Zapewne wielu z was nie pamięta jak to było, gdy na rynku kupowaliśmy czyste kasety magnetofonowe?

Czekaliśmy w domach z włączonym radiem i polowaliśmy na piosenki niedostępne zwykłemu szarakowi. Teraz te czasy powracają w świetle chwały.

Mogłoby się wydawać, że postęp technologiczny jakimi były płyty CD, nośniki danych typu flash USB, uzdrowiły w późnych latach 80′ sytuację rynku muzycznego i jakości słuchanej przez społeczeństwa muzyki.
Faktycznie, zmęczeni wadami taśm magnetofonowych, ludzie pragnęli czystego dźwięku, a w późniejszym czasie posiadania mnóstwa muzyki w małym opakowaniu wielkości pudełka zapałek.

Wszyscy, którzy mieli przyjemność posiadania magnetofonu, doskonale pamiętają połączenie dwóch przedmiotów: ołówka i kasety właśnie.
Gdy teraz pokażemy taki zestaw młodemu człowiekowi, raczej nie zrozumie o co nam chodzi. Wyjaśnienie jest oczywiście banalne…

  • Powód nr 1: Gdy magnetofon wciągał taśmę, trzeba było później ją jakoś nakręcić z powrotem w opakowanie kasety.
  • Powód nr 2: Przewijanie kasety w ramach oszczędność baterii 🙂

Tasma_uptone

Kolejną, a tak naprawdę pierwszą bolączką było samo wciągnięcie taśmy przez magnetofon.
I pal licho, jak kasetę wkładało się tzw. szczotką do góry. Problem się zaczynał, gdy magnetofony ewoluowały i wkładano je poniekąd “głową w dół”.
Wtedy to były kombinacje alpejskie i siłowe próby rozwiązania problemu, kończące się bardzo często utratą nagranego materiału poprzez całkowite zniszczenie taśmy wkręconej w mechanizm magnetofonu.

Tak czy inaczej, sprzęt ten – wątpliwej, przyznacie, jakości – powraca do łask. Coraz częściej słyszymy o statystykach informujących o wzroście sprzedaży tych archaicznych nośników, zwłaszcza za oceanem. Słyszymy opinie świadczące o niskich kosztach produkcji tego nośnika itp. W naszej opinii elementem dominującym jest tutaj moda ale możemy się mylić.
Wszystko więc wskazuje na to, że podobnie jak winyle wracające do łask, tak taśmy magnetofonowe powrócą z wielką pompą na rynek muzyczny.
Ciekaw tylko jestem w jakiej formie utrzymane zostanie prawo zabraniające kopiowania i udostępniania utworów…?

walkman_sony_uptone
Walkman i ładowanie taśmy “głową w dół” – ołówkowy koszmar 😀

Czekam zatem na marketowe promocje zestawów “Kaseta + ołówek gratis”.
Zapewne nie zabraknie koneserów legendarnych kaset. Jednego nie można odebrać Philips’owi, tworząc taśmę magnetofonową, stworzyli tym samym kawał fajnego świata, w którym kaseta odbiła mocną pieczęć na życiu milionów ludzi na całym świecie.

Pamiętajcie żeby nie wyrzucać waszych walkmanów! Mogą się jeszcze przydać 😉
Ja już nie mogę się doczekać, jak będę wkładał kasetę do samochodowego magnetofonu! 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj