Kuba Stankiewicz zagrał na scenie Carnegie Hall w Nowym Jorku

0

Wspaniały koncert Kuby Stankiewicza mogła usłyszeć publiczność zgromadzona w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych na świecie. Polski pianista wykonał utwory autorstwa między innymi amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia Victora Younga, a także Bronisława Kapera i Henryka Warsa.

Koncert pod tytułem „Love Will Forgive You Anything” (Miłość ci wszystko wybaczy) odbył się 4 października 2018 r a muzykowi na scenie towarzyszyli kontrabasista Darek „Oles” Oleszkiewicz oraz perkusistka Tina Raymond.

Podczas koncertu publiczność miała okazję usłyszeć najsłynniejsze utwory Henryka Warsa, jak np. “Miłość ci wszystko wybaczy” czy„Ninon, ach uśmiechnij się” Bronisława Kapera.

“My jazzmani w zasadzie nie znamy swojego dziedzictwa. Znamy standardy, ten nasz alfabet, ale wydaje się nam, że wszystkie powstały w Stanach Zjednoczonych. Kiedy jednak poznajemy historie ludzi, to okazuje się, że różne są źródła muzyki. I tak jest z Youngiem, autorem najsłynniejszych standardów jazzowych, muzykiem, którego dorobek można porównać z Gershwinem. Mało kto zna tę postać. A jego życie to niemal gotowy scenariusz pasjonującego filmu”.

– mówił w wywiadzie dla PAP Kuba Stankiewicz.

Kuba Stankiewicz od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród najlepszych polskich pianistów jazzowych. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki przestrzeni. Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985-1987), z którym występował m.in. w USA i Meksyku oraz nagrał płyty Open i Song of Innocence. Jest laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej nagrody imienia Oscara Petersona, Trójkowego Mateusza, Nagrody Fryderyka. Kuba Stankiewicz współpracował m.in. z Artem Farmerem (płyta Art in Wrocław), Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem i Sheilą Jordan, jest też członkiem międzynarodowego zespołu jazzowego “Central European Jazz Connection”. W 2013 roku pojawi się nowy albym artysty pt.”KILAR”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj