Premiera albumu Chopin University Big Band – Cinema Boogie

0

Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Łukasz Zagrobelny oraz Wojciech Myrczek, wśród gwiazd, które zaśpiewały na wyjątkowej płycie „Cinema Boogie”, przygotowanej przez Program Pierwszy Polskiego Radia oraz Chopin University Big Band.

Muzyka w filmie i serialu odgrywa rolę niezwykle istotną. Dopełnia obraz, podkreśla nastrój albo go maluje. Nierzadko jest też całością, która znakomicie promuje film lub serial. Wiedzą o tym doskonale nie tylko członkowie Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, lecz również Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz i Wojciech Kostrzewa, Michał Tomaszczyk i Jarema Jarosiński, którzy odpowiadają za aranżacje utworów, które znalazły się na płycie “Cinema Boogie”. 

Album wypełniło 12 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą ze uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali “07 zgłoś się”, “Wojna domowa” i “Czterdziestolatek”, czy filmów “Dziecko Rosemary”, “Polowanie na muchy” oraz “Tylko mnie kochaj”. Pośród muzycznej klasyki polskiego kina, znalazł się także utwór wyjątkowy, który zamyka płytę “Cinema Boogie”. Piosenka nosi tytuł “Zapalniczka”, a tekst do utworu napisał wspaniały aktor i reżyser Andrzej Strzelecki, na krótko przed swoją śmiercią. W ostatnich dniach kwietnia 2020 roku Strzelecki przygotowywał piosenkę ze studentami Akademii Teatralnej. Zmarł trzy miesiące później. “Żegnając i wspominając zmarłego w lipcu 2020 roku profesora i przyjaciela, dedykujemy mu ostatni napisany przez niego utwór o znamiennym dla postaci Andrzeja tytule – Zapalniczka” – mówi Piotr Kostrzewa.

Zgodnie z zamysłem twórców i pomysłodawców albumu “Cinema Boogie” nie wszystkie utwory są oczywiste. Część z nich nie stała się przebojami, nie wyszła poza kinowy czy telewizyjny obraz, ale nie zmienia to faktu, że pozostają perełkami w klasyce polskiej muzyki filmowej. Dlatego znalazły się w zestawie obok znanych, wyjątkowych evergreenów. Jak podkreślają twórcy – najbardziej zależało im na tym, aby pokazać różnorodność, piękno, ale i ponadczasowy wymiar doskonałych tematów serialowych i filmowych, które zostały przedstawione  w nieco innych wersjach, czasem zaskakujących wersjach, we wspaniałym bigbandowym wykonaniu. 

PŁYTA DO KUPIENIA I ODSŁUCHANIA: TUTAJ

“To jest w zamyśle pierwszy album filmowy naszego  uczelnianego big-bandu. Chcemy zaprezentować Państwu fantastyczną polską muzykę filmową w rzadko spotykanej odsłonie big bandowej. Obok studentów i absolwentów uczelni  usłyszymy również zaproszonych specjalnie na tę okazję gości.”

– mówi Piotr Kostrzewa

Słuchając wspaniałych interpretacji “Bossa Novy” z filmu “Polowanie na muchy” z piękną wokalizą Natalii Kukulskiej, czy niezapomnianej kołysanki z “Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego do mistrzowskiego tekstu Wojciecha Młynarskiego “Zaśnij maleństwo”, dźwiękami brzmień  bigbandowych wejdziemy w świat filmów i seriali.

Tracklista:

 1. Gdy zakocham się / When  I Fall in Love z filmu One Minute to Zero
  Oryginalna muzyka i słowa: Victor Young / Edward Heyman / arr. Dave Wolpe
  Polski tekst: Andrzej Strzelecki/wokal WOJCIECH MYRCZEK     
 2. Cinema boogie –  czyli kino „Uciecha” w Czeladzi – Henryk Kuźniak / arr.  Wojciech Kostrzewa
 3. Wyrzeźbiłam Twoją twarz z filmu Małżeństwo z rozsądku  – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz / Agnieszka Osiecka / arr. Krzysztof Herdzin – wokal  DANIELA BEREZA
 4. Kryminalni  temat z filmu – Maciej Zieliński / arr. Jarema Jarosiński
 5. Bossa Nova z filmu Polowanie na muchy  – Andrzej Korzyński / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal NATALIA KUKULSKA
 6. Przed nocą i mgłą z serialu  07 zgłoś się – Włodzimierz Korcz / Zbigniew Stawecki / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal ŁUKASZ ZAGROBELNY
 7. Samba butelkowa z filmu Tylko mnie kochaj – Maciej  Zieliński / arr. Wojciech Kostrzewa
 8. Deszcze niespokojne – z filmu Czterej pancerni i pies – Adam Walaciński / arr. Adam Sztaba 
 9. Zaśnij maleństwo / Rosemary”s Lullaby z filmu Rosemary’s Baby – Krzysztof „Komeda”  Trzciński / Wojciech Młynarski / arr. Wojciech Kostrzewa – wokal ŁUKASZ LIPSKI
 10. Łagodnie płynę w twych ramionach z serialu Czterdziestolatek –Jerzy „Duduś“ Matuszkiewicz / arr. Michał Tomaszczyk – wokal  DOROTA MIŚKIEWICZ
 11. Wojna domowa temat z serialu Wojna domowa – Jerzy „Duduś “ Matuszkiewicz / arr. Wojciech Kostrzewa
 12. Zapalniczka – Marek Stefankiewicz / Andrzej Strzelecki / arr. Marek  Stefankiewicz – wokal NATALIA KUKULSKA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here