Ivan Ilić i fortepian koncertowy Shigeru Kawai SK-EX

4

Shigeru Kawai SK-EX to flagowy fortepian koncertowy marki Kawai i jeden z najbardziej zaawansowanych instrumentów na świecie! Dziś o nim opowiada wybitny pianista – Ivan Ilić.

Ivan Ilić to amerykański pianista serbskiego pochodzenia. Sławę solisty przyniosła mu interpretacja muzyki francuskiej, a w szczególności utworów Claude Debussy’ego. W październiku 2008 studio Paraty wydało jego nagranie 24 Preludia Debussy’ego, które zdobyło nagrodę francuskiej telewizji muzycznej Mezzo TV, przyznawaną przez krytyków muzycznych. Płyta znalazła się w rankingach najlepszych wydawnictw roku Top Five CD według magazynu Fanfare.

Dziś opowiada o swoich doświadczeniach z jednym z najlepszych fortepianów na świecie! Zapraszamy do słuchania i oglądania:

Historia mężczyzny o imieniu Shigeru była niezwykła i mało kto spodziewał się, że tak bardzo zaznaczy się w historii instrumentów i całej firmy Kawai…

Po zakończeniu wojny Shigeru został zwolniony z jednostki wojskowej i wkrótce po powrocie do domu został przyjęty do rodziny Kawai. Na początku był zwykłym pracownikiem. Spędzał całe dnie w hali produkcyjnej, czasem nocował w fabryce. Był bardzo skupiony na swojej pracy, którą prawdziwie pokochał. Po trzech latach zaczął uczyć się projektowania fortepianów od swojego adopcyjnego ojca, Koichi Kawai, założyciela firmy. Koichi był inżynierem i przez innych nazwany był „wynalazcą”, ponieważ jako pierwszy w Japonii zaprojektował i zbudował kompletną mechanikę fortepianu. Koichi uczył Shigeru jak od podstaw budować fortepiany.

Fortepiany zrobione są z drewna, więc muszą być wytwarzane ręcznie.” „Jak długo będziesz budował fortepiany, tak długo powinieneś dążyć do stworzenia najlepszego fortepianu na świecie.” Shigeru uważnie słuchał słów Koichi’ego do czasu, jak jego przybrany ojciec nagle zmarł. Shigeru, pełen lęku i rozpaczy, przejął kierowanie firmą. W ciągu kolejnych 35 lat Shigeru niezwykłym wysiłkiem rozwinął ją i przekształcił w lidera przemysłu reprezentującego japońską jakość. Pytany o swoją karierę zawodową, Shigeru często mawiał: „Tworzenie fortepianów jest najwspanialszą pracą, jaką kiedykolwiek miałem”. Takim właśnie człowiekiem był Shigeru Kawai.

Podobnie jak sama postać, tak i fortepiany z wyjątkowej serii Shigeru Kawai to instrumenty niezwykłe.

Mechanika klawiatury Millennium III

Mechanika klawiatury Millennium III posiada komponenty z ABS-Carbon, materiału kompozytowego stworzonego przez włączenie włókien węglowych do słynnego ABS Styran. ABS-Carbon jest wyjątkowy sztywny i wytrzymały, co pozwala tworzyć elementy mechaniki, które są lżejsze, ale nie tracą na wytrzymałości. Rezultatem jest silniejsza i szybsza mechanika oferująca większą moc, lepszą kontrolę i większą stabilność niż konwencjonalne, w całości wykonane z drewna mechaniki.

Dłuższe klawisze z drewna świerkowego

Drewno świerkowe jest idealnym materiałem na klawisze, ponieważ jest lekkie, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe, odporne na wyginanie, zdolne przekazać subtelne niuanse wykonania pianisty, a przede wszystkim zachowuje te właściwości przez wiele lat nawet przy intensywnym użytkowaniu. Dłuższe klawisze sprawiają, że gra jest łatwiejsza, a odpowiedź klawiszy uderzanych z przodu i bliżej środka bardziej wyrównana. Wyższy profil klawiszy dodaje im sztywności, a przez to zapewnia optymalne przenoszenie energii.

Młoteczki “Shiko Seion”

Młoteczki „Shiko Seion” wzięły swoją nazwę od japońskich słów oznaczających najwyższy poziom udźwięcznienia. Ich produkcja od początku do końca jest nadzorowana przez „Master Piano Artisans”, czyli najlepszych rzemieślników – mistrzów sztuki tworzenia fortepianów. Każdy młoteczek jest skrupulatnie ręcznie prasowany bez użycia ciepła oraz starannie intonowany beż użycia sztucznych utwardzaczy, aby zapewnić wyjątkowe możliwości dynamiczne i ekspresyjne.

Struny basowe ręcznie owijane

Proces owijania strun basowych drutem miedzianym wymaga niezwykłych, wyrafinowanych umiejętności. Uzdolnieni rzemieślnicy Kawai owijają każdą strunę ręcznie – uważnie i precyzyjnie, aby uzyskać najwyższą możliwą jakość.

Agrafy koncertowe

Mosiężne agrafy koncertowe Shigeru Kawai, identyczne jak te stosowane w słynnym fortepianie koncertowym EX, są wytwarzane maszynowo dla zapewnienia maksymalnej precyzji i siły. Rezultatem ich użycia jest czyste, mocne i imponujące brzmienie.

Bukszpanowe nakładki mostków

Drewno bukszpanowe jest niezwykle twarde, dlatego jest szczególnie efektywne w przenoszeniu drgań wyższych częstotliwości przez mostek do płyty rezonansowej. Bukszpanowe nakładki mostków wspomagają więc projekcję dźwięków w rejestrze wiolinowym, aby dopełnić potężniejsze brzmienie basów w większych fortepianach.

Doskonała sezonowana płyta rezonansowa z litego drewna świerkowego

Płyta rezonansowa fortepianu Shigeru, której grubość tradycyjnie zmniejsza się przy brzegach, wykonana jest wyłącznie z najlepszej jakości drewna świerkowego, sezonowanego tradycyjną metodą kigarashi. W procesie tym działają wyłącznie czas oraz siły natury, pozwalając drewnu uzyskać stan naturalnej równowagi. To właśnie długotrwałemu naturalnemu sezonowaniu fortepiany Shigeru zawdzięczają wyjątkowe bogactwo brzmienia.

Konstrukcja typu SOLID – solidna konstrukcja belki frontowej dla większej stabilności strojenia

Konstrukcja typu SOLID (akronim angielskich słów: Stretcher Over-Lap Integrated Design) stwarza wyjątkowo sztywną podstawę utrzymania naciągu strun. Strojnica jest ręcznie przymocowywana do ramy fortepianu. Następnie strojnica i zachodząca na nią belka frontowa łączone są w jedną strukturę, która jest trwale przymocowana do obręczy obudowy. Uzyskana w ten sposób konstrukcja jest wyjątkowo sztywna i wytrzymała, dzięki czemu strojenie jest bardziej stabilne a brzmienie jeszcze potężniejsze.

Hybrydowa wewnętrzna obręcz obudowy (Konsei Katagi Rim)

Ekskluzywna obręcz obudowy Konsei Katagi stworzona jest z różnych typów twardego drewna sklejonych ze sobą warstwowo dla uzyskania idealnej równowagi brzmienia. Gatunki drewna z małymi porami zapewniają większą jasność brzmienia i lepszą projekcję dźwięku, zaś gatunki z większymi porami dodają brzmieniu ciepła i czynią je pełniejszym. Połączenie strukturalnie różnych gatunków drewna pozwala uzyskać piękne, pełne i bogate brzmienie, które jest znakiem rozpoznawczym wszystkich fortepianów Shigeru.

Świerkowe belki rozporowe

Drewno świerkowe znane jest z doskonałej zdolności przewodzenia dźwięku, natomiast zwykle uważa się, że jest ono zbyt cenne, by było używane do budowy elementów konstrukcyjnych. W fortepianach Shigeru wszystkie belki rozporowe konstrukcji nośnej wykonane są w całości z najwyższej jakości drewna świerkowego.

Dwudźwigniowa konstrukcja tłumików

Każdy element fortepianu Shigeru zbudowany jest ze zwróceniem szczególnej uwagi na potrzeby profesjonalnych pianistów. Przykładem może być unikalna dwudźwigniowa konstrukcja tłumików, po raz pierwszy zastosowana w fortepianie koncertowym Shigeru Kawai EX, dzięki której łatwiej jest uzyskać płynną kontrolę półpedału dla delikatnej ekspresji.

Mistrzowskie strojenie i intonowanie

W firmie Kawai najwyżej cenieni technicy to Master Piano Artisans. Są oni twórcami ostatecznego brzmienia nadawanego instrumentom przed wysłaniem ich w świat. Tytuł MPA nadawany jest jako dowód specjalnych kwalifikacji najlepszym technikom, których cechują nie tylko wybitne umiejętności techniczne ale również zaangażowanie w pracę i miłość do muzyki.

Więcej szczegółów:
Producent: http://www.kawai-global.com
Dystrybutor: http://silesiamusiccenter.pl

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here