System interkomowy (inspicjenta) RTS w Teatrze Muzycznym Roma [VIDEO]

0
Tomasz-Narloch_Teatr-Muzyczny-ROMA_Audio-Plus_uptone

Sprawna komunikacja w każdym teatrze to bardzo istotny element wpływający na końcowy efekt i sukces spektaklu. W 2020 roku firma Audio Plus zainstalował i zintegrował system inspicjencki w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Posłuchajcie co na jego temat sądzi sam inspicjent.

Inspicjent to jedna z najważniejszych osób w teatrze, czy to operowym, muzycznym czy dramatycznym. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za całość spektaklu bądź koncertu od strony techniczno-organizacyjnej, a często także reżyserskiej (zwłaszcza na próbach) podczas nieobecności realizatorów. Aby kontakt z artystami, realizatorami oraz obsługą techniczną przepływał sprawnie, bezpiecznie i komfortowo, poza odpowiednimi predyspozycjami do tego niełatwego zawodu, niezbędny jest profesjonalny lecz przede wszystkim łatwy w obsłudze i niezawodny system komunikacji!

Taki właśnie system inspicjencki oparty na urządzeniach RTS, Electro-Voice i Dynacord został zainstalowany w ubiegłym roku w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo i posłuchania co na temat nowego systemu sądzi sam inspicjent:

Teatr Muzyczny Roma to jeden z najsłynniejszych w Polsce teatrów specjalizujący się w spektaklach musicalowych. Jego historia sięga czasów przedwojennych, a dzisiejsza specjalizacja ukonstytuowała się za sprawą dyrektora Wojciecha Kępczyńskiego, który pełni tę rolę od 1998 roku.

Teatr Muzyczny Roma
Teatr Muzyczny Roma [Widownia]

Roma wystawia w sezonie jeden tytuł, który grany jest codziennie, regularnie przy pełnej sali! Scenografia tych przedstawień przekracza granice i wyznacza kierunki profesjonalnego teatru rozrywkowego. Dla przykładu, autorskie przedstawienie „Piloci” zostało zagrane 427 razy, gromadząc publiczność liczącą łącznie ponad 400 tysięcy widzów. To ten słynny spektakl, w którym występuje samolot do złudzenia przypominający taki sam, jaki walczył w II Wojnie. 

“Do sprawnego prowadzenia tak spektakularnych musicali, jakie prezentujemy widzom w naszym teatrze, potrzebnych jest wiele składowych, w tym bezawaryjnie działający system interkomowy! Inspicjent prowadząc tak duże przedstawienie nie może myśleć o komunikacji z aktorem lub techniką. Ona musi przebiegać płynnie, w przeciwnym razie może dość do pojawienia się zagrożenia nie tylko artystycznego, lecz także zagrożenia życia dla aktorów czy techniki.”
– Wojciech Kępczyński, Dyrektor Artystyczny Teatru Muzycznego Roma

Przy skomplikowanych zadaniach, jakie narzuca sobie Roma przy każdym spektaklu, praca inspicjenta jest jeszcze bardziej odpowiedzialna niż w innych teatrach. Wymiana informacji pomiędzy nim a poszczególnymi wykonawcami lub zespołami technicznymi musi być bezbłędna. To oznacza przede wszystkim zrozumiałość mowy, ale także prostotę obsługi urządzeń, które tej komunikacji służą. Dlatego teatr Roma postawił na rozwiązania marki RTS – wynalazcy interkomu. System interkomowy dla Romy został dostarczony przez Audio Plus na przełomie 2019 i 2020 roku. 

“Idealny system interkomowy powinien być przede wszystkim łatwy w obsłudze i niezawodny. Stabilność działania i wysoka jakość dźwięku, która zapewnia klarowną komunikację – to są najważniejsze elementy działania interkomu.”
– Tomasz Narloch, Inspicjent Teatru Muzycznego Roma

RTS ADAM-M DKP-4016W

Sercem systemu interkomowego jest matryca cyfrowa ADAM-M marki RTS, która obsługuje 32 porty w protokole Omneo, łączącym w sobie najważniejsze technologie komunikacyjne branży audio. Zapewnia ona komunikację pomiędzy 18 pulpitami zainstalowanymi na następujących stanowiskach: 

1 Inspicjent RTS KP5032
2 Inżynier systemu mikrofonów bezprzewodowych RTS KP4016
3 Realizator multimediów RTS KP4016
4 Realizator oświetlenia RTS KP4016
5 Realizator nagłośnienia monitorowego RTS KP4016
6 Amplifikatornia RTS KP4016
7 Pulpit zapasowy RTS KP4016
8 Sklepik RTS DKP4016
9 Realizator nagłośnienia frontowego RTS DKP4016
10 Blokownia RTS DKP4016
11 Reżyser RTS DKP4016
12 Dyrygent RTS DKP4016
13 Sala prób chóru RTS DKP4016
14 Sala prób baletu RTS DKP4016
15 Stanowisko audiodeskrypcji RTS DKP4016
16 Foyer sali Scena Nova RTS DKP4016
17 Montażyści RTS DKP4016W
18 Zapadnia RTS DKP4016W

System wykorzystuje sześć zestawów głośnikowych marki Electro-Voice, zasilanych wzmacniaczem mocy Dynacord z serii IPX. Komunikację cyfrową zapewniono za pomocą procesora wielozadaniowego Yamaha oraz interfejsowi Optocore. Pracownicy dysponują także czterema zestawami słuchawkowymi z mikrofonem. 

Tomasz-Narloch-Inspicjent-Teatru-Muzycznego-Roma
Tomasz Narloch – Inspicjent Teatru Muzycznego Roma

Inspicjentem w teatrze jest Tomasz Narloch, były tancerz zatrudniony w Romie od 1994 roku. To człowiek, który zna teatr od podszewki – na stanowisku inspicjenta pracuje już 15 lat. To on jest technicznym „sercem” każdego przedstawienia, a najważniejszym narzędziem jego pracy jest właśnie system interkomowy. Dzięki niemu może się sprawnie komunikować z każdym, kto podczas spektaklu pełni jakąkolwiek rolę artystyczną czy techniczną – od aktorów przez techników obsługujących dekoracje, realizatorów czy monitorowców, aż po kawiarnię. 

“Interkom od Audio Plus potwierdza swoją niezawodność i pozwala nam operować tak, jak sobie tego życzymy. Jego najważniejsze zalety to łatwość obsługi i duże możliwości wariantów zaprogramowania. Dzięki temu możemy dostosować się do wszelkich, różnorodnych wymagań spektaklu lub wizji reżysera.”
– Tomasz Narloch, Inspicjent Teatru Muzycznego Roma

Większość prac instalacyjnych przebiegała na początku pandemii w 2020 roku. Lockdown i fakt, że teatr nie funkcjonował, wpłynął na pracę z jednej strony pozytywnie, ponieważ nie było kolizji z aktorami czy pracownikami obsługi technicznej. Z drugiej jednak strony konfiguracja systemu i dostosowanie go do wymagań zamawiającego było utrudnione w sytuacji nieobecności kluczowych pracowników. Na przykład na etapie wtórnym okazało się, że warto spiąć interkom z systemem Partyline, którego używają „sportowcy”. Udało się to wykonać dzięki temu, że pulpity RTS serii 4000 wyposażone są w wejścia i wyjścia aux, umożliwiające poprowadzenie niezależnych sygnałów w całej sieci interkomowej.

RTS-KP-4016
RTS KP-4016

Innym docenionym przez zamawiającego elementem jest zintegrowanie interkomu z systemem radiotelefonów, dzięki czemu komunikacja z krótkofalówkami dostępna jest z każdego puliptu w całym systemie. Tutaj największym beneficjentem jest inspicjent, który używa jednego pulpitu (RTS KP5032), zamiast wielu różnych urządzeń. 

RTS KP-5032
RTS KP-5032

System interkomowy zintegrowano z następującymi systemami pracującymi w TM Roma: 

  • systemem rozgłoszeniowym, rozbudowując go o dwie dodatkowe strefy i wymieniając stare wzmacniacze mocy;
  • konsoletą cyfrową na stanowisku FOH, umożliwiając cyfrowe przesyłanie dźwięku pomiędzy dwoma systemami;
  • krótkofalówkami, umożliwiając komunikację dwustronną pomiędzy nimi a interkomem;
  • monitorami scenicznymi, umożliwiając nadawanie komunikatów przez inspicjenta oraz reżysera do artystów podczas prób;
  • systemem Partyline, zapewniając komunikację z obsługą oświetlenia;
  • systemem sygnalizacji pożarowej, zapewniając wyciszenie systemu podczas alarmu.

Interkom wyposażono w komunikację wizualną, która potwierdza wykonanie akcji scenicznej przy pomocy prostych kolorowych świateł. Zapewniono redundancję zasilania kluczowych urządzeń systemu. Ważnym wymaganiem zamawiającego była pełna separacja od innych systemów elektrycznych działających w teatrze, co osiągnięto dzięki wykorzystaniu połączeń światłowodowych. Każdy najdrobniejszy element został szczegółowo wrysowany w projekt. W efekcie teatr Roma może poszczycić się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych systemów komunikacji interkomowej w Polsce. 

Tomasz-Narloch Teatr Muzyczny Roma

“Uważam, że jest to bardzo dobry i uniwersalny system. Jest kompletny i, co ważne, w każdej chwili można go dostosować do nowych potrzeb.”
– Tomasz Narloch, Inspicjent Teatru Muzycznego Roma
Teatr Muzyczny Roma zawsze potrafi sprostać nawet najbardziej wymagającym decyzjom reżyserów i nie tylko. Największym wyzwaniem w kwestii prowadzenia spektaklu jest sprawnie działający system interkomowy. Jeśli mamy dobrą, bezawaryjną komunikację na wszystkich liniach, to nie mamy problemów, oczywiście w kwestiach komunikacyjnych!
– Wojciech Kępczyński, Dyrektor Artystyczny Teatru Muzycznego Roma

Więcej szczegółów: https://audioplus.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj