Słuchawki – kryteria wyboru

0

Czy to tekst dla audiofilów? NIE! Czy to tekst dla zwykłych zjadaczy chleba? Absolutnie TAK! Zobacz jak my wybieramy słuchawki i jakimi kryteriami się kierujemy.

Dobre słuchawki to takie, które spełniają nasze oczekiwania. Niby proste, a tak naprawdę szalenie trudne. Każdy z nas ma za sobą historię związaną z poszukiwaniami sprzętu idealnego. Idealnego z punktu widzenia zasobności naszego portfela, ale i jakości sprzętu i kryteriów jakie sobie wyśnimy.

Jakie zatem powinny być słuchawki?

Zakup słuchawek to istna orka na ugorze. Masa sklepów, marketów z elektroniką i tysiące wątków w internecie, skutecznie utrudniają nam zakupy. Każdy wie najlepiej jakie słuchawki powinniśmy mieć. Niestety ten “każdy” to nie my.
Zwracamy uwagę na kilka głównych parametrów:

  • konstrukcja – ergonomia
  • wygoda użytkowania
  • parametry techniczne
  • cena – jedno z najistotniejszych kryteriów wyboru

Konstrukcja – ergonomia

Konstrukcja to nic innego jak wybór pomiędzy głównymi standardami. Musimy wybrać czy chcemy zakupić słuchawki z segmentu słuchawek zamkniętych, otwartych czy może półzamkniętych? To tak naprawdę kluczowe zadanie przed kupującym. Zastanówmy się zatem, jakich słuchawek potrzebujemy. Czy będziemy je użytkować tylko w swoim mieszkaniu, czy może będą nam towarzyszyć również w drodze na uczelnię czy do pracy, a tym samym będziemy chcieli wytłumić otaczający nas głośny świat?

Co tak naprawdę kryje się pod enigmatycznym słowem “ergonomia”? To nic innego jak dostosowanie urządzenia do warunków psychofizycznych – w przypadku sprzętu takiego jak słuchawki, mówimy raczej o warunkach tylko fizycznych, czyli wielkość słuchawek, ich ciężar i ogólne wrażenia z pierwszego kontaktu fizycznego.

Zatem gdy znajdziemy słuchawki, które nam się po prostu podobają, sprawdźmy czy ich ergonomia nam odpowiada.

Wygoda użytkowania

Cóż tu pisać. Słuchawki mają być wygodne. Nie mogą uciskać nam czaszki, gdyż długotrwałe słuchanie muzyki w zbyt ciasnych słuchawkach powodować będzie napięciowy ból głowy, podobny do migrenowego. Uwierzcie na słowo, że ten ból nie jest zwykłym bólem, który załatwimy krótką kimą pomiędzy pracą. Napięciowy ból powoduje często zawroty głowy, nudności i uporczywe falujące bóle, których uśmierzenie niełatwo załatwić z pomocą tabletki.
Wygoda to komfort. Wydając na słuchawki choćby przysłowiową jedną złotówkę, nie dajmy się ponieść emocjom i nie wybierajmy tylko pod kątem estetyki i tzw. designu.
Wygoda i jeszcze raz wygoda!

Parametry techniczne

uptone.pl to portal sprzętowy. U nas znajdziesz sporo cyferek (mimo, że próbujemy tego za wszelką cenę uniknąć). Nie jeden raz spotkasz się z miarami typu ilość tego, czy tamtego. Moc wyrażana w Wattach czy ciśnienie w Decybelach. Spotkasz się również z parametrami typu pasmo przenoszenia czy poziom zniekształcenia harmonicznego.

Nie jestem w stanie w prosty sposób wyjaśnić Wam pojęcia pasma przenoszenia, ale wyślę Was pod adres wikipedia.pl abyście spróbowali to sobie przyswoić. Powodzenia!
W każdym razie, czym szersze pasmo przenoszenia, tym lepiej.

Co do zniekształceń harmonicznych sprawa jest dużo prostsza.
Ja tę właściwość sprawdzam na utworach, które znam najlepiej. Robiąc testy słuchawek włączam utwór X, który było mi dane słyszeć na najwyższej jakości sprzęcie i porównuję tamte doznania z tymi na testowanych słuchawkach. Jeśli zatem głos Eve Cassidey brzmi zupełnie inaczej, niż na słuchawkach z wysokiej półki, wiem, że poziom ten jest niestety dość wysoki, co dyskwalifikuje konkretny model.
Oczywiście parametr ten da się wyliczyć ze wzorów matematycznych, ale nie oszukujmy się, byłby to bardzo duży przerost formy nad treścią.
Pamiętajcie, testujcie słuchawki ZAWSZE NA NAJLEPIEJ ZNANYCH ŚCIEŻKACH. To klucz do, w miarę możliwości, obiektywnej oceny sprzętu.

Cena

No właśnie… Dla wielu z nas kryterium cenowe stanie się najistotniejszym w wyborze słuchawek do codziennego użytku.
Gdy planuję zakup słuchawek, z założenia chcę wydać jak NAJWIĘCEJ. Tak, właśnie! Najwięcej, a nie najmniej! Dlaczego?

Produkcja sprzętu to bardzo długi proces, nad którym pracuje ogromny sztab ludzi. Nawet jeśli na swojej drodze znajdziecie słuchawki chińskie w cenie 50 PLN, musicie wiedzieć, że koszt ich wyprodukowania wcale nie był tak tani jak się wydaje.
Nad pomysłem wyprodukowania słuchawek pracowało pewnie kilkanaście bądź nawet kilkaset osób. To one planowały, szkicowały i projektowały dla Was sprzęt.
Każdy producent chciał wykonać je najlepiej jak potrafił. Zwracał uwagę na parametry, na konstrukcję i oczywiście szacował zysk z wyprodukowanych przez siebie słuchawek.
Bardzo często ponosił gigantyczne koszty z zakupem innych technologii, takich jak wzmacniacze, membrany, a na prasach tłoczących kształty kończąc.
Ten producent, który wycenił swoje słuchawki na najwyższą kwotę, najczęściej również najwięcej w projekt zainwestował.
Dodatkowymi kosztami takiego producenta były chociażby wyspecjalizowane testy akustyczne minimalizujące ryzyko uszkodzeń słuchu. Testy wydajności, testy akustyczne pod kątem jakości brzmienia, aż wreszcie testy końcowe na wybranej grupie potencjalnych odbiorców. Wszytko to generuje koszty, o których wielu z nas nie ma pojęcia.

Większość osób, które zapytamy skąd tak wysokie ceny sprzętu odpowie, że pewnie producent zdziera na nas jak cholera. Dokładając do tego marże dystrybutora robi się gigantyczna kwota.
Zmartwię Was, gdyż nie jest to prawdą.
I tak, firma Apple Inc. jest uznawana za jedną z tych, których marża jest najwyższa. I rzeczywiście tak jest, gdyż produkty marki obarczone są średnio od 35 do 40% marży producenckiej.
Jednak inne firmy nakładają marżę dużo niższą na poziomie zbliżonym do 20-25%, w tym i producenci słuchawek.
Dodatkowym kosztem są zarobki dystrybutora na poziomie około 5-10%. Handlarz zarabia w tym ciągu najmniej, gdyż średnio od 1-5%.
Zatem gdzie te ceny? Skąd nagle bierze się kwota kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych?
Odpowiedź widnieje powyżej! TECHNOLOGIA i KOSZTY OKOŁOPRODUKCYJNE!

Czy płacimy za markę? Oczywiście! Ale to też ma swoje plusy. Cały pakiet zabezpieczeń gwarancyjnych, serwis i sieć dystrybucyjna, a także serwisowa pochłania kolejne koszty. Wszystko to musi zwrócić się producentowi by ten mógł dla nas nadal budować wspaniałe produkty.

Wnioski

Zatem jakie słuchawki kupić – TANIE? czy DROGIE?
Gdybym miał dzisiaj kupić słuchawki, zapewne spojrzałbym głęboko w portfel i na konto bankowe. Radzę Wam zrobić to samo. A później…?
Poczekajcie do ostatnich dni przed wypłatą. Zobaczcie ile zostanie Wam gotówki, na ile możecie sobie pozwolić i taką właśnie kwotę wygospodarujcie na sprzęt.
Nie kupujcie “gówna” tylko dlatego, że ma znaczek promocji. Kupcie taki sprzęt na jaki Was stać. Parametry techniczne traktujcie raczej jako podpowiedź, a nie rzeczywiste kryterium.
Starajcie się poznać słuchawki naocznie. Dotknijcie ich, przymierzcie je. Pomacajcie każdy ich element. Weźcie ze sobą swoje ulubione nagranie i posłuchajcie. Starajcie się wychwycić wszystkie nieładne dźwięki!

Muzyka ma się podobać, ma porywać, a słuchawki mają być jedynie pośrednikiem pomiędzy muzyką właśnie, a Waszymi emocjami.

Powodzenia w zakupach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj