Bohren & der Club of Gore w Warszawie

0

Nie ma nic piękniejszego, niż mięsisty kawałek… mrocznego jazzu. Piękne melodie, niesamowity feeling delikatnie okraszony groźną i wywołującą ciarki nutą – to właśnie muzyka Bohren & der Club of Gore. Zespół już w marcu wystąpi na scenie warszawskiego klubu Hybrydy.

Bohren & der Club of Gore przez przeszło ćwierć wieku skrupulatnie wypracowywali sobie status jednej z najbardziej oryginalnych i konsekwentnych grup europejskiej sceny. Choć członkowie zespołu wywodzą się ze sceny hardcore’owej i metalowej, swą oryginalną formułę ekspresji znaleźli na przecięciu wolnego, klimatycznego jazzu i mrocznego ambientu. To muzyka nocy, tocząca się w powolnym, ospałym rytmie, wybrzmiewająca dźwiękami saksofonu, melancholijnymi melodiami i niepokojącym basem.

Tytuły ich klasycznych płyt: “Midnight Radio”, “Sunset Mission”, “Black Earth” czy “Piano Nights” jednoznacznie wskazują, na jaki rodzaj przygody powinniście być gotowi. Swego czasu serwis Pitchforkmedia nazwał ich “najdelikatniejszym zespołem blackmetalowym na ziemi” i choć od długiego czasu grupa radzi sobie bez gitar, skojarzenia z mrokami grobowej krypty i morderczymi opowieściami (“gore”) nie są zupełnie bezzasadne.

Zespół aktualnie występuje w trzyosobowym składzie: Morten Gass, Robin Rodenberg i Christoph Clöser. W tej konstelacji muzycy potrafią wykreować jednak dźwięki niezwykle sugestywne, niczym z noir kryminału czy ciemnej beatnikowskiej opowieści. Każda płyta, każdy koncert Bohren & der Club of Gore to pretekst do wspaniałych gier wyobraźni – jazzujące nokturny pozwalają nam poczuć się jak w zadymionym nowojorskim lokalu niczym z filmu Jima Jarmuscha, by chwilę później wrzucić nas w oniryczny, surrealistyczny, niemal “twinpeaksowy” świat. Za oceanem ich ostatnie krążki wydawała wytwórnia Ipecac Mike’a Pattona, otwarta na twórczość artystów niepospolitych, outsiderów, twórców oryginalnych i niekoniunkturalnych z różnych zakątków muzycznego uniwersum.

Romantyzm knajpianego jazzu, retro szyk podupadłych kin, cieniste alejki i parkingi wielkich miast, zmysłowość i tajemnica dzielnic “czerwonych latarni” – dźwięki zespołu ewokują świat, który zanika i objawia nam się jedynie w odświętnych iluminacjach za sprawą talentu artystów, pisarzy, muzyków. Bohren & der Club of Gore to grupa wyjątkowa o czym przekonali się choćby widzowie OFF Festivalu w 2013 roku. Wcześniej grali też, entuzjastycznie przyjmowani, w Poznaniu i we Wrocławiu.

Koncert Bohren & der Club of Gore odbędzie się 21 marca 2018 o godzinie 20:00 w klubie Hybrydy w Warszawie.

Bilety w puli I w cenie 59 zł dostępne w salonach EMPiK oraz na www.eventim.pl i www.biletomat.pl.

Więcej o zespole i wydarzeniu na www.facebook.com/bohrenofficialwww.facebook.com/events/176846942920447

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here