Hans Zimmer i Radiohead we wspólnej kompozycji do serialu “Błękitna Planeta”

0

Jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej, Hans Zimmer i równie słynny zespół Radiohead nagrali utwór do drugiej części dokumentalnego serialu “Błękitna planeta”.

Pierwsza część “Błękitnej planety” była najdroższym dokumentem w historii BBC – jej nagranie kosztowało stację aż 7 milionów funtów. Ponad 700 godzin materiału filmowego nakręcono w niesamowitych i egzotycznych miejscach – wokół wybrzeży wysp Galapagos, południowej Afryki, Brazylii, Queenslandu w Australii, Alaski, Antarktydy, wyspy Vancouver, archipelagu Bahamów, Florydy i Meksyku.

Po ponad 15 latach dokument doczekał się nie byle jakiej kontynuacji – “Blue Planet II“. I właśnie na potrzeby tego projektu powstała kompozycja “(ocean) bloom“, oparta na piosence “Bloom” Radiohead. W nowym nagraniu Thom Yorke odpowiada za wokale, Russell Emanuel z Bleeding Fingers Music za produkcję, a Hans Zimmer za orkiestracje.

Thom Yorke o współpracy z Zimmerem mówi – Hans to genialny kompozytor, który bez wysiłku lawiruje między wieloma muzycznymi gatunkami. Współpraca z tak utalentowanym człowiekiem nim była niezwykle wyzwalającym doświadczeniem. Mogliśmy usłyszeć, jak połączył dźwięki “Błękitnej planety” i “Bloom”. 

Audycji z udziałem muzyków posłuchacie na www.bbc.co.uk/programmes/b095g5mw – kompozycja rozpoczyna się w 51:22 minucie nagrania.

Radiohead to jeden z najciekawszych współcześnie grających zespołów. Grupa istnieje od 31 lat, jej skład od początku pozostaje bez zmian: Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O’Brien, Philip Selway i Thom Yorke. Od samego początku znani są ze swojego kreatywnego podejścia do muzyki – tworzyli trendy, zanim zdążyły stać się powszechne na świecie. Zespół słynie również z otwartości wyrażania poglądów – zarówno politycznych, proekologicznych i ogólnoświatowych.
Więcej o zespole znajdziecie na www.facebook.com/radiohead.

Hans Zimmer zaczynał jako twórca jingli reklamowych, a aktualnie jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozchwytywanych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Jego kompozycje są tak charakterystyczne, że często już po kilku taktach wiadomo, czyjego są autorstwa. Stworzył muzykę do wielu hitów błękitnego ekranu – “Gladiator”, “Król Lew”, “Incepcja”, “Piraci z Karaibów” i wiele innych.
Więcej o muzyku znajdziecie na www.facebook.com/hanszimmer.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here