Amplituner AV – jak wybrać ten najlepszy?

0

Ciągle szukasz idealnego brzmienia? Wydałeś przysłowiowe miliony monet na system nagłośnienia, który nie spełnia Twoich oczekiwań? W tym krótkim poradniku dowiesz się, czym się kierować podczas wyboru wymarzonego amplitunera AV.

Piątek – ukochany dzień tygodnia większości pracujących ludzi. Wygodna kanapa, ulubiony napój, długo oczekiwany film na 50 calowym ekranie… I nagle cały czar pryska, bo basy brumią, wysokie tony drą się niczym podstarzała sopranistka a przestrzenny dźwięk, zamiast docierać z każdego kąta, nieelegancko wali brzydkim brzmieniem prosto przed siebie.

Prawdziwi audiofile rozumieją, że aby stworzyć wydajny system audio oraz uzyskać kinowe doznania w zaciszu własnego domu, potrzeba wysokiej jakości amplitunera AV. Co jednak zawiera się w tej enigmatycznej “wysokiej jakości”? Zacznijmy od:

 1. Technologia dźwięku – ten punkt to przede wszystkim cztery podstawowe i niezwykle ważne systemy wejść – HDMI, optyczne, USB i gramofonowe Phono. Każde działa inaczej i nie ma sposobu, by określić, które jest lepsze, zapoznajcie się zatem z ich krótkimi opisami:
  Wejścia HDMI – jedno z najbardziej popularnych obecnie wejść. Amplituner AV musi obsługiwać każdy odtwarzacz multimedialny w systemie kina domowego, a standard HDMI zapewnia najlepszą możliwą jakość obrazu i dźwięku. Zanim jednak dokonasz zakupu, upewnij się, że Twój amplituner AV ma wystarczającą ilość wejść HDMI, aby obsługiwać każde urządzenie, z którego zamierzasz korzystać.
  Wejścia optyczne – wg niektórych źródeł, cechują się znacznie lepszą jakością przewodzenia dźwięku, niż najpopularniejsze HDMI, nie zawsze są jednak w stanie obsługiwać sygnał video. Według CNET ich wsparcie dla bardziej wyrafinowanych konfiguracji 7.1 kanałowych sprawia, że są one tak samo powszechne dzisiaj jak te, które pojawiły się w sprzedaży pierwszy raz ponad 30 lat temu.
  Wejście USB – kto nigdy nie korzystał z pendrive, niech pierwszy rzuci kamieniem. Chyba najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób przechowywania i odtwarzania plików audio w dowolnym miejscu. Wejście USB umieszczone z przodu amplitunera AVR pozwala odtwarzać niemal każdy format plików audio, od dwukanałowego do pełnego wielokanałowego dźwięku przestrzennego za pomocą funkcji upmixera AVR.
  Wejścia gramofonowe Phono – opcja ważna dla fanów czarnych, oldschoolowych krążków. Jeśli chcesz podłączyć gramofon do zestawu kina domowego, wejścia Phono są niezbędną funkcją.

 2. Technologia obrazu – ponieważ dobra jakość audio powinna iść w parze z dobrym obrazem!
  4K Ultra HD – nadal nowy, choć rosnący w popularność standard odtwarzania wideo najwyższej jakości. Zapewnia większą wyrazistość obrazu oraz większy kontrast niż w standardowej rozdzielczości 1080p HD. Nie dajmy się jednak zwariować, telewizor 4K dobrze mieć, ale można bez niego żyć i dokupić w tzw. “przyszłości”.
  Wejścia component wideo – Nic nie przebije standardu HDMI pod względem jakości obrazu, ale kable component oferują taką jakość, jaką zapewnia każdy inny format analogowy.
  Wejścia composite wideo – choć do pięt nie dorastają standardowi kabla component, wejścia composite są nadal istotne. Zwłaszcza jeśli chcesz używać starszych odtwarzaczy multimedialnych, które były przeznaczone do wykorzystania z telewizorami CRT.


 3. Liczba kanałów / Moc – im więcej tym lepiej, czyli ile głośników na raz obsłuży amplituner i ile przyjdzie Ci za to zapłacić?
  Obsługa dźwięku 5.1 kanałowego (lub więcej) – podstawa systemu surround. Liczba kanałów, które oferuje amplituner AV, odnosi się do liczby głośników, jakie może on obsługiwać, aby stworzyć wrażenie dźwięku przestrzennego surround. Podstawowe i akceptowalne zestawy kina domowego zaczynają konfigurację od systemu 5.1 – centralny, przedni lewy, przedni prawy, lewy surround, prawy kanał surround oraz subwoofer. Systemy 7.1 kanałowe rozdzielają kanały tylne i surround, aby zapewnić bardziej bujny i wciągający krajobraz dźwiękowy. Możesz nawet skorzystać z możliwości amplitunerów 9.1 lub 11.1 lub 13.1 kanałowych, aby dodać wysokość oraz głębię do odtwarzanego dźwięku.
  Tryb ekonomiczny – Nawet jeśli zarabiasz kokosy, w dobie walki o ekologię dobrze zadbać, żeby amplituner AV nie potrzebował do pracy gigawatów mocy. Inteligentny tryb ECO pomaga zmniejszyć zużycie energii podczas słuchania muzyki przy umiarkowanym poziomie głośności bez obniżania wydajności dźwięku. Jednak po zwiększeniu głośności tryb ECO powinien automatycznie, płynnie przestawić się na pełną moc, aby nie pominąć żadnego szczegółu muzycznego.


 4. Streaming – wchodząc do domu, nie chcesz od nowa włączać słuchanej przed chwilą w słuchawkach muzyki? Z pomocą przychodzi streaming, czyli bezprzewodowe odtwarzanie muzyki, a w tym połączenia:
  Bluetooth – nie możesz żyć bez Spotify czy YouTube? Obsługa sieci bezprzewodowej jest absolutnie niezbędna do odtwarzania muzyki ze smartfona lub tabletu. Istnieje kilka zewnętrznych urządzeń, które dodają obsługę Bluetooth, ale nie mogą pokonać amplitunera AV z wbudowanym modułem Bluetooth.
  Wi-Fi – Łączność Wi-Fi zapewnia dodatkowe opcje streamingu muzyki przez amplituner AV, np. streaming muzyki przez Apple AirPlay2.
  Mała reklama – w przypadku łączy bezprzewodowych, rewelacyjnie sprawdzają się urządzenia wyposażone w technologię HEOS. Dzięki bezpłatnej aplikacji o tej samej nazwie z łatwością można korzystać takich jak Spotify®, Amazon Music, Deezer, Tidal i innych, za pomocą bezpłatnej aplikacji HEOS. Dodatkowym atutem systemu jest też obsługa multi room, czyli możliwość odtwarzania muzyki w dowolnym pomieszczeniu za pomocą prostego kliknięcia.


 5. Prostota użytkowania – nikt nie lubi tracić czasu na czytanie instrukcji obsługi. Chcemy spojrzeć i od razu wiedzieć, co należy zrobić. A konfigurowanie amplitunera wcale nie musi przecież należeć do najprostszych, prawda?
  Asystent ustawień – idealne rozwiązanie dla osób, które lubią dobre brzmienie, ale nie lubią babrać się w częstotliwościach, decybelach i innych niepotrzebnych definicjach. Aby uzyskać jak najlepszy dźwięk, twój amplituner AV powinien oferować oprogramowanie kalibracyjne oraz wbudowany asystent ustawień, aby dostroić ustawienia pasujące do indywidualnej aranżacji kina domowego.
  Sterowanie głosowe – asystentów głosowych udostępnia już wielu producentów. Proste komendy, jak “shuffle”, “next”, “play”, “start Spotify” potrafią naprawdę ułatwić życie. Dzięki kompatybilności ze sterowaniem głosowym, np. Amazon Alexa* możesz używać poleceń głosowych do sterowania AVR oraz serwisami muzycznymi online. Pozwala to dostosować głośność, przejść do następnego utworu, przełączać wejścia dla różnych odtwarzaczy multimedialnych i wiele więcej.
  Narzędzia diagnostyczne – Narzędzia diagnostyczne mogą zaoszczędzić Ci wielu potencjalnych kłopotów, identyfikując problemy z połączeniem sieciowym i szybko je rozwiązując.

Czy to wszystko? Z całą pewnością można by wymieniać dalej, jednak my skupiliśmy się na tym, co najważniejsze i najbardziej podstawowe. Mamy nadzieję, że te informacje okażą się dla Ciebie przydatne!

Źródło: www.denon.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here