Nie żyje Eddie Van Halen!

0

We wtorek wieczorem rodzina poinformowała o śmierci artysty. Eddie Van Halen miał 65 lat, był jednych z najlepszych gitarzystów wszech czasów. Niestety przegrał chorobę z rakiem.

“Nie mogę uwierzyć, że muszę to napisać, ale mój ojciec, Edward Lodewijk Van Halen, przegrał dziś rano swoją długą i żmudną walkę z rakiem” – przekazał we wtorek na Twitterze syn muzyka, Wolfgang Van Halen.

Eddie Van Halen walczył z nowotworem od 2000 roku. Wszystko zaczęło się od raka języka, który wydawało się, że został pokonany. Niestety zaczęły się przerzuty z którymi muzyk walczył już do końca. Co ciekawe, muzyk przyczyny swojej choroby miał upatrywać w metalowych kostkach do gitary, które zbyt często wkładał do ust podczas koncertowania.

Kim był Eddie Van Halen?

Dla wielu gitarzystów był ikoną tej wspaniałej sztuki. Eddie Van Halen to tak naprawdę Edward Lodewijk Van Halen. Urodził się 26 stycznia 1955 roku w Holandii.

Eddie Van Halen był amerykańskim gitarzystą i klawiszowcem rockowym, jednym z założycieli zespołu hardrockowego Van Halen (do 1974 pod nazwą Mammoth). Tworzył pod wpływem muzyki Jimiego Hendrixa. W 2003 r. został sklasyfikowany na 70., a w 2011 na 8. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Z kolei w 2004 roku sklasyfikowano go na 5. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów heavymetalowych wszech czasów magazynu Guitar World.

Zespół Van Halen był jednym z najpopularniejszych amerykańskich zespołów hardrockowych. Świat muzyczny wstrzymał oddech, kiedy w 1978 r. ukazał się ich płytowy debiut, zatytułowany po prostu “Van Halen”. Tak jak Eddie Van Halen na gitarze nie grał do tej pory nikt. Przyznał to nawet Ritchie Blackmore z Deep Purple, który do chwalenia innych nigdy nie był skory.

Artysta doczekał się także wielu sygnatur sprzętowych, z czego najbardziej chyba znane są efekty marki Jim Dunlop. Artysta powołał także do życia swoją markę pod nazwą EVH Gear.

Jim Dunlop i sygnowane efekty typu Wah

NAMM 2020: EVH i premiera najnowszego modelu gitary Striped Series Frankie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here