[Wyniki!] Konkurs Perkusyjny 2019 dla młodych muzyków w Kartuzach!

0

Uczniowie Szkół Muzycznych oraz młodzi adepci gry na zestawie perkusyjnym rywalizowali w Kartuzach w Pomorskim Konkursie Perkusyjnym. To druga edycja tego wydarzenia i jak podkreśla dyrektor PSM w Kartuzach – Sebastian Szuman, cieszy się ono coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem.

Już po raz drugi Państwowa Szkoła Muzyczna w Kartuzach zorganizowała konkurs dla młodych adeptów gry na instrumentach perkusyjnych, a patronat nad tym wydarzeniem powierzona nam, portalowi uptone.pl! 🙂

Uczniowie szkół muzycznych z Kartuz, Malborka, Gdańska, Gdyni, Chełmna, Kwidzyna, Miastka prezentowali swoje umiejętności gry na werblu, ksylofonie, wibrafonie, kotłach czy marimbie. Odbył się także konkurs gry na zestawie perkusyjnym, w którym udział mogli wziąć nie tylko uczniowie szkół muzycznych, ale także szkolący grę na perkusji indywidualnie, w ośrodkach kultury czy ogniskach muzycznych.

“Postanowiliśmy zorganizować taki konkurs, gdyż w naszym województwie nie ma konkursów perkusyjnych. Uczniowie muszą jeździć do Stargardu Szczecińskiego, a są to spore odległości. Wpadliśmy na pomysł z panem Łukaszem Lewczakiem, który jest nauczycielem gry na perkusji w naszej szkole, aby zorganizować taki konkurs u nas. Podzieliliśmy go na dwie części: konkurs perkusyjny i konkurs gry na zestawie perkusyjnym. Po raz pierwszy wystartowaliśmy z konkursem w ubiegłym roku, wówczas nie wiedzieliśmy, jaki będzie odzew. Ze wszystkich zgłoszeń jakie otrzymaliśmy, do finałowych przesłuchań zakwalifikowaliśmy 27 osób.

– mówi Sebastian Szuman, dyrektor PSM w Kartuzach

Występy uczniów oceniało fachowe jury złożone z nauczycieli gry na perkusji: mgr Arkadiusz Skotnicki, mgr Krzysztof Maciąg, mgr Adam Golicki. Zwracali uwagę na prezentację każdego uczestnika pod względem muzykalności, walorów brzmieniowych, sprawności technicznej, swobody zachowania na estradzie oraz ogólnej estetyki wykonania. 

Rywalizowano w kilku kategoriach wiekowych: grupę pierwszą tworzyli uczniowie klas I i II cyklu 6-letniego i uczniowie klasy I cyklu 4-letniego, grupę drugą: uczniowie klas III – IV cyklu 6-letniego i uczniowie klasy II cyklu 4-letniego, grupę trzecią: uczniowie klas V i VI – cyklu 6-letniego i uczniowie klas III – IV cyklu 4-letniego. Z kolei konkurs gry na zestawie perkusyjnym odbył się w 2 grupach wiekowych: do 12 roku życia i od 13 do 19 roku życia.

Szczególne podziękowania należą się także partnerom i sponsorom tegorocznej edycji konkursu:

WYNIKI!

II Pomorski Konkurs Gry na Zestawie Perkusyjnym

Grupa I

 • I miejsce – Wiktor Sinkiewicz;
 • II miejsce – Antoni Sikorski; Łukasz Cieślak, PSM I st. Chełmno;
 • III miejsce – Antoni Szuman, PSM I st. Kartuzy.

Grupa II

 • II miejsce – Franciszek Bieliński, PSM I st. Kartuzy; Bartłomiej Pruszyński, PSM I st. Kartuzy; Jakub Skotnicki – ZSM Gdańsk-Wrzeszcz.

II Pomorski Konkurs Perkusyjny

Grupa I

 • I miejsce – Krzysztof Jamioł, PSM I st, Gdańsk Orunia; Noa Sakutov, PSM I st. Malbork;
 • II miejsce – Mateusz Salamon, PSM Kwidzyn; Bartłomiej Pruszyński, PSM I st. Kartuzy;
 • III miejsce – Mateusz Mikiciuk, PSM I st. Malbork (dodatkowo wyróżnienie za utwór na werblu); Helena Adamowska, SM I i II st. Gdynia;
 • Wyróżnienie – Filip Drabiński, SM I i II st. Gdynia; Jakub Wolski, PSM I st. Chełmno.

Grupa II

 • I miejsce – Mikołaj Robak, PSM I st, Gdańsk Orunia; 
 • II miejsce – Juliusz Machel, PSM I st, Gdańsk Orunia;
 • III miejsce – Franciszek Olbryś, PSM I st. Malbork;
 • Wyróżnienie – Antoni Szuman, PSM I st. Kartuzy (dodatkowo wyróżnienie za utwór na ksylofonie).

 Grupa III

 • I miejsce – Anna Szadejko, PSM I st, Gdańsk Orunia (dodatkowo wyróżnienie za utwór na ksylofonie i marimbie); 
 • II miejsce – Nazar Korgopolov, ZSM Gdańsk-Wrzeszcz (dodatkowo wyróżnienie za utwór na werblu); Fabian Czajka, PSM Kwidzyn;
 • III miejsce –  Jakub Skotnicki, ZSM Gdańsk-Wrzeszcz (dodatkowo wyróżnienie za utwór na wibrafonie i kotłach); Bahamondes Carcamo Sameer, SM I i II st. Gdynia;
 • Wyróżnienie – Bogdan Prychożdenko, PSM I St. Miastko.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję, która już za rok 🙂

#uptone 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here