Hi-Res Audio? O co w tym chodzi?

2

Nawiązując do naszych audiofilsko-muzycznych rozważań i obszernego artykułu, który publikowaliśmy jakiś czas temu na łamach naszego portalu (zobacz TUTAJ) wyjaśniamy jedną z kluczowych spraw, a mianowicie pojęcie Hi-Res Audio.

Dźwięk cyfrowych plików Hi-Res Audio to wedle definicji bezstratny dźwięk, który jest zdolny do przekazu pełnego zakresu dźwięku z nagrań, które zostały nagrane w lepszej jakości niż płyty CD i jest z pewnością lepszy niż dźwięk jakości CD choćby z punktu widzenia parametrów (tam gdzie kończy się CD zaczyna się dopiero Hi-Res). Przynajmniej w teorii.

Formatów i poziomów jakości Hi-Res jest sporo m.in. FLAC, ALAC oraz oferujące najwyższe parametry – pliki w formacie DSD. Pliki Hi-Res są również wyższej jakości niż te, które obecnie są realizowane za pośrednictwem usługi przesyłania strumieniowego np. Spotify, chociaż pojawiają się już wyspecjalizowane serwisy oferujące również pliki audio Hi-Res (tu również jest kilka różnych formatów i poziomów jakości plików).

Do odtwarzania tego typu materiału zaprojektowano oczywiście odpowiednie urządzenia – słuchawki, przetworniki, odtwarzacze, głośniki czy wzmacniacze. Nie wszystkie urządzenia mogą poradzić sobie z takimi danymi audio. W “normalnych” słuchawkach i głośnikach, które są urządzeniami analogowymi, jest tendencja do określenia charakterystyki częstotliwościowej wystarczająco dobrej, aby można było zauważyć różnicę. Przynajmniej teoretycznie.

Zatem wybór czy skusić się na Hi-Res pozostaje oczywiście po stronie konsumenta, chociaż obecnie jeśli chodzi o urządzenia to logo Hi-Res pojawia się na coraz większej ilości urządzeń i niebawem zapewne stanie się już standardem.

Dziękujemy firmie Pioneer Polska, która przyczyniła się do powstania tej krótkiej ale konkretnej informacji.

end

2 KOMENTARZE

  1. Αѕ I ᴡeb site possessor I believe the c᧐ntent matеrial here is rattling excellent
    , appreciate іt for your efforts. You shouⅼd keep it up forever!

    Best of luck.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here