Music Man Axis (EVH): Jak Eddie Van Halen stworzył legendę…

1

Historia tej osławionej i niesamowitej gitary zaczęła się na początku roku 1990, kiedy to została użyta przez Eddie’go Van Halen podczas nagrywania albumu For Unlawful Carnal Knowledge, a zakończyła w roku 1995. Ale nie myślcie, że to koniec…

Eddie zakończył współpracę z marką Ernie Ball/Music Man lecz firma zdawała sobie sprawę jak udany był to model i postanowiła kontynuować produkcję w prawie niezmienionej postaci ale pod nazwą Music Man Axis. Wygląd, materiały użyte w gitarze oraz przystawki były praktycznie te same.
Piszę „praktycznie” ponieważ np. potencjometr głośności Eddie w swoim modelu dla żartu nazwał Tone. W modelu Axis firma MM zmieniła już na Volume. 
Gryf został lekko poszerzony przy „body” (1/32″) co rozwiązało problem ze ślizgającą się wysoką struną E na 12 progu.
Przełącznik przystawek został przeniesiony w okolice potencjometru głośności ponieważ niektórzy muzycy podczas grania uderzali w niego i „niechcący” przełączali przystawki 😉
Firma zaprezentowała również kolejne modele nazwane kolejno Music Man Axis Sport i Super Sport różniące się kilkoma szczegółami.
Music Man Axis Sport
Axis Sport był bardzo podobny do oryginalnego Axis’a ale body zrobione było z jesionu, posiadał 5-cio pozycyjny przełącznik przystawek, pozwalający na kombinację HSS,HH or SSS (Axis miał trójpozycyjny – H, HH, H) oraz stały mostek lub vintage tremolo. Niektóre modele posiadały również, tzw. pickguard (płytka ochronna z plexiglasu w dolnej części body). Przystawki to „customowe” DiMarzio lub MM90 w zależności od życzenia klienta. Modele MM90 posiadały również specjalny system redukcji szumów. Model zaprezentowany był w roku 1997.
Music Man Axis Super Sport
Axis Super Sport był również z jesionu, posiadał top z wzorzystego klonu, wkręcany klonowy gryf z 22 progami na klonowej lub palisandrowej podstrunnicy. Od Axis’a różnił go dodatkowo potencjometr Tone Control i, podobnie jak w Axis Sport, 5- cio pozycyjny przełącznik przystawek. Dostępny był w konfiguracji: 2 humbuckery, 2 single, 2 single + humbucker.
Music Man EVH
I wreszcie podstawa, czyli Music Man EVH! Instrument produkowany był między 1991-95 i zrobiono ich około 6000 sztuk. Zbudowany był z lipowego drewna pokrytego pięknym wzorzystym klonem. Top oferowany był w kolorach red, amber blue albo purple z różnymi odcieniami zielonego. Specjalnie kolory napisałem w języku angielskim ponieważ takie też znalazłem w zasobach internetu. Wytłumaczenie jest proste – gitary były ręcznie malowane i kolory, które oferowały były wszystkimi odcieniami w/w. Dzisiaj można zajrzeć na stronę firmy Music Man i samemu to sprawdzić. Patrząc na gitarę pod innym kontem widzimy różne barwy i odcienie. Sprawia to niesamowite wrażenie.
Bardzo niskie numery seryjne gitary oferowane były jeszcze w czarnym i złotym wykończeniu.
Gitara posiadała stały mostek lub MusicMan licensed tremolo czyli obustronny mostek na licencji FloydRose. Przystawki to tzw. zebra (czarno-biała obudowa) DiMarzio custom Humbuckers kontrolowane przez potencjometr Volume (żartobliwie nazwany przez Eddie’go Tone) oraz trójpozycyjny przełącznik.
Współpraca Eddie’go z firmą zakończyła się w 1995 roku ale, na szczęście gitara produkowana jest do dzisiaj i firma Music Man raczy nas coraz to nowszymi modelami Axis’a.

Więcej info:
Producent: www.music-man.com
Dystrybutor: www.musicinfo.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj