Jacek Kleyff w kwietniu w Meskalinie

0

Gdy w 1970 zakładał wraz z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim Salon Niezależnych, z którym trzykrotnie wygrał Famę, był jeszcze studentem architektury. Później, życie narzuciło mu scenariusz, wg którego nie miał szans na zostanie pełnoprawnym Muzykiem przez wielkie “M”. Ale on miał to gdzieś, bo największą miłością zawsze była i nadal jest Muzyka.

Pierwszy projekt Jacka, Salon Niezależnych błyskawicznie znalazł się u szczytu popularności, jednak szykanowany z powodu politycznego wydźwięku twórczości, w 1976 roku został ukarany przez władze PRL zakazem występów. Jacek przeniósł się na wieś, a przerwa w regularnej działalności scenicznej trwała do roku 1986, kiedy założył Orkiestrę Na Zdrowie. Grupa zaproszona na pierwszy Przystanek  Woodstock w 1995 r. od razu zdobyła „Złotego Bączka”- główną nagrodę publiczności.

kleyff2Działalność zespołu opiera się głównie na czterogodzinnych „otwartych próbach”, w których bierze udział liczna publiczność z całej Polski. Muzyka ONZ, jak określają sami członkowie zespołu, to: naturalna muzyka do ruchu i do słuchu, silnie osadzona w rytmie. Swoisty styl zespołu oparty jest na syntezie muzyki reggae z muzyką etniczną – są tu rytmy folkowe i rockowe. Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, występowało w nim (a niektórzy nadal występują) wielu muzyków, m.in. Antonina Krzysztoń, Kuba Sienkiewicz, Joanna Ewa Zawłocka czy Jacek Mazurkiewicz.

Dziś Jacek Kleyff regularnie koncertuje w kilku składach osobowych. Śpiewa zarówno piosenki z okresu Salonu Niezależnych jak i Orkiestry Na Zdrowie, dzięki czemu te dwie części jego muzycznego życiorysu komponują się w jedną całość. Po twórczość Jacka sięgają też inni artyści: Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz, Kuba Sienkiewicz czy zespół Akurat, a fragmenty jego przenikliwych i lapidarnych tekstów na stałe trafiły do języka potocznego.

Na scenie towarzyszyć będzie Jackowi Kleyffowi Nastazja Niakrasava – wokalistka, urodzona w Kazachstanie w rodzinie białorusko-rosyjskich przesiedleńców. Była uczestniczką wielu międzynarodowych festiwali, laureatką prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix oraz Nagrody im. Czesława Niemena 12. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja 2009. Nastazja jest wokalistką i badaczką kultur ludowych. Od dłuższego czasu zajmuje się muzyką białoruskiego Polesia, a w ciągu ostatnich dwóch lat prowadzi także badania w zakresie kultury muzycznej Nadniemnia.

W swojej praktyce muzycznej odwołuje się do tradycyjnych manier wykonawczych, które stanowią znak rozpoznawczy projektów, w które wokalistka się angażuje. W ramach zespołu Kviecień rekonstruuje ludowe pieśni i tańce białoruskie. Od 2016 roku występuje z Jackiem Kleyffem i Orkiestrą Na Zdrowie, z którymi nie tylko śpiewa, ale także gra na akordeonie i cymbałach.

Koncert Jacka Kleyffa odbędzie się 6 kwietnia 2017 roku, o godzinie 19.00 w klubie Meskalina w Poznaniu.

Bilety w cenie 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu koncertu, dostępne w kasie klubu oraz na www.meskalina.com/jacek-kleyff.

Więcej o muzyku znajdziecie na www.facebook.com/kleyffjacek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here