Dlaczego warto kupić elektroniczny zestaw perkusyjny?

0

Perkusiści nie mają łatwego życia: przestrzeń do ćwiczeń, transport instrumentu, jego nagłośnienie i nagrywanie to tylko najważniejsze spośród wielu trudności, z jakimi muszą borykać się na co dzień. A gdyby tak część z nich zminimalizować lub w ogóle wyeliminować?

Perkusja elektroniczna to dla niektórych bębniarzy świętokradztwo – jak można zastąpić “prawdziwy”, akustyczny instrument jego cyfrową namiastką? W niektórych przypadkach okazuje się to jednak nie tylko możliwe, ale także dużo bardziej praktyczne. Poniżej przedstawiamy kilka dobrych powodów, dla których warto rozważyć zakup elektronicznego zestawu perkusyjnego czy to jako głównego bądź jedynego, czy też dodatkowego instrumentu, uzupełniającego i rozszerzającego możliwości, jakie dają bębny akustyczne.

Rozmiar

Zdecydowanie ma znaczenie. Akustyczne bębny potrzebują dużo miejsca w pokoju do ćwiczeń czy sali prób, na scenie, w studiu, a także w drodze do niego – nie każdy samochód pomieści jednocześnie perkusję i perkusistę. Perkusja elektroniczna jest mniejsza zarówno po rozłożeniu, jak i po złożeniu, a do tego jej elementy są dużo lżejsze, co przekłada się na mniej uciążliwy transport.

Nowy zestaw perkusyjny Roland TD-07KV z serii V-Drums

Głośność

To podstawowy problem, z jakim musi zmierzyć się nie tyle perkusista, co jego najbliższe otoczenie. Poziom decybeli towarzyszący grze na perkusji skutecznie ogranicza lokalizacje oraz godziny, w których można swobodnie ją praktykować bez narażania się na konflikty z domownikami, sąsiadami czy przedstawicielami prawa. W wypadku zestawu elektronicznego ten problem praktycznie nie występuje – jedyny dźwięk rozchodzący się w przestrzeni akustycznej to stukanie pałeczek o pokryte gumą pady, co w porównaniu z akustyczną perkusją jest jak cykanie świerszcza przy hałasie młota pneumatycznego.

Codzienna dostępność

Pochodną dwóch poprzednich punktów – niewielkiej przestrzeni i niewielkiej głośności – jest fakt, że elektroniczny zestaw perkusyjny możesz trzymać i używać w domu, nawet jeśli mieszkasz w kawalerce. Dzięki temu czasowa i finansowa dostępność sali prób oraz każdorazowy dojazd do niej nie będzie już wymówką od regularnych ćwiczeń – możesz to robić kiedy chcesz i jak długo potrzebujesz!

Dobry początek! Nowy elektroniczny zestaw perkusyjny Roland V-Drums TD-1DMK

Brzmienie

To kwestia sporna. Prawdą jest, że elektroniczny odpowiednik nigdy w pełni nie zastąpi akustycznego oryginału, tak jak pianino cyfrowe zawsze będzie tylko mniej lub bardziej niedoskonałą repliką koncertowego fortepianu. Ale po pierwsze technologia cyfrowego przetwarzania i reprodukcji dźwięku rozwija się nieustannie, oferując coraz bardziej realistyczne doświadczenie płynące z gry na instrumentach elektronicznych; po drugie, w dobie powszechnego stosowania triggerów i podmieniania w nagraniach prawdziwego brzmienia bębnów na próbki (często zresztą dużo lepszej jakości) potrzeba stosowania za każdym razem zestawu akustycznego jest mocno dyskusyjna.

Elektroniczny zestaw perkusyjny daje nie tylko możliwość podłożenia wybranego brzmienia różnych bębnów akustycznych oraz jego łatwej modyfikacji pod względem wysokości i barwy – czyli coś, co w “prawdziwym świecie” wymagałoby każdorazowej zmiany naciągów, strojenia, albo i całych bębnów lub talerzy. Oprócz tego możemy przecież załadować dowolny zestaw elektronicznych sampli perkusyjnych, a nawet wyzwalać loopy z partiami innych instrumentów czy też efekty dźwiękowe ubarwiające naszą muzykę. Nic nas tutaj nie ogranicza!

Style muzyczne

Każdy gatunek muzyczny ma swoje zasady i prawa, w tym charakterystyczne instrumentarium i sposób jego zastosowania oraz typ brzmienia. Inaczej swoje zestawy kompletują i przygotowują do gry perkusiści jazzowi, inaczej popowi, a inaczej metalowi.

Dysponując perkusją elektroniczną z nieograniczonymi możliwościami podmieniania i edycji barw, a nierzadko także modyfikacji dynamicznej odpowiedzi padów, możemy ją w mig dostosować do dowolnego stylu muzycznego i sposobu gry. Czy może być lepsze rozwiązanie dla muzyków sesyjnych, zespołów coverowych i weselnych?

Jak brzmi nowy Roland V-Drums TD-27KV

Nagłośnienie i nagrywanie

Omikrofonowanie akustycznego zestawu perkusyjnego to zwykle największe wyzwanie dla realizatorów dźwięku. Nie tylko pochłania najwięcej sprzętu, kanałów wejściowych i czasu na ustawienie, ale też wiąże się z takimi problemami jak przesłuchy i niezgodności fazowe. Perkusja elektroniczna wypuszcza od razu sygnał stereo w formie analogowej lub cyfrowej, który bardzo łatwo jest nagłośnić lub nagrać.

Ponadto podczas nagrań studyjnych możemy także rejestrować wychodzące sygnały MIDI, dzięki czemu ewentualna zmiana brzmienia na etapie miksu będzie trwała tyle co zmiana presetu biblioteki sampli. Nie mówiąc już o czasie przygotowania zestawu przed koncertem lub nagraniem, a także jego ponownego pakowania po skończonej “sztuce”, który jest nieporównywalnie krótszy niż w przypadku tradycyjnego zestawu perkusyjnego.

Cena i rozbudowa

Elektroniczne zestawy perkusyjne mogą kosztować od około tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od ilości elementów oraz ich jakości. Podobnie jak zestawy akustyczne, tyle że w ich przypadku górna granica może podnosić się w nieskończoność, jeśli na przykład zapragniemy nabyć doskonale zachowany, historyczny zestaw z lat 60-tych lub limitowaną edycję specjalną, sygnowaną nazwiskiem znanego muzyka… Nie mówiąc już o niekończących się wymianach i ulepszeniach poszczególnych elementów, talerzy itd.

Jeśli zaś chodzi o perkusję elektroniczną, to jednorazowa inwestycja zwykle wystarczy, aby zapewnić sobie solidny fundament na lata gry, zmieniając co najwyżej biblioteki brzmień, ewentualnie dokupując pojedyncze pady, aby mieć pod ręką więcej dźwięków w tym samym czasie – ale ich dobór do już posiadanego zestawu nie będzie za każdym razem obwarowany tak restrykcyjnymi kryteriami, jak to ma miejsce w zestawach akustycznych.

Elektroniczne zestawy perkusyjne Pearl e/MERGE już w Europie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj