Psychic TV i Das Moon w klubie B90

0

„Jeżeli nie ma odpowiedniego przykładu, wyobraź go sobie; jeżeli nie ma na to odpowiedniego słowa, stwórz je”. To życiowe motto wokalistki grupy Psychic TV – Genesis P-Orridge.

Zespół narodził się w 1982 roku. W centrum tego, co miało stać się ogromnym, złożonym z wielu ekscentrycznych postaci kolektywem znalazły się dwie osoby – Peter Christopherson oraz Genesis P-Orridge i to właśnie one stworzyły – używany dziś powszechnie – termin „muzyka industrialna”.

Psychic TV jest rozwinięciem wcześniejszej wizji, nawiązywaniem do literatury Williama S. Burroughsa, do pomysłów psychodelicznego szamana Timothy’ego Leary’ego, do idei aktywisty środowiska LGBT Dereka Jarmana czy do wizji owianego aurą mistycyzmu okultysty Austina Osmana Spare’a. W ciągu czternastu lat grupa wydała dziesiątki albumów (głównie koncertowych), ale w połowie lat 90. Genesis postanowił skoncentrować się na nowym, wykraczającym poza muzykę projekcie.

W styczniu 1993 roku Genesis oraz Lady Jaye wydali ponad dwieście tysięcy dolarów na serię operacji plastycznych, które miały ich do siebie upodobnić. Para chciała w ten sposób pokazać, że płeć nie istnieje, a świadomość jest uwieziona w przypadkowo dobranych ciałach. Genesis i Jaye przyjęli jedno, wspólne imię – Breyer P-Orridge, a swoją filozofię nazwali pandrogynią.

Dla Psychic TV nowa szansa pojawiła się dziesięć lat później, kiedy Edley Odowd (perkusista Toilet Boys) nakłonił P-Orridge najpierw do jednego koncertu pod szyldem Psychic TV, a później do całych tras po Stanach Zjednoczonych i Europie. Kolejnym przełomem był rok 2005, kiedy P-Orridge jednocześnie pracowała nad pierwszym od dekady albumem Psychic TV, a także pierwszym od dwudziestu pięciu lat wydawnictwem Throbbing Gristle. Dobra passa została przerwana w 2007 roku, wówczas to Lady Jaya niespodziewanie umarła w ramionach Genesis po gwałtownym ataku serca.

Ani Genesis P-Orridge, ani Psychic TV nie poddali się jednak. Artystka przeszła kolejne modyfikacje, tym razem zastępując własne zęby złotymi implantami, co miało być hołdem dla roli Pierre’a Clémenti w filmie „Piękność Dnia” Luisa Buñuela.

Więcej o Psychic TV znajdziecie na www.facebook.com/psychictvptv3.


Zespołowi na scenie towarzyszyć będzie grupa Das Moon. Tworzą ją Daisy Kowalsky – wokalistka i autorka tekstów (poetka Kamila Janiak) oraz dwóch muzyków i producentów DJ Hiro Szyma (syntezatory, perkusjonalia, a także cover art albumów) i Musiol (syntezatory, gitara oraz wizuale koncertowe i produkcja teledysków).

Zespół powstał w 2010 roku. W 2011 ukazał się debiutancki album „Electrocution” (wyd. Polskie Radio / Warner), a w 2014 jego następca „Weekend in Paradise” (wyd. Requiem Records / Sonic). Das Moon promowało je trasami koncertowymi w Polsce i za granicą. Ma na koncie koncerty na festiwalach Mayday w Katowicach (edycja specjalna z okazji 15-lecia imprezy, w katowickim Spodku), Open’er w Gdyni, Castle Party w Bolkowie, Electronic Beats w Gdańsku czy Wave Gotik Treffen w Lipsku. Zespół dzielił sceny z takim artystami, jak James Blake, Jazzanova, Squarepusher, De/Vision, Camouflage i Front Line Assembly.

Pierwszymi inspiracjami dla muzycznych kreacji Das Moon były elektroniczne, industrialne, syntezatorowe i gitarowe brzmienia takich zespołów jak Kraftwerk, Pink Floyd, Einstürzende Neubauten, Depeche Mode, The Prodigy i Sonic Youth. Na bazie tych doświadczeń powstało oryginalne, współczesne brzmienie zespołu, które teraz Das Moon prezentuje na płycie „Dead”.

Więcej o Dass Moon znajdziecie na www.facebook.com/dasmoonband.


Koncert Psychic TV i Das Moon odbędzie się 1 czerwca 2017 roku o godzinie 19:00 w klubie B90 w Gdańsku.

Bilety w cenie 99 zł (przedsprzedaż) / 119 zł (w dniu koncertu) do nabyci online na tickets.soundrive.pl i www.eventim.pl oraz w dniu koncertu w kasie Klubu B90 (ul. Elektryków, Gdańsk Stocznia).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj