Talerze typu Smack Stacks od firmy Meinl Cymbals to blaszki efektowe, które sprawdzą się świetnie w wielu gatunkach muzycznych, takich jak hip-hop, R’n’B, funk, gospel, drum&bass i wielu innych electro pochodnych gatunkach. Mieliśmy okazję sprawdzić je dla Was zatem zapraszamy do naszej recenzji i próbek brzmieniowych.
Firma Meinl Cymbals wprowadziła do swojej oferty cztery nowe zestawy talerze perkusyjnych Smack Stacks, dostępne w seriach Byzance Vintage i HCS. Każdy z nich doskonale współpracuje z werblem, wzbogacając back beat lub będąc alternatywą dla werbla.
Na nasz warsztat testowy trafiły trzy zestawy. Są to HCS 10″/12″/14″ oraz Byzance Vintage 10/12/14 oraz 8/16. Ten ostatni zestaw, choć z założenia służy głównie jako rozszerzenie zestawu 10/12/14, to samodzielnie oferuje także ciekawe brzmienie co postaramy się Wam pokazać w poniższym materiale video. Zapraszamy do słuchania i oglądania!
Meinl HCS 10″, 12″, 14″ Smack Stack składa się z trzech talerzy wyprofilowanych tak, aby stworzyć charakterystyczny efekt brzmieniowy. Zwiększone napięcie daje wyraźny atak i krótkie wybrzmiewanie, idealne do szybkich akcentów, podczas gdy luźne ustawienia zapewniają dłuższe wybrzmiewanie.
Działa dobrze, gdy jest sparowany z werblem, aby wzmocnić back beaty lub jako alternatywa dla werbla. Te wykonane z mosiądzu blaszki są najtańszym rozwiązaniem z całej testowanej przez nas rodziny Smach Stack, jednak w naszym odczuciu są świetną opcją brzmieniową w bardzo rozsądnej cenie.
Meinl Byzance Vintage 10″, 12″, 14″ Smack Stack, jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech talerzy wykonanych z brązu B20 i wyprofilowanych tak, aby stworzyć charakterystyczny efekt brzmieniowy typu clap, znany świetnie z lat 80-tych i wytwarzany przez różnego rodzaju samplery, grooveboxy i inne elektromaszyny. Jest jednym z najpopularniejszych modeli w rodzinie Smack Stack i zapewni Wam niezwykle szerokie spektrum możliwości brzmieniowych.
I wreszcie Meinl Byzance Vintage 8″, 16″ Smack Stack. Jak wspomnieliśmy na początku, jest to z założenia zestaw, który ma uzupełniać brzmieniowo, wyżej przedstawiony set 10/12/14. Jednak samodzielnie grany również oferuje bardzo ciekawy sound.
Werdykt!
Obiektywnie patrząc trudno jest wyłonić ewidentnego zwycięzcę tego zestawienia. Każdy z oferowanych Smack Stacków brzmi zupełnie inaczej, ale to nie znaczy, że któryś brzmi lepiej lub gorzej. Wszystko zależy od naszych preferencji i stylistyki muzycznej w której się poruszamy. Z pewnością są to blaszki, które świetnie odnajdą się w gatunkach takich jak hip-hop, R’n’B, funk, gospel, drum&bass czy innych electro pochodnych gatunkach. Muzykom rockowym mogą one najmniej przypaść do gustu ale finalnie to sami musicie ocenić czy są to instrumenty dla Was.
Subiektywnym faworytem tego zestawienia zostaje model HCS 10/12/14, a to za sprawą wyraźnego ataku i krótkiego wybrzmienia, co jest idealne do szybkich akcentów, a w połączeniu z bardzo atrakcyjną ceną tworzy instrument dostępny praktycznie dla każdego. Nie mniej jednak polecam Waszej uwadze całą rodzinę Smack Stacków od Meinla bo każdy z przedstawionych zestawów jest godnym polecenia i świetnie się sprawdzi jako talerz efektowy.
Łukasz Łapiński
uptone.pl
Sugerowane ceny:
- Meinl HCS 10″/12″/14″ Smack Stack – ok. 680 PLN
- Meinl Byzance Vintage 10″/12″/14″ Smack Stack – ok. 1380 PLN
- Meinl Byzance Vintage 8″/16″ Smack Stack – ok. 1020 PLN
Więcej szczegółów
Producent: https://meinlcymbals.com
Dystrybutor: https://meinl.de/en/distribution