Kompaktowe soundbary z fantastycznym dźwiękiem – Yamaha SR-B20A i SR-C20A

0

Yamaha wprowadza do sprzedaży dwa nowe soundbary. Modele SR-B20A i SR-C20A mają wyróżniać się kompaktową konstrukcją, głębokim i przestrzennym brzmieniem z możliwością dopasowania trybu dźwiękowego oraz funkcją Clear Voice.

Soundbary Yamahy już od wielu lat urzekają swoich użytkowników realizmem podczas odtwarzania przestrzennego dźwięku, jakiego nie są w stanie zapewnić głośniki telewizorów. Najnowsze konstrukcje – SR-B20A i SR-C20A – kontynuują ten trend, a przy tym, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, idealnie wpisują się w wystrój domowych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje drugi z modeli, SR-C20A, który przy szerokości wynoszącej zaledwie 60 cm z łatwością mieści się na biurku tuż przed ekranem komputera stacjonarnego.

Yamaha SR-B20A

Większy z soundbarów, mierzący równe 90 cm Yamaha SR-B20A, łączy w sobie bardzo dobrą jakość dźwięku przestrzennego z funkcjonalnością i atrakcyjną ceną. Zastosowana technologia DTS Virtual: X tworzy wirtualny dźwięk przestrzenny 3D, który oprócz kierunków przód/tył i lewo/prawo odtwarza również kierunek wysokości. To w znaczący sposób zwiększa wrażenie zanurzenia w dźwięku, który otacza widza ze wszystkich stron, także od góry. W efekcie z łatwością można usłyszeć cichy szum deszczu pojawiającego się w filmie lub programie telewizyjnym, a nawet ryk helikoptera przelatującego tuż nad głową.

Fantastyczne efekty brzmieniowe to w dużej mierze zasługa zastosowanej techniki głośnikowej. SR-B20A wyposażony jest w dwa subwoofery (75 mm) współpracujące z dwoma portami bas-refleks, parę przetworników niskotonowych (55 mm) oraz dwa głośniki wysokotonowe (25 mm). Cały układ pozwala uzyskać wysokiej jakości, dobrze zbalansowany i przestrzenny dźwięk w całym obsługiwanym zakresie – od niskich do wysokich tonów.

Wykorzystując swoje bogate doświadczenie w tworzeniu wysokiej klasy cyfrowych projektorów dźwięku i soundbarów, Yamaha wzbogaciła SR-B20A o cztery tryby dźwiękowe. Wybierając jeden z trybów – Stereo, Standard, Film, Gra – użytkownik może z łatwością dopasować charakterystykę brzmienia do oglądanej treści, aby uzyskać optymalną jakość dźwięku. Tryb Stereo dopasowany jest do odtwarzania muzyki, Standard do większości programów telewizyjnych, Film idealnie sprawdza się podczas projekcji filmowych, zwiększając wrażenie przestrzenności dźwięku, natomiast Gra w trakcie rozgrywek, ułatwiając precyzyjną i wyraźną lokalizację źródeł dźwięku.

Yamaha SR-B20A

W codziennym użytkowaniu swoje zalety ujawnia także funkcja Clear Voice, która została opracowana po to, aby rozwiązać problem użytkowników z usłyszeniem m.in. dialogów i narracji. Układ Yamaha Clear Voice automatycznie uwypukla ludzki głos na tle innych dźwięków. Dzięki temu wszędzie tam, gdzie często wykorzystywane jest tło muzyczne i/lub efekty dźwiękowe, np. filmach, programach telewizyjnych, piosenkach, ludzki głos staje się wyraźnie czystszy i łatwiejszy do wychwycenia.

Pilot sterujący Yamaha SR-B20A

Idealnym dopełnieniem bardzo dobrej jakości dźwięku i funkcjonalności SR-B20A jest łatwość użytkowania oraz atrakcyjna forma samego urządzenia. Obsługę soundbaru ułatwia nowo opracowana aplikacja Sound Bar Remote. Za jej pomocą można m.in. zarządzać prezentowanymi treściami, aktywować tryby dźwiękowe oraz funkcje Clear Voice i rozszerzenia basu, a także wydawać proste komendy włącz/wyłącz – wszystko w intuicyjny sposób wprost z poziomu smartfona lub tabletu. Z kolei od strony wizualnej SR-B20A perfekcyjnie współgra z wzornictwem nowoczesnych telewizorów. Montaż urządzenia ułatwiają specjalne otwory, pozwalające zawiesić soundbar na ścianie.

Yamaha SR-C20A

Mniejszy z dwóch nowych soundbarów, Yamaha SR-C20A, zachowuje wiele atutów swojego większego brata, w tym obsługę za pomocą aplikacji Sound Bar Remote, a przy tym zachwyca niezwykle kompaktową obudową. Dzięki smukłej konstrukcji o wymiarach 60 × 6,4 × 9,4 cm (S × W × G) model ten można ustawić nie tylko przed telewizorem, lecz także z łatwością umieścić przed ekranem komputera, wypełniając przestrzeń angażującym dźwiękiem docierającym ze wszystkich stron.

U podstaw angażującego brzmienia, jakie zapewnia SR-C20A, leży technologia Virtual Surround. To właśnie ona tworzy wirtualne pole dźwiękowe, które odwzorowuje efekty dźwiękowe docierające z lewej i prawej strony, z tyłu oraz z przodu. Pozwala to cieszyć się bogatym, kinowym brzmieniem bez konieczności wychodzenia z domu.

Ogromny udział w dostarczaniu bardzo dobrej jakości dźwięku mają też przetworniki. Mimo stosunkowo niedużych rozmiarów urządzenia, projektanci wyposażyli je we wbudowany subwoofer (75 mm), dwa przetworniki szerokopasmowe (46 mm) oraz dwa bierne radiatory. W połączeniu z funkcją rozszerzenia basu, wzmacniającego każdy sygnał niskotonowy, Yamaha SR-C20A zapewnia bogaty i mocny dźwięk.

Podobnie jak SR-B20A, mniejszy z soundbarów wzbogacony został o funkcję Clear Voice, która uwydatnia ludzki głos na tle dźwięków efektów specjalnych lub tła muzycznego, a także o cztery tryby dźwiękowe. Na szczególną uwagę zasługuje tryb Gra, który nie tylko uwydatnia lokalizację poszczególnych źródeł dźwięku, lecz także zapewnia wyraźne działanie dźwięku przestrzennego nawet przy niskim poziomie głośności.

Soundbary Yamaha SR-B20A i SR-C20A zadebiutują na polskim rynku na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br. Oba modele będą dostępne w jednej z dwóch wersji kolorystycznych: białej i czarnej.

Więcej szczegółów
Producent: https://europe.yamaha.com/
Dystrybutor: https://audioklan.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here