Model Fiore od PRS Guitars sygnowany przez Marka Lettieriego od lat udowadnia, że styl, precyzja i wszechstronność mogą iść w parze. Teraz dołącza do niego wersja HH, z pełnym układem dwóch humbuckerów i aż ośmioma kombinacjami brzmień. Ten sam ergonomiczny korpus z jesionu, przykręcany klonowy gryf i płynnie działające tremolo ale całkowicie nowy charakter dźwięku.
PRS Fiore HH to więcej niż tylko nowy model, to odpowiedź na potrzeby gitarzystów, którzy chcą brzmienia humbuckerów bez rezygnowania z ergonomii i stylu Fiore. Zachowując sprawdzoną konstrukcję: korpus z jesionu bagiennego, gryf z klonu o skali 25,5”, 22-progową podstrunnicę z palisandru i dwupunktowy stalowy mostek tremolo, konstruktorzy PRS dokonali kluczowej zmiany: zamienili układ HSS na parę przetworników typu humbucker Fiore-H.
„Dla tych, którzy kochają ergonomię i wszechstronność Fiore, ale potrzebują humbuckerów jako bazy brzmieniowej – to właśnie ta gitara.” – Mark Lettieri
Każdy z pickupów może pracować zarówno w trybie szeregowym, oferując pełne, mięsiste brzmienie z mocnym środkiem, jak i równoległym, który zbliża się do charakterystyki single-coila: jaśniejszy, bardziej otwarty i nieco lżejszy tonalnie. Obsługa tego systemu odbywa się przez dwa push/pull tone, każdy niezależnie steruje danym humbuckerem. W połączeniu z 3-pozycyjnym przełącznikiem pickupów, gitarzysta zyskuje dostęp do ośmiu realnie różnych brzmień, które świetnie sprawdzają się zarówno w czystych partiach, jak i nowoczesnych leadach z większym gainem.
Brzmienie i funkcjonalność
Fiore HH to nie tylko więcej mocy, to więcej możliwości tonalnych bez potrzeby sięgania po split coil. Tryby równoległe nie próbują udawać klasycznych singli ale oferują coś innego: lepszą definicję i otwartość, którą trudno uzyskać w standardowym układzie H-H. To szczególnie docenią gitarzyści grający funk, neo-soul, R&B czy nowoczesny jazz fusion, gdzie selektywność i artykulacja są równie ważne co saturacja i dynamika.
Dzięki długiej skali i przykręcanemu gryfowi gitara ma naturalny atak i dobrą odpowiedź dynamiczną, co ułatwia grę w szybszych tempach i z dużą ekspresją. Mostek 2-Point Steel Tremolo zapewnia płynność pracy ramienia i stabilność stroju, zwłaszcza w połączeniu z blokowanymi kluczami. Nie jest to system typu Floyd Rose, przystosowany do głębokich, agresywnych efektów typu dive bomb, ale do szerokiego vibrato i kontrolowanych podciągnięć sprawdza się doskonale – zarówno na scenie, jak i w studiu.
Dla praktyków…
Pod względem użytkowym Fiore HH sprawdzi się zarówno na scenie, jak i w studiu. Tryby szeregowy i równoległy różnią się nie tylko charakterem brzmienia, ale też poziomem sygnału, warto to mieć na uwadze przy ustawianiu wzmacniacza czy efektów.
Przetworniki Fiore-H zachowują dobrą przejrzystość w obu trybach, a różnica w barwie daje realne możliwości kreowania dynamiki w grze bez konieczności zmiany gitary. Jak można przypuszczać na bazie pierwowzoru, instrument powinien dobrze trzyma strój nawet przy intensywnym użyciu tremolo, dzięki precyzyjnemu mostkowi, blokowanym kluczom i dobrze dobranemu siodełku.
Osiem kombinacji brzmień to nie trik marketingowy, każda z nich brzmi inaczej i ma swoje praktyczne zastosowanie. To sprawia, że Fiore HH może być jedyną gitarą, którą zabierzesz na koncert lub sesję i nie zabraknie Ci opcji.
Dla kogo jest Fiore HH?
- Dla gitarzystów grających nowoczesną muzykę: od instrumentalnego fusion po alternatywny rock i pop.
- Dla tych, którzy potrzebują elastyczności brzmieniowej, ale nie chcą korzystać z aktywnej elektroniki czy multisplitów.
- Dla studiów nagrań szukających uniwersalnego instrumentu referencyjnego.
- Dla backlinerów i rentali: bo jedna gitara wystarczy do wielu stylistyk i zadań.
Specyfikacja (wybrane elementy):
- Korpus: Swamp Ash
- Gryf: Maple (bolt-on), 25.5”, 22 progi
- Podstrunnica: Rosewood, radius 10”, inkrustacje „birds”
- Pickupy: 2 × Fiore-H (push/pull – series/parallel)
- Przełącznik: 3-pozycyjny blade
- Mostek: PRS 2-Point Steel Tremolo
- Klucze: Vintage-style, locking
- Wykończenie: High-Gloss Nitro lub Satin
- Futerał: Premium Gig Bag
Więcej szczegółów
Producent: https://eu.prsguitars.com
Dystrybutor: https://fxmusic.pl








![ZOOM wraca z legendą – H6 Studio już dostępne! [TEST & VIDEO] ZOOM-H6Studio_test_uptone](https://uptone.pl/wp-content/uploads/2025/12/ZOOM-H6Studio_test_uptone-218x150.jpg)

![Valeton VFR-110: kompaktowy FRFR, który może zaskoczyć klawiszowca [TEST&VIDEO]](https://uptone.pl/wp-content/uploads/2025/10/Valeton-VFR‑110_Pawel-Lemanski_uptone_review-218x150.jpg)
![Nie znasz nut? Nie szkodzi – Launchkey MK4 zagra za Ciebie [TEST&VIDEO] Novation-Launchkey-Mini-37-MK4-vs-Launchkey-49-MK4_uptone_review](https://uptone.pl/wp-content/uploads/2025/10/Novation-Launchkey-Mini-37-MK4-vs-Launchkey-49-MK4_uptone_review-218x150.jpg)








