Smoke Over Dock II, czyli kiedy kłęby dymu zasnują gdańskie doki…

0

Pierwotnie impreza miała być kameralnym mikro-przeglądem europejskiego psychodelicznego brzmienia. W efekcie stała bardzo udaną prezentacją ciekawych zespołów, których z pozoru zbliżona stylistyka, okazała się być za każdym razem zaskakująca i jedyna w swoim rodzaju.

Nic więc dziwnego w tym, że Smoke Over Dock doczekał się kolejnej edycji, a kłęby dymu ponownie zasłonią niebo nad gdańskimi dokami. Podczas drugiego wydania imprezy królować będzie black metal, post-rock, stoner rock, a także ich trudne do uchwycenia w dwóch słowach wariacje, których wspólny mianownik to specyficzny, przygaszony nastrój.

Na scenie zobaczycie zespoły:

Tides From Nebula – pochodząca z Warszawy grupa z ponad połową tysiąca koncertów na koncie. Występowali w całej Europie, ale także między innymi w Indiach, grając jako główna gwiazda na festiwalu, który odbywał się na sławnym torze F1 w GreaterNoida. Współpracowali ze Zbigniewem Preisnerem, z którym wspólnie nagrali płytę „Earthshine” w 2011 roku (Preisner osobiście chciał napisać z nimi album, po usłyszeniu zespołu w radiowej Trójce). Od tamtej pory ugruntowali swoją pozycję lidera w polskiej alternatywie.
Więcej o zespole przeczytacie na www.facebook.com/tidesfromnebulaofficial.

Furia – mówi się, że to właśnie im zawdzięcza się fenomen polskiego black metalu. Nihilizm tekstów śpiewanych po polsku, surowość brzmienia, niesamowity klimat, świetne kompozycje i jeszcze lepsze koncerty oraz płyty, z których każda jest imponującym krokiem naprzód w porównaniu do poprzedniej. Nihil, Sars i ich koledzy z zespołu nie przejmują się opiniami, nie tworzą szczegółowych planów. Przelewają to, co podpowie im szalona wyobraźnia na niesamowite kompozycje.
Więcej o zespole znajdziecie na www.culture.pl/pl/tworca/furia.

Jarboe – Jarboe La Salle Devereaux znana jest przede wszystkim jako jeden z głosów zespołu Swans, który można było usłyszeć na albumach od „Greed” do „Soundtracks for the Blind”. Nagrywała także z A Perfect Circle, Puscifer czy Neurosis, a jej twórczość zainspirowana jest dorastaniem w delcie Missisipi, nowojorskim światkiem muzycznym po czasach no-wave’u, a także wszelkimi objawami sztuki, od muzyki po wystawiennictwo. W jej muzyce najważniejsze są atmosfera oraz ładunek emocjonalny.
Więcej dowiecie się na www.facebook.com/TheLivingJarboe.

Spoiwo – „Spoiwo narodziło się jako substancja wiążąca ze sobą grupę bliskich przyjaciół, dzisiaj są to jednak wprawieni muzycy i kompozytorzy. Nawet jeżeli za kilka lat swój debiutancki album będą uznawać za najmarniejszy w całej dyskografii, wciąż będzie to poziom, jakiego wiele zespołów nigdy nie osiągnie” – można przeczytać na łamach portalu Soundrive.pl. Zespół funkcjonuje od 2009 roku i chociaż zazwyczaj kojarzone jest z post-rockiem, w ich brzmieniu słychać także wpływy ambientu oraz muzyki filmowej. Debiutancki album grupy („Salute Solitude”) ukazał się dopiero po sześciu latach działalności, ale z miejsca zebrał szereg pozytywnych opinii.
Więcej info o zespole na www.facebook.com/Spoiwo.

Black Anvil – nowojorska black metalowa trupa powołana do życia w 2007 roku, jej inicjatorami byli muzycy wiązani dotąd przede wszystkim ze sceną hardcore’ową (byli członkami takich grup, jak Kill Your Idols czy Cro-Mags). „Jeżeli w 2007 roku ktoś zakłada zespół pod nazwą „Czarne Kowadło”, a w repertuarze ma między innymi własną wersję „drapaka” Kiss – „Under The Rose”, to albo postradał zmysły, albo potrafi bawić się konwencją metalową jak mało kto. Jestem przekonany, że w przypadku Black Anvil mamy do czynienia z tym drugim” – można przeczytać na portalu Soundrive.pl.
Więcej o grupie znajdziecie na www.facebook.com/BlackAnvil.

Father Murphy – po wydaniu trzech albumów i licznych EPek, Father Murphy stało się jednym z najbardziej tajemniczych i enigmatycznych projektów muzycznych z Włoch, o jakich świat usłyszał. Sprawiło to, że ich twórczość zaczęto określać jako „włoska okultystyczna psychodelia” czy „muzyka awant-kościelna”, a wyrazy uznania systematycznie publikują takie serwisy, jak The Quietus, Drowned in Sound czy Terrorizer.
Więcej o zespole na www.facebook.com/fathermurphyband.

Octopussy – trójmiejski zespół rockowy łączący brzmienia rock’n’rolla, stonera i bluesa. Pięciu chłopaków zainspirowanych tytułem filmu o Jamesie Bondzie stworzyło grupę, w której odbijają się echa klimatu południa USA oraz rozległych terenów pustynnych. W ich muzyce nie ma jednoznacznego przekazu, dla nich natomiast liczy się melodia i rock’n’roll. Po przerwie związanej z szukaniem nowego wokalisty, zespół wraca z odświeżonym składem oraz z płytą, która ujrzy światło dzienne w czerwcu 2017 roku.
Więcej o zespole na www.facebook.com/octopl.

Druga edycja Smoke Over Dock odbędzie się 30 września 2017 roku w klubie B90 w Gdańsku.

Bilety w cenie 65 zł (przedsprzedaż) / 75 zł (w dniu koncertu) do nabycia na tickets.soundrive.pl, www.eventim.pl oraz w dniu koncertu w kasie Klubu B90 (ul. Elektryków, Gdańsk Stocznia)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here