Eight Hands Quartet jeszcze w tym tygodniu w Warszawie

0

Koncert na cztery fortepiany – przyznajcie, brzmi ekscytująco, prawda? I właśnie nietuzinkowe aranżacje na cztery fortepiany usłyszycie już w najbliższą niedzielę. Zanim jednak wybierzecie się na koncert, przeczytajcie koniecznie wywiad z wykonawcami, zespołem Eight Hands Quartet.

Eight Hands Quartet to międzynarodowy zespół składający się z czterech młodych pianistów. Mówią, ze spotkali się w celu wymiany swoich doświadczeń, dzielenia się radością ze wspólnego muzykowania oraz by tworzyć i wykonywać piękną muzykę fortepianową.
Ich pasja i miłość do fortepianu odzwierciedla się w niecodziennych aranżacjach zarówno muzyki poważnej, rozrywkowej, jak i filmowej. W tym wyjątkowym wydaniu i bogactwie harmonicznym utwory nabierają zupełnie nowego wymiaru, budzą ciekawość i dostarczają sporej dawki muzycznych doznań.

Grupa występuje w składzie:
Vlasta Traczyk
Eugenia Kwon – Kominek
Aruto Matsumoto
Adam Leczycki

Zespół wystąpi 17 listopada o godzinie 17 w warszawskim klubie Akwarium.

Bilety w cenie 40 zł do kupienia na https://www.eventim.pl/. Szczegółowe informacje o koncercie znajdziecie na https://www.facebook.com/events/1450545885093162/.

Zainspirowani twórczością Eight Hands Quartet, postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś o zespole. Przygotowaliśmy dla Was wywiad, z którego dowiecie się m.in. o ich planach na przyszłość, inspiracjach i wielu innych tematach.

Uptone: Skąd tak oryginalny i nietypowy pomysł na stworzenie zespołu 4 pianistów?

8HQ: Taki szalony pomysł mógł przyjść tylko do głowy osoby niestandardowo myślącej, kreatywnej i bardzo pomysłowej. I jest nią wybitny pianista, twórca Filharmonii Dowcipu maestro Waldemar Malicki. Na początku wydawało się to czymś bardzo szalonym i wręcz niewykonalnym. Gdzie znaleźć 4 instrumenty? Gdzie ćwiczyć? Gdzie znaleźć nuty na cztery fortepiany? Czy to w ogóle ma sens? Ale chcieliśmy spróbować, zrobić taki eksperyment muzyczny.

Uptone: Pochodzicie z rożnych zakątków świata, skąd się znacie ?

8HQ: Znamy się z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, trójka z nas to absolwenci tej uczelni. Adam zaś skończył studia muzyczne w Gdańsku, poznaliśmy go dzięki naszej wspólnej koleżance pianistce Kasi Mróz. Bardzo się polubiliśmy i postanowiliśmy podjąć wspólnie podjąć się tego wyzwania, ruszyć z martwego punktu i działać, a nuż się uda stworzyć coś ciekawego.
To, że każdy z nas pochodzi z innego kraju to duży atut. Vlasta ma pochodzenie rosyjskie, Eugenia koreańskie, Aruto japońskie, Adam polskie. Czasami „przemycamy” do naszych aranżacji oryginalne „klimaty muzyczne” z krajów, z których pochodzimy, np. japońskie elementy folklorystyczne, inspiracje z rosyjskich pieśni ludowych czy posługiwanie się skalami ludowymi z Korei, co powoduje, że nasza muzyka jest bardzo urozmaicona.

Uptone: Premierowy koncert wykonaliście w Filharmonii Narodowej z okazji 200-nej rocznicy urodzin S. Moniuszki, jaki repertuar przedstawiliście słuchaczom? Moniuszko skomponował niewiele dzieł na fortepian, a już na pewno nic na 4 fortepiany…

8HQ: Niestety to prawda, nie pozostało nam zatem nic innego, jak tylko stworzyć własne aranżacje i wariacje na wybrane przez nas utwory Stanisława Moniuszki. Kilka z nich tylko zaaranżowaliśmy na 4 fortepiany, a niektóre potraktowaliśmy z dużą fantazja i stworzyliśmy tak naprawdę nowe kompozycje w oparciu o jakiś znany temat z twórczości Moniuszki. Największy wkład w te aranżacje miał Aruto, który również skończył studia kompozytorskie i na co dzień zawodowo zajmuje się aranżowaniem i komponowaniem.

Uptone: A jaki repertuar wykonujecie teraz?

8HQ: Mamy w repertuarze autorskie aranżacje znanych utworów z muzyki klasycznej i filmowej. Te utwory są dla nas zazwyczaj punktem wyjścia, dokładamy do nich bardzo wiele naszych własnych pomysłów, czasami wręcz komponujemy je „na nowo”. Oczywiście stale poszerzamy repertuar, obecnie pracujemy nad naszymi własnymi kompozycjami, chcemy stale tworzyć coś nowego. Lubimy łączyć elementy muzyki rozrywkowej z klasyczną, po prostu chcemy bawić się muzyką.

Uptone: Na co trzeba uważać i zwracać uwagę przy robieniu aranżacji na 4 fortepiany?

8HQ: Po pierwsze chcemy wykorzystać potęgę brzmienia czterech wielkich instrumentów, wszystkie ich rejestry, a w przyszłości zamierzamy również pobawić się w preparacje fortepianów. Nasze partytury rozpisane są w sposób bardzo dokładny i przemyślany. Gdyby każdy z nas improwizował jednocześnie, wyszedłby jeden wielki bałagan. Staramy się, by utwory były jednocześnie popisowe ale i klarowne, żeby melodia nigdy nie gubiła się w lawinie pasaży pozostałych fortepianów.

Uptone: Gdzie będzie można Was posłuchać w najbliższym czasie?

8HQ: Zapraszamy na nasze najbliższe koncerty: 17 listopada zagramy w warszawskim klubie „Akwarium” a 13 grudnia w teatrze „Druga Strefa”. Niebawem planujemy również zagrać koncert na historycznych i bardzo eleganckich fortepianach w Pracowni Andrzeja Włodarczyka. Zapraszamy na śledzenie naszej strony eighthandsquartet.pl oraz fanpage gdzie na bieżąco będziemy informować o naszych występach.

Uptone: Dziękujemy serdecznie za poświęcony czas i życzymy Wam jak najwięcej inspiracji i zawsze pełnej sali!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here