Jak co roku, oferta marki Ibanez rozrasta się o kolejne ciekawe instrumenty. Nowości japońskiego producent nie tylko odpowiadają na wysokie wymagania gitarzystów, ale wręcz dyktują na rynku odważne trendy. Inżynierowie marki stale zaskakują nas śmiałymi rozwiązaniami, kuszą kolorami oraz nowoczesnym wzornictwem. Jak w tym świetle wypada najnowszy Ibanez RGT1270PB z linii Premium?

Na początku warto zaznaczyć, że wszystkie gitary z serii Ibanez Premium produkowane są z wykorzystaniem wysokiej klasy, selekcjonowanych gatunków drewna, zawodowej elektroniki i osprzętu. Są to bez wątpienia instrumenty, które jakością zadowolą większość profesjonalnych gitarzystów i w tych kategoriach będziemy ją oceniać.

Wrażenia z gry

Japońska marka od zawsze kładła nacisk na wygodę gry i nie inaczej jest w testowanym przeze mnie modelu Ibanez RGT1270PB w wykończeniu Deep Twilight Flat [DTF]. Biorąc gitarę na kolana od razu można poczuć typowe wcięcia na brzuch i przedramię prawej ręki, przynajmniej w wersji dla praworęcznych 😉 . Gryf gitary jest wąski, o typowo wyścigowym profilu.

Ibanez-RGT1270PB_test_uptone

Na plus można zaliczyć satynowe wykończenie i progi ze stali nierdzewnej, dzięki którym bieganie po gryfie i podciąganie strun jest bardzo łatwe i wygodne. Gniazdo jack trzyma końcówkę naprawdę porządnie – nie ma mowy o przypadkowym wyrwaniu kabla (o ile nie poniosą nas zbytnio emocje). Domyślnie od producenta akcja strun jest ustawiona dość wysoko, co obniża komfort gry, ale lepiej zabezpiecza instrument w transporcie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby ustawić dużo niższą i cieszyć się pełną wygodą.

Ibanez-RGT1270PB_test_uptone

Na pewno jednym z ważniejszych pytań jest: „Czy to gitara dla mnie?”. Jeśli jesteście amatorami (lub profesjonalistami) metalowego grania, to z dużą dozą pewności można powiedzieć, że tak. Zestaw przetworników DiMarzio Air Norton™ (H), True Velvet™ (S) oraz The Tone Zone® |(H) dostarcza naprawdę spory sygnał wyjściowy, a środkowy singiel dodatkowo pozwala na używanie gitary w szerszym kontekście brzmieniowym. Konstrukcja neck-through umożliwia na dotarcie do najwyższych progów bez żadnego problemu. Wszelkie wątpliwości dotyczące przeznaczenia tej gitary rozwiewa ruchomy mostek tremolo typu edge. Choć z pewnością da się zagrać na niej jazz, jest to gitara z konkretnym przeznaczeniem.

Ibanez-RGT1270PB_test_uptone

Budowa i osprzęt

Instrument został wyposażony w klucze Gotoh, progi ze stali nierdzewnej i ruchomy mostek tremolo typu edge. Wklejany, smukły siedmioczęściowy gryf Wizard III zrobiony jest z klonu i orzecha z nabitymi 24 progami ze stali nierdzewnej, wykończonymi w technologii Premium fret edge treatment. Podstrunnica jest hebanowa, a korpus gitary wykonano z lipy amerykańskiej, z estetyczną nakładką z wzorzystej topoli. Miłymi akcentami są satynowe wykończenie gitary i przykuwające uwagę prostokątne znaczniki na podstrunnicy.

Ibanez-RGT1270PB_test_uptone

Elektronika i brzmienie

Układ HSH pozwala wydobyć z gitary dość szeroką paletę barw. Dodatkowo pięcio-pozycyjny przełącznik przetworników rozłącza cewki w humbackerach na pozycji drugiej i czwartej. Zarówno humbuckery jak i singiel brzmią jak typowe profesjonalne pasywne przetworniki tego rodzaju. Nic dodać, nic ująć. Chociaż oczywiście ostateczne brzmienie gitary będzie zależeć od wzmacniacza i efektów, na pewno nie trzeba będzie niczego „poprawiać” po samych przetwornikach.

Podsumowanie

Ibanez-RGT1270PB_test_uptone

Ibanez RGT1270PB to instrument z wyższej półki, odpowiednio wyposażony i z jasno określonym przeznaczeniem. Pozostaje tylko zastanowić się, czy taka gitara odpowiada naszym preferencjom i potrzebom, bo zdecydowanie jest warta swojej ceny, która oscyluje w granicach 6.800,00 PLN.

Kuba Elfu Malinowski
uptone.pl

Specyfikacja techniczna:

  • Top: topola
  • Korpus: lipa
  • Typ gryfu: Wizard III siedmioczęściowy, klon/orzech, Neck-through
  • Podstrunnica: heban, akrylowe inkustracje
  • Progi: 24, Jumbo ze stali nierdzewnej
  • Mostek: Edge
  • Pickupy: DiMarzio® Air Norton™, True Velvet™ oraz The Tone Zone®
  • Kolor osprzętu: Cosmo black
  • Kolor gitary: deep twilight flat

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ibanez.com/eu
Dystrybutor: https://meinl.de/en/distribution

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj