Jak dobrać gitarę klasyczną?

2

Właściwy dobór gitary klasycznej to nie tylko decyzja o marce, modelu czy drewnie, z jakiego został wykonany instrument, ale przede wszystkim określenie rozmiaru odpowiedniego dla danej osoby – jest to szczególnie ważne dla początkujących i młodych gitarzystów i gitarzystek.

Posiadanie odpowiedniego rozmiaru gitary jest ważne z dwóch powodów: przede wszystkim rozmiar dopasowany do nas, sprawia, że gra jest wygodniejsza i pozwala uniknąć problemów zdrowotnych. Inną kwestią jest to, że jeśli gra na gitarze jest łatwa, gra na niej będzie nam sprawiać więcej przyjemności i jest bardziej prawdopodobne, że pozostaniemy przy swoim nowym hobby na dłużej, a być może będziemy kontynuować naukę przez wiele lat, by stworzyć z gitarą poważny, trwały związek.

Firma Ortega Guitars umieściła na swojej stronie internetowej krótki, praktyczny przewodnik po gitarowych „rozmiarówkach“, który pomaga zorientować się w dostępnych opcjach. Rozmiarów gitar klasycznych wyróżniamy w sumie 5: pełny, 7/8, 3/4, 1/2, 1/4.

Podczas gdy gitary w pełnym rozmiarze przeznaczone są dla większości osób dorosłych, ich mniejsze warianty sugerowane są dla dzieci i osób o drobniejszej budowie ciała. Oto orientacyjne wytyczne dotyczące poszczególnych rozmiarów:

  • Gitary 1/4 (menzura ok. 44 cm) – sugerowane dla dzieci w wieku 4-7 lat, o wzroście do 110 cm
  • Gitary 1/2 (menzura 53 – 56 cm) – sugerowane dla dzieci w wieku 6-9 lat, o wzroście 110 – 135 cm
  • Gitary 3/4 (menzura 58 cm) – sugerowane dla uczniów w wieku 8-11 lat, o wzroście 120 – 150 cm
  • Gitary 7/8 (menzura ok. 62 cm) – sugerowane dla nastolatków w wieku 10-14 lat, o wzroście 130 – 165 cm

Z kolei gitary o pełnym rozmiarze mają wybór pomiędzy standardową szerokością szyjki (52 mm przy siodełku) lub szyjką węższą (48 mm przy siodełku), która jest wygodniejsza w grze, szczególnie dla osób o mniejszych dłoniach i krótszych palcach.

Przewodnik wraz z odpowiednią ofertą gitar Ortega znaleźć można na stronie:
https://ortegaguitars.com/en/news-info/news-info/ortega-guitars-guide-I

2 KOMENTARZE

  1. Właściwie dobrany rozmiar jest szczególnie istotny w przypadku nauki dzieci. W przeciwnym razie można dziecko zamiast zachęcić to tylko zniechęcić. Ja swojej 6 letniej córci kupiłem Be Joe GC-202 1/2 M, która idealna jest dla dziecka w tym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj