej podstawowej wiedzy.

Idąc od prawej:

  1. Damper/Sustain Pedał – często w naszych instrumentach widzimy tylko ten pedał, zwłaszcza w cyfrowych pianinach tych przenośnych, który podłączamy za pomocą kabla. Jego rolą jest wydłużenie czasu wybrzmienia wszystkich naciśniętych/zagranych dźwięków podczas naciśniętego pedału. Jak zauważycie w poniższym filmie, specjalne tłumiki podnoszą się nad strunami, pozwalając im wybrzmieć naturalnie długo.
  2. Sostenuto Pedał – jego zasada działania była tajemnicą dla nas przed długi czas, a to głównie dlatego, że go nie używaliśmy, bo jest to najmniej popularny pedał choć sposób działania jest bardzo ciekawy. Jego zadaniem jest wydłużenie tylko tych dźwięków, które zagramy przed jego wciśnięciem. Nadal nie jasne? Wyjaśniamy na przykładzie, który zobaczycie poniżej w materiale: Naciskami klawisz bądź kilka, trzymamy je wciśnięte, następnie wciskamy środkowy pedał i puszczamy klawisze. Jak usłyszycie one nadal wybrzmiewają. Niby to samo co w Damper Pedal? Nie do końca… Teraz naciskajcie inne klawisze (oczywiście przy wciśniętym cały czas środkowym pedale) i zauważycie, że te wcześniejsze cały czas wybrzmiewają, a nowo zagrane później grają już krótko. Co jeszcze ciekawe, to fakt, że jeśli międzyczasie naciśniemy ponownie któryś z tych “zapamiętanych” przez pedał klawiszy, to one nadal będą wybrzmiewać długo. Można w ten sposób uzyskać bardzo ciekawy efekt muzyczny.
  3. Soft Pedal/Una Corda – jest to rodzaj tłumika, który wycisza i “zmiękcza”, łagodzi brzmienie granych dźwięków. W akustycznym instrumencie widzimy to bardzo wyraźnie ponieważ cała klawiatura wraz z młoteczkami przesuwa się delikatnie w prawo powodując, że uderzają one tylko w jedną strunę, a nie w trzy. Tak! Za każdy dźwięk w fortepianie czy pianinie odpowiadają, aż 3 struny, dzięki czemu ich brzmienie jest takie pełne i gęste 🙂

Zachęcamy Was do testowania ich możliwości 😉

Poniższy materiał video, doskonale obrazuje sposób działa wszystkich 3 pedałów ekspresji (bo tak je nazywamy). Co równie ważne, tyczy się się to zarówno instrumentów akustycznych jak i cyfrowych, choć w tym drugim przypadku jest to działanie wyłącznie elektroniczne, a nie mechaniczne. Jednak efekt jest identyczny!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj