Neil Peart z Rush nie żyje…

0

Zmarł perkusista i autor większości tekstów kanadyjskiej grupy Rush – Neil Peart. Artysta uznany za jednego z najlepszych perkusistów na świecie od trzech i pół roku walczył z glejakiem mózgu.

Muzyk zmarł 7 stycznia 2020 w swoim domu w Santa Monica. Miał zaledwie 67 lat. O śmierci artysty zespół poinformował na swoim oficjalnym profilu w portalu Facebook.

It is with broken hearts and the deepest sadness that we must share the terrible news that on Tuesday our friend, soul…

Opublikowany przez RUSH Piątek, 10 stycznia 2020

Neil Peart urodził się w 1952 roku w Hamilton. Swoją przygodę z perkusją rozpoczął mając 14 lat. Niewiele później dołączył do pierwszego w swojej karierze zespołu – The Eternal Triangle, jednak prawdziwy sukces odniósł wraz z grupą Rush, której oficjalnym członkiem stał się w 1974 roku.

Rush to kanadyjskie trio rockowe grające hard rock i rock progresywny. Grupa została założona w roku 1968, a swój debiutancki album wydała w 1974. Początkowo grupa starała się imitować inne zespoły rockowe, przede wszystkim Led Zeppelin, lecz z czasem wykształciła swe własne brzmienie. Oparte jest na śpiewie wysokim głosem (śpiew Geddy’ego Lee często porównuje się do śpiewu innego basisty, Burke’a Shelleya), a także ostrej i melodyjnej grze gitary elektrycznej, wspomaganej przez gitarę basową, rozbudowany zestaw perkusyjny i elektroniczne instrumenty klawiszowe. Muzyka Rush miała wpływ na twórczość zespołów, jak m.in.: Metallica, Anthrax, Primus, Dream Theater, Tool, Iron Maiden, czy Symphony X. Zespół zdobył w sumie 22 złote i platynowe płyty, sprzedaż w USA wyniosła 25 milionów, co dało 79. pozycję według RIAA. 18 kwietnia 2013 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Z początkiem 2018 grupa zakończyła działalność.

Więcej o zespole na https://www.facebook.com/rushtheband.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here