Laboratorium, EABS i Bernard Maseli w cyklu “Ikony Jazzu” w Starym Maneżu

0

Cykl Ikony Jazzu to seria koncertów, jakie od długiego czasu odbywają się w gdańskim klubie Stary Maneż. Tym razem na klubowej scenie wystąpi legendarny polski zespół Laboratorium a towarzyszyć im będzie światowej sławy wibrafonista, Bernard Maseli.

O początkach kariery Laborki można mówić już od 1972 roku, kiedy to na festiwalu Jazz nad Odrą zdobyli drugie miejsce za Jazz Carriers, by w rok później triumfować wspólnie z Kwartetem Henryka Słaboszowskiego. Te sukcesy otworzyły krakowskim muzykom drogę nie tylko do nagrania pierwszej płyty (w klubie płytowym PSJ z serii „Biały Kruk Czarnego Krążka” – na jednej stronie z kwintetem Cannonballa Adderleya, a na drugiej Laboratorium ze Zbigniewem Seifertem), ale i dały wstęp na krajowe estrady, a poprzez PAGART (takie to były czasy) na Europę i świat.

Zespół występuje w składzie:
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski– saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Marek Raduli – gitara
Grzegorz Grzyb – perkusja

Tego samego wieczoru zobaczymy również koncert formacji EABS, o której mówi się, że była największym odkryciem polskiej sceny jazzowej w ubiegłym roku. Grupa zagra numery z debiutanckiej płyty pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęconej twórczości legendy polskiego jazzu — Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dnia dzisiejszego inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres „post-komedowski” zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

Zespół wystąpi w składzie:

Marek Pędziwiatr — klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak — perkusja
Vojto Monteur — gitara elektryczna
Paweł Stachowiak — gitara basowa
Spisek Jednego — gramofony
Olaf Węgier — saksofon
Jakub Kurek — trąbka

Koncert Laboratorium, Bernard Maseli i EABS odbędzie się 6 kwietnia 2018 o godzinie 20:00 w klubie Stary Maneż w Gdańsku

Bilety w cenie od 80 zł do kupienia na www.interticket.pl.

Więcej info o wykonwcach i wydarzeniu na www.facebook.com/events/148562082610854www.facebook.com/laboratoriumofficial, www.facebook.com/Bernard-Maseli i www.facebook.com/ElectroAcousticBeatSessions.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here