Struny gitarowe do elektryka i akustyka. Na czym polegają różnice?

0

To pytanie jest jednym z najczęściej pojawiających się wśród początkujących gitarzystów. I choć wydaje się pytaniem błahym, wcale takim nie jest. Dziś odrobina akustyki fonicznej i chemii.

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego struny które kupujesz, przeznaczone są tylko do jednego rodzaju instrumentu?
Jeśli tak, dziś uzyskasz odpowiedź na to pytanie. Wbrew pozorom, temat nie jest tak banalny na jaki wygląda, gdyż aby na nie odpowiedzieć, trzeba poznać nie tylko trochę zagadnień z akustyki fonicznej, ale i chemii.

Akustyka foniczna

Struny w gitarze, to główne źródło dźwięku słyszalne dla człowieka. Dźwięk, który wydaje gitara akustyczna wzmacniany jest przez pudło rezonansowe, dzięki któremu ludzkie ucho jest w stanie usłyszeć szeroką falę dźwiękową.

Inaczej jest w przypadku gitar elektrycznych, których dźwięk słyszymy już nie dzięki strunom, a procesom elektromagnetycznym. Wszystko dlatego, że struna do gitary elektrycznej zbudowana jest z innych materiałów, aniżeli ta do gitary akustycznej.
Innym parametrem fizycznym jest grubość strun.
Zauważcie, że struny cieńsze (mówię tu o basowych strunach D, A, E) brzmią delikatniej, wręcz ciszej, aniżeli struny grube, np. 12-53.

Chemia

Materiały, z których produkowane są struny do gitary akustycznej, powinny charakteryzować się głównie odpornością na działanie warunków atmosferycznych, ścieranie i zginanie. Dlatego właśnie większość z produkowanych aktualnie strun do akustyka powlekanych jest Fosforobrązem (B101).

Gitary elektryczne generując dźwięk poprzez procesy elektromagnetyczne, potrzebują do tego strun powlekanych innym “materiałem”.
Nikiel – pierwiastek, którego zastosowanie znalazło się właśnie w produkcji strun do gitar elektrycznych ma bardzo dobre właściwości magnetyczne.
Skłamałbym, gdybym nie napisał o stopach niklu. Bo to właśnie stopy tego metalu mają największe zastosowanie w inżynierii, oraz w produkcji elementów instrumentów muzycznych.
Sam nikiel nie będzie miał takich właściwości magnetycznych jak jego stop np. z glinem i kobaltem (AlNiCo). To dzięki takiemu połączeniu, jego właściwości magnetyczne silnie wzrastają. Nota bene, znacie pojęcie przetworników gitarowych Alnico? No właśnie… Alnico, to nic innego jak materiał z jakich zrobiono elementy czynne przetworników, a nie nazwa własna produktowa 🙂

W ten sposób krok po kroczku dotarliśmy do mety.
Widzicie zatem, że napis na opakowaniu – Electric Guitar lub Acoustic Guitar, nie jest wymyślonym przez marketingowców hasłem. Oczywiście nie oznacza to, że jednych strun nie można stosować do obu rodzajów gitar, jest to jednak już pewnego rodzaju muzyczny eksperyment.

Więcej o strunach opowie Wam Ksantyp, o ich grubościach, rodzajach i właściwościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here