Gitara akustyczna Martin D-42 Purple Martin – i komentarz staje się zbędny

783

Blisko 50 000 złotych polskich za gitarę, to trochę dużo. I nawet jeśli w zamian otrzymujemy takie dzieło sztuki jak Martin D-42 nazwany Purple Martin, to mimo wszystko wydaje się to być kwotą iście zawrotną. Jednak kto bogatemu zabroni…?

Gdy obejrzałem film reklamowy nowego Martina D-42, trochę oniemiałem. Nie tylko z powodu bijącego z ekranu piękna i wykończenia rodem z dzieł sztuki. Zaskoczyła mnie sama prezentacja instrumentu przez gitarzystkę z Martin Guitars.
Prosty, nieudziwniony film i bardzo skromny akordowy utwór, w mojej ocenie nie oddają ani brzmienia instrumentu, ani jego wyjątkowości wykonania.

Instrument wyprodukowano zaledwie w 50 egzemplarzach, które otrzymają podpis samego Chrisa Martina.
Gitara posiada płytę wierzchnią wykonaną ze świerku Engelmanna, a boki z rzadkiego drewna śliwy katalox, cechującego się absolutnie wyjątkowymi walorami estetycznymi. Zresztą mało kto pewnie wie, że niemal każde drewno śliwy ma jeszcze jedną wyjątkową cechę – walory akustyczne i brzmieniowe.
Martin D-42, jako trzeci już model w serii, otrzymał również osprzęt Schaller Gold Grand Tune® oraz siodełko mostkowe Liquidmetal® w kolorze kości słoniowej.
Opcjonalnie można zażyczyć sobie elektronikę.

Gryf instrumentu, tradycyjnie wykonano z mahoniu, a podstrunnicę z wysokogatunkowego hebanu.
To co jednak najbardziej przykuwa uwagę, to inkrustacje.
Z jednej strony wizerunek Purple Martin, czyli pewnego towarzyskiego ptaka żyjącego na terenach Pensylwanii, a z drugiej kwiat górskiej paproci z gatunku laurel, będącej częścią godła stanu Pensylwania.

Fakt, gitara Martin D-42 Purple Martin jest instrumentem pięknym i zapewne niesamowicie brzmiącym. Niestety pewnie nie będzie nam dane jej usłyszeć ani dotknąć, jednak sama świadomość 50 000 zł, które należałoby wydać na zakup takiego instrumentu, stawia ją gdzieś wysoko, ponad naszymi głowami w rejony dla większości absolutnie niedostępne.

Tak czy owak, nowy D-42 to instrument, którego daremnie szukać na pułkach sklepowych.

Więcej info:
Producent: www.martinguitar.com
Dystrybutor: www.gama.gda.pl