Hi-Res Audio? O co w tym chodzi?

0

Nawiązując do naszych audiofilsko-muzycznych rozważań i obszernego artykułu, który publikowaliśmy jakiś czas temu na łamach naszego portalu (zobacz TUTAJ) wyjaśniamy jedną z kluczowych spraw, a mianowicie pojęcie Hi-Res Audio.

Dźwięk cyfrowych plików Hi-Res Audio to wedle definicji bezstratny dźwięk, który jest zdolny do przekazu pełnego zakresu dźwięku z nagrań, które zostały nagrane w lepszej jakości niż płyty CD i jest z pewnością lepszy niż dźwięk jakości CD choćby z punktu widzenia parametrów (tam gdzie kończy się CD zaczyna się dopiero Hi-Res). Przynajmniej w teorii.

Formatów i poziomów jakości Hi-Res jest sporo m.in. FLAC, ALAC oraz oferujące najwyższe parametry – pliki w formacie DSD. Pliki Hi-Res są również wyższej jakości niż te, które obecnie są realizowane za pośrednictwem usługi przesyłania strumieniowego np. Spotify, chociaż pojawiają się już wyspecjalizowane serwisy oferujące również pliki audio Hi-Res (tu również jest kilka różnych formatów i poziomów jakości plików).

Do odtwarzania tego typu materiału zaprojektowano oczywiście odpowiednie urządzenia – słuchawki, przetworniki, odtwarzacze, głośniki czy wzmacniacze. Nie wszystkie urządzenia mogą poradzić sobie z takimi danymi audio. W “normalnych” słuchawkach i głośnikach, które są urządzeniami analogowymi, jest tendencja do określenia charakterystyki częstotliwościowej wystarczająco dobrej, aby można było zauważyć różnicę. Przynajmniej teoretycznie.

Zatem wybór czy skusić się na Hi-Res pozostaje oczywiście po stronie konsumenta, chociaż obecnie jeśli chodzi o urządzenia to logo Hi-Res pojawia się na coraz większej ilości urządzeń i niebawem zapewne stanie się już standardem.

Dziękujemy firmie Pioneer Polska, która przyczyniła się do powstania tej krótkiej ale konkretnej informacji.

end

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here