Szukacie taniego i funkcjonalnego rozwiązania na bezprzewodową transmisję dźwięku? Przetestowaliśmy dla Was ciekawą propozycję! ORTEGA ODWS-1 Digital Wireless System to niedrogi, porządny i praktyczny sprzęt, który pozwoli Wam pozbyć się kabli i ułatwi swobodne poruszanie się po scenie!

Ortega Guitars to stosunkowo młoda, niemiecka firma ( w tym roku obchodzi swoje 25-lecie istnienia), która swoją działalność rozpoczęła od produkcji gitar. Punktem wyjściowym dla niej było tworzenie instrumentów według klasycznych hiszpańskich gitar. Dzisiejsza produkcja opiera się na obserwacji, słuchaniu, graniu i wdrażaniu w życie potrzeb swoich klientów. Testowanym sprzętem nie będzie jednak gitara a bezprzewodowy system transmisji dźwięku ORTEGA ODWS-1 DIGITAL WIRELESS SYSTEM.

Kilka faktów…

Zawartość pudełka to jeden nadajnik w kolorze czarnym (transmitter), jeden odbiornik w kolorze pomarańczowym (receiver). Wartym podkreślenia jest fakt, że w zestawie otrzymamy także podwójny kabel ładowania USB dzięki czemu możemy jednocześnie ładować oba urządzenia. W pudełku znajduje się także instrukcja obsługi ale zestaw ODWS-1 jest tak intuicyjny w obsłudze, że praktycznie nie będzie Wam potrzebna.

Parametry techniczne prezentują się równie obiecująco zwłaszcza w stosunku do ceny, którą przyjdzie nam zapłacić za zestaw, czyli niecałe 500 PLN. Zasięg połączenia nadajnika i odbiornika to ok. 30 metrów, czyli kawał potężnej sceny 🙂 , latencja poniżej 5ms (praktycznie niezauważalna), pasmo przenoszenia: od 20Hz-20KHz gwarantuje nam pełne spektrum brzmieniowe. Zasięg dynamiczny: >103 dB. Częstotliwość operacyjna: 2.4G Hz. Zakres temperatury w której system działa bez zarzutu to od -10 stopni C do max. +50 stopni C.

Z technicznych spraw mamy tutaj jeszcze bardzo fajny patent oszczędzania baterii i wyciszania sygnału, mianowicie chodzi o “auto sleep/wake up mode”. Transmiter wchodzi na tryb „uśpiony” po 10 sekundach braku sygnału z nadajnika oszczędzając przy tym energię i blokując niechciane sygnały z instrumentu podczas gdy ten nie jest używany. Wraz z pierwszym dźwiękiem sprzęt “budzi się” i jest gotowy do pracy.

Budowa

Nadajnik oraz odbiornik wykonane są z solidnego plastiku. Różnią się jedynie kolorem oraz napisem: transmiter (czarny), receiver (pomarańczowy). Owalny kształt sprawia, że przyjemnie leży w dłoni i wygodnie się go obsługuje. Jack jest ruchomy, a jego kąt wychylenia to 180 stopni. Jest to dobre rozwiązanie, które pozwala na wpięcie systemu do różnego rodzaju wejść we wzmacniaczach, mikserach czy gitarach. Z lewej strony widnieją cztery diody oznaczone literami A, B, C, D. Diody te posiadają dwie funkcje. Z jednej strony informują nas o stanie baterii, z drugiej zaś wyświetlają aktualnie wybrany kanał transmisji. Dalej obok nich jest przełącznik ON/OFF służący do włączania oraz wyłączania sprzętu. Po tej samej stronie jest jeszcze przycisk CHANNEL, służący do przełączania kanałów transmisji sygnału. Z prawej strony jest umiejscowione wejście micro USB, gdzie wpinamy kabel ładujący.

Możliwości

Ortega ODWS-1 posiada funkcję cyfrowej, bezprzewodowej transmisji dźwięku na czterech oddzielnych pasmach transmisji. Są to kanały A, B, C oraz D. Funkcja ta daje nam kilka możliwości. Po pierwsze – możemy używać czterech zestawów na jednej scenie, gdzie każdy zestaw będzie działał na innym kanale i nie będzie to tworzyło żadnych problemów typu przerywanie sygnału, czy wejście sygnału jednego instrumentu na drugi. Po drugie – daje bardzo ciekawą opcję rozdzielenia sygnału z jednego nadajnika na więcej odbiorników.

Do testu dostałem dwa zestawy i przy nadawaniu jednym transmiterem na danym kanale mogłem odbierać sygnał na dwóch odbiornikach. Np. wpinam nadajnik ustawiony na kanał A do gitary, następnie pierwszy odbiornik ustawiony na kanał A wpinam do jednego wzmacniacza, a drugi odbiornik ustawiony także na kanale A wpinam do drugiego wzmacniacza. Sygnał w obu przypadkach jest dobry, choć słychać lekką stratę w mocy dźwięku przy użyciu dwóch odbiorników.

Stan naładowania baterii pokazują diody A, B, C, D. Gdy wszystkie świecą oznacza to stan 100%-75%, trzy zapalone to 75%-50%, dwie zapalone to 50%-25%. Przy stanie baterii wynoszącym mniej niż 25% zapala się czerwona lampka. Wtedy to system będzie pracował przez ok. 30 minut. Czas działania baterii od 100% do wyczerpania to ok. 5 godzin – wystarczająco aby zagrać każdy koncert. Czas ładowania od zera do pełni zajmuje ok. 7 godzin (najlepiej ładować całą noc).

W praktyce

Zestaw ODWS-1, a w zasadzie dwa, miałem możliwość ogrywać w domu i na scenie podczas kameralnych koncertów przez ok 2 tygodnie. System ani raz mnie nie zawiódł! Nie miałem co prawda możliwości i potrzeby sprawdzania go przy maksymalnej odległości ok 30 metrów, ale do ok 15 metrów działał bez zarzutów. Ze względu na kiepskie warunki pogodowe postanowiłem nie wychodzić z nim na dwór, więc zastaje mi zaufać producentowi, że deklarowany 30-metrowy zasięg jest prawdziwy 🙂 Jeśli chodzi o pracę na bateriach jest dokładnie tak jak deklaruje producent. Koncert trwał 3 godziny (z niewielkimi przerwami) i po tym czasie akumulatory pokazywały jeszcze dwie diody, czyli między 50%-25%.

Najważniejsza kwestia to brzmienie. I tu kolejny plus dla cyfrowego zestawu Ortega ODWS-1. Będąc na codzień użytkownikiem i posiadaczem bardzo dobrych kabli nie udało mi się zauważyć różnic w brzmieniu mojej gitary elektrycznej, własnego elektroakustyka czy elektro-klasyka Ortega STRIPED SUITE C/E, którego test przedstawimy Wam niebawem 🙂 Instrumenty grają pełnym pasmem i dynamiką co pozwala nam na swobodne korzystanie z tego systemu w zastosowaniach koncertowych. Jedyny spadek natężenia brzmienia dało się odczuć przy użyciu dwóch odbiorników przy jednym nadajniku z gitary, gdzie sygnał był rozdzielany na dwa kanały. To jednak też nie był problem, bo mogłem go skorygować potencjometrem GAIN na wzmacniaczu.

Podsumowanie

Czy warto zainteresować się bezprzewodowym systemem ORTEGA ODWS-1? Moim zdaniem zdecydowanie tak. Przy jakości wykonania i możliwościach jakie oferuje, cena na poziomie ok 500 PLN jest jak najbardziej atrakcyjna. Warto także dodać, że sprzęt działa zarówno z układami pasywnymi jak i aktywnymi w naszych instrumentach. Polecam ORTEGA ODWS-1 DIGITAL WIRELESS SYSTEM ze względu na jego cenę, funkcjonalność, prostotę użytkowania i oczywiście brzmienie.

Więcej szczegółów
Producent: https://ortegaguitars.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

Główne cechy Ortega ODWS-1:

  • System bezprzewodowy przeznaczony do gitar elektroakustycznych i elektrycznych.
  • Działa zarówno z układami pasywnymi, jak i aktywnymi
  • Częstotliwość pracy: 2.4 GHz
  • Cztery kanały transmisji sygnału
  • Latencja: < 5 ms
  • Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
  • Wskaźnik stanu baterii
  • Wbudowana bateria o długim czasie pracy na jednym ładowaniu

3 KOMENTARZE

  1. Witam. Problemem stają się akumulatorki. Miałem podobne urządzenie firmy Cuvavey (lub podobnie – nie pamiętam) i teraz po kilku latach sporadycznego używania, po pełnym naładowaniu system gra przez 5-10 minut albo nawet mniej, po czym przerywa łączność i świecą się czerwone diody świadczące o rozładowaniu akumulatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj