TEST: Renoise – DAW trochę inny niż wszytkie

1

Renoise jest to program który powstał na bazie trackerów,a dokładnie na NoiseTrekker z którego wyewoluował. Dla osób mniej wtajemniczonych w temat trackery są to programy do komponowania muzyki komputerowej których charakterystycznym elementem jest tzw. patern editor czyli rozpisany w kolumnach zapis czynności które ma wykonać program w określonym czasie. Używam tu określenia czynności ponieważ oprócz tonu który ma odegrać program możemy podać długość jego grania, głośność, paning a także przeróżne efekty a w niektórych przypadkach nawet parametry ustawień wirtualnych instrumentów.

Renoise jest skonstruowany bardzo funkcjonalnie i praktycznie większość czynności możemy wykonywać z klawiatury komputera co daje możliwość szybkiej intuicyjnej edycji. Oczywiście dla osób które lubią grać na żywo możliwe jest korzystanie z midi.

Prostota i czytelność to atut programu ponieważ posiada bardzo dużo wszelkiego rodzaju funkcji. Możemy za jego pomocą komponować, edytować, nagrywać, przetwarzać muzykę. Oprócz wcześniej wspomnianego już patern editora, mamy do dyspozycji mikser, zaawansowany sampler, możliwość korzystania z VST oraz wsparcie midi. Renoise zawiera 26 własnych efektów audio, narzędzia do modulacji, wszelakie filtry.

Poniżej kilka przykładowych zrzutów ekranu:

Ren_patern_editor Ren_patern_editor_2 Ren_patern_instr Ren_patern_master Ren_patern_mixer Ren_patern_sampler Ren_patern_vst

Nabycie licencji Renoise daje możliwość korzystania z kolejnych uaktualnień do jednej wersji do przodu. Czyli jeśli zostanie kupiony od wersji 2.7 to automatycznie dostępny będzie do 3.7. Autorzy współpracują przy udoskonalaniu i poprawianiu programu wraz z użytkownikami którzy mogą testować wersje beta i spisywać swoje sugestie na forum oficjalnej strony internetowej. Dzięki temu wykonanie stoi na najwyższym poziomie.

Renoise to dość nietypowe oprogramowanie. Przypadnie do gustu raczej elektronicznym muzykom niż tym grającym “live”, choć niekoniecznie ponieważ świetle nadaje się do tworzenia efektów specjalnych, pętli perkusyjnych i miksu. W swojej kategorii jest wciąż numerem jeden dzięki ogromnym możliwościom oraz jakością wykonania, a wszytko za niewygórowaną cenę.

Poniżej jeszcze kilka ciekawych linków związanych z programem:

Oficjalna strona internetowa: http://renoise.com
Kanał na YouTube: https://www.youtube.com/user/LearnRenoise

Płyta Johna Frusciante byłego gitarzysty Red Hot Chili Peppers stworzona na Renoisie:

https://www.youtube.com/watch?v=-EUre3hBR0U

Kanał na SoundCloud:

Grupa Renoise na SoundCloud:

https://soundcloud.com/groups/renoise

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj