10 efektów gitarowych Overdrive, które warto poznać!

0

Overdrive, Distortion, Fuzz… mnóstwo tego na rynku! Jakie są między nimi różnice? Który wybrać dla siebie i ile one w ogóle kosztują? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym zestawieniu 10 efektów gitarowych Overdrive!

Efekty gitarowe dzielą się na bardzo wiele rodzajów. Głównymi różnicami, na których zależy gitarzystom jest oczywiście brzmienie.
W Polsce, efekty typu Overdrive, Distortion czy Fuzz, nazywamy po prostu przesterami, co jest może niekoniecznie najtrafniejsze, ale wystarczające do sklasyfikowania pewnych grup efektów.
Bardzo wielu gitarzystów, głównie początkujących, lub też rozpoczynających swoją przygodę z efektami gitarowymi, nie zna różnic między tymi trzema.

A więc pokrótce…

Różnica pomiędzy wspomnianymi trzema typami efektów, wbrew pozorom, z punktu widzenia fizyki jest dość subtelna. Jednak nasze uszy odbierają te różnice w sposób gwałtowny i bardzo jasno określony.
Przestery działają na zasadzie odcinania wierzchołków fali (amplitudy), a tym samym filtrowania sygnału. Każdy z rodzajów odcina wspomniane wierzchołki w inny sposób. I tak, Overdrive, którego zestawienie dzisiaj zrobimy, odcina wierzchołki najsubtelniej, imitując je do przesterowania przez klasyczny wzmacniacz. Efekt Distortion odcina je natomiast już dość znacznie. Do tego stopnia, że na rysunku fali widoczne są spłaszczenia wierzchołków. Najbardziej przesterowanym, a więc i odcinającym wszystkie wierzchołki jest Fuzz. efekt ten brzmi najostrzej i najagresywniej. To właśnie Distortion i Fuzz wykorzystywane są najczęściej w gitarze rytmicznej. Solówki grane na tych przesterach są zbyt ostre, mało klarowne i czasem piskliwe.
Cała ta teoria nie oznacza jednak, że chociażby na Fuzzach nie gra się solówek. Oczywiście, w połączeniu z innymi efektami “zaokrąglającymi brzmienie”, Fuzz może sprawdzić się czasem jeszcze lepiej aniżeli Overdrive. To już jednak inna bajka, o której może kiedyś 🙂

Zaczynamy więc zestawienie 10 efektów typu Overdrive, na które naszym zdaniem warto zwrócić szczególną uwagę. Kolejność jednak będzie oczywiście subiektywną oceną naszego portalu, więc wybierzcie tylko taki efekt, który najlepiej sprawdzi się w Waszej grze.

BOSS BD-2 Blues Driver

Marzysz o prawdziwym bluesowym brzmieniu? Overdrive BOSS BD-2 taki właśnie jest – totalnie bluesowy!
Charakteryzuje go prostota obsługi i vintagowe brzmienie. Trzy potencjometry: Level, Tone i Gain w zupełności wystarczają, by z tej małej kostki wykręcić naprawdę fajne, klasyczne brzmienie typu Overdrive.

Cena: 310 PLN
Więcej szczegółów:
Producent: www.boss.info/pl

Jim Dunlop MXR GT-OD Overdrive M193

Kolejny mały, niepozorny i w dodatku zielony efekcik, zaskakujący swoją mocą niczym Tyrion Lannister w Grze o Tron.
Żarty, żartami, ale prawda jest jedna. Silnie wychylające się potencjometry Gain, Tone i Output pozwalają na bardzo szeroki zakres brzmienia. M193, to klasyczny Overdrive – nie koloryzujący i nie zniekształcający prawdziwego gitarowego brzmienia.

Cena: 535 PLN
Więcej szczegółów:
Producent: www.jimdunlop.com
Dystrybutor: www.musicdealer.pl

Jim Dunlop Way Huge Smalls – Overrated Special Overdrive

Jim Dunlop Way Huge Smalls – Overrated Special Overdrive, posiada kontrolki Volume, Drive, Freq i Tone. Wystarczy, że uruchomisz Overrated Special Overdrive OD w roli przedwzmacniacza, aby uzyskać mocny sygnał, dokładnie taki, jaki brzmi na płytach Joe Bonamassa.
Teraz w obudowie typu “Huge Smalls”, ta mała skrzynka łatwo znajdzie miejsce w Waszym pedalboardzie.

Cena: 650 PLN
Więcej szczegółów:

Producent: www.jimdunlop.com
Dystrybutor: www.musicdealer.pl

TC Electronic El Cambo Overdrive

Brzmienie TC Electronic El Cambo Overdrive przywodzi na myśl klasyczne bluesowe amerykańskie utwory. Nie jest zbyt agresywny, ani zbyt słodki, jest dokładnie taki, jaki być powinien.
Firma TC Electronic dała nam do dyspozycji trzy dość duże, przez co czytelne potencjometry: Drive, Level oraz Tone. Z ich pomocą, każdy artysta wydobędzie to, czego pragnie z prawdziwego bluesowego efektu gitarowego. Stompbox posiada ponadto funkcję True Bypass.

Cena: Nieznana
Więcej szczegółów:

Producent: www.tcelectronic.com
Dystrybutor: www.soundtrade.pl

Ibanez Tube Screamer

Efekt pozwala na przyjemne przesterowanie brzmienia w typie Overdrive. Zastosowano w nim również korekcję dźwięku za pomocą potencjometru MIX.
Dzięki zastosowaniu technologii Nutube, efekt ma bardzo znikomy apetyt na energię, więc zasilać go można zwykłą baterią 9V lub tradycyjnym zasilaczem 18V.

Cena: 1200 PLN
Więcej info:

Producent: www.ibanez.com
Dystrybutor: www.ibanezguitars.pl

Fulltone OCD V2

OCD V2 wprowadza trzy naprawdę znaczące zmiany w sprawdzonej konstrukcji oryginalnego Fulltone. Pierwszą z nich jest bufor wyjściowy, konfigurowalna sekwencja wejść 2N5457 JFET klasy A zwiększająca impedancję wejściową i dynamikę, oraz przełącznik wewnętrzny z Bypass oraz True Bypass.
Mogło by się wydawać, że niewiele, jednak co tu zmieniać w efekcie, który zyskał sobie tak ogromne grono wyznawców? Wszystkie te zmiany nie mają na celu zmiany brzmienia względem oryginału. Są to jedynie zmiany przystosowujące urządzenie do aktualnych wymagań klientów.

Cena: 750 PLN
Więcej szczegółów:
Producent: www.fulltone.com

Fender – Santa Ana Overdrive

Fender – Santa Ana Overdrive, to niestandardowych rozmiarów efekt podłogowy, mający na panelu głównym niepokojąco dużo potencjometrów o szerokim wychyleniu.
Fender umieścił aż 5 potencjometrów, wśród których znajdują się: Bass, Middle, Treble, Pres, Level oraz oczywiście Drive.
Dodatkowo efekt wyposażono w przełącznik nazwany Voice (A/B). Za jego pomocą przełączymy się pomiędzy dwoma zupełnie odmiennymi charakterami brzmienia.
Na samym dole obudowy panelu wierzchniego usytuowano dwa przełączniki nożne: Bypass oraz, ma się rozumieć, Boost.

Cena: 650 PLN
Więcej szczegółów:
Producent: www.shop.fender.com

Electro-Harmonix Soul Food

Delikatny Overdrive wyciskający wszytko co najlepsze z instrumentu, na którym właśnie gracie. Jeśli zasilicie nim klasyczne pickupy, zabrzmi zupełnie inaczej niż na singlach.
Efekt robi wrażenie tak piorunujące, że ciężko oderwać od niego ucho i oko, nie wspominając już o gitarze.
Soul Food wyposażono w trzy potencjometry: Volume, Treble i Drive. Sprawdźcie koniecznie!

Cena: 380 PLN
Więcej szczegółów:
Producent: www.ehx.com
Dystrybutor: www.ragtime.pl

Electro-Harmonix Big Muff Pi

Ten legendarny już efekt porywa wszystkich uwielbiających mocniejsze brzmienia. Do jego fanów należą takie nazwiska jak Hendrix czy Santana. Po dziś dzień, efekt jest jednym z najpopularniejszych w swojej klasie. Trzy potencjometry: Volume, Tone i Sustain. Nic więcej! Po prostu Big Muff Pi.

Cena: 410 PLN
Więcej szczegółów:
Producent: www.ehx.com
Dystrybutor: www.ragtime.pl

BOSS OS2

Na zakończenie mamy dla Was efekt, który łączy w sobie dwa najpopularniejsze przesterowania, mianowicie Overdrive i Distortion. Jeśli zatem chcecie poczuć muzyczną wolność w pełnym tego słowa znaczeniu i marzy Wam się coś, co czasami zaryczy głosem twardego metalu, a innym razem zaśpiewa subtelnym bluesem, to sprawdźcie koniecznie BOSS OS2.
Zaledwie cztery potencjometry: Volume, Tone, Drive i Color. Wszystko na ten temat!

Cena: 320 PLN
Więcej szczegółów:
Producent: www.boss.info/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj